Referansların Yardımıyla İşinizi Büyütmenin 3 Basit Yolu

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:36

En geleneksel satış metotlarından biri referans istemektir. Bu yazımızda referans istemeden yeni referans bulmanın yollarını bulabil

Referansların Yardımıyla İşinizi Büyütmenin 3 Basit Yolu
Enes Öksüz admin

Çok güvendiğiniz bir ürününüz ya da çok kaliteli olduğuna emin olduğunuz bir hizmetinizle kendi işinizi kurarak hayatınızı değiştirmeye karar verdiniz. Kurumsal kimliğinizle alakalı tüm adımları attınız; internet sitenizi kurdunuz, sosyal medyaya girdiniz, dijital pazarlama yöntemlerini kullanmaya başladınız ancak henüz istediğiniz başarıyı elde edemediniz. O zaman biraz referanslarınızın yardımını alabilirsiniz! Özellikle satış yapan kişiler işlerini büyütürken referanslarının gücünden ciddi faydalar sağlayabilir.

Önerilen İçerik: Müşteri İlişkileri Yönetimi için İpuçları

Referans alarak yola devam etmek, firmaların size karşı bakış açısını değiştirecektir. Güvendiği kişiler tarafından yapılan yönlendirmeler sürecin başındaki soru işaretlerinin büyük bir kısmını ortadan kaldıracak güce sahiptir. Referans almanın önemi bilinse de çoğu işletme sahibi ya da satış yetkilisi referans isterken kendilerini rahatsız hissederler. Görüştükleri ya da tanıdıkları bir kişiden isim istemek zaman zaman en büyük korkuları haline gelir. Ancak bu yolla kaçırdıkları fırsatları ve satışları o an için akıllarına getirmezler. Bu yazımızda referanslar yardımıyla işinizi büyütmek için 3 öneriyi bulabilirsiniz.

Kimlerle Tanışabileceğinizi Sorgulayın

Çelişkili gelebilir ama referans istemenin en önemli adımı referans istemeyi bırakmaktır. Referans isteme noktasına gelindiğinde doğrudan sormak yeterince etkili bir yöntem sayılmaz. Tanıdıklarınıza ya da müşterilerinize size verebilecekleri bir referans olup olmadığını sorduğunuzda onların kafasını karıştırabilirsiniz. Size isim mi, telefon numarası mı vereceklerini bilemezler ve hatta tam olarak ne istediğinizi bile anlamayabilirler. Bunun yerine tüm kafa karışıklıklarını giderecek bir istekte bulunun. Çevrelerinde sizi tanıştırabilecekleri kişilerin olup olmadığını sorgulayın. Bu yaklaşım hem soru işaretlerini hem de öneride bulundukları için üstlendikleri sorumlulukları azaltır. Neticede doğrudan sizi gönderen kişi olma sıfatından tanışmanıza aracılık edene dönüşürler. Böylelikle tanıdıklarınızın yükünü hafifletirken kendinize de yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Kalıcı Bir Profesyonel Çevre Kurmanın Yolları

Her Gün 15 Dakikanızı Ayırın

Tanıştığınız her yeni kişi satış olasılığınızı arttırır. Tanıştığınız kişilere tanıtım yaptığınız takdirde özellikle bunu alışkanlık haline getirdiğinize karlılığınız da zirvelere ulaşır. Satış görüşmelerinizi dikkatli bir şekilde planlayıp her gün 15 dakikanızı yeni referanslar bulmaya ayırmalısınız. Görüştüğünüz kişilere sizi tanıştırabilecekleri kişiler olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Bu alışkanlığı kazandığınız takdirde her hafta yeni satış görüşmeleri yapabilir ve yıl sonunda hem çevrenizi genişletmiş hem de kazancınızı arttırmış olursunuz.

Özel Etkinliklere Ev Sahipliği Yapın

Bir etkinlik düzenlemek şüphesiz birçok angarya işi üzerinize yıkacaktır. Ancak yeni kişilerle tanışıp potansiyel müşterilere erişmenizi de sağlayacaktır! Her yıl en az bir etkinlik düzenleyin ve etkinlik için özendiğiniz bir mekan ile anlaşma yapın. Mekanın sizi ve hedeflerinizi yansıttığından emin olun. Misafirlerinizi nasıl ağırlayacağınız sizinle ilgili fikirlerini doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle etkinlik düzenlemek için düzenlemeyin; özenin. Uygun bir yer bulduktan sonra ise davetli listenize göz atın. Üst düzey müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize davetiye yollamayı ihmal etmeyin.

Bu süreçte dilerseniz davetiye gönderdiğiniz kişilerden samimi olduklarınıza özel bir not yazabilir ve etkinliğe tanışmanızın faydalı olacağı kişileri getirmelerini isteyebilirsiniz. Etkinliğinizi düzenlerken kendinizi ve vizyonunuzu iyi açıklamanız gerekir. Konuklarınıza keyifli vakit yaşatıp aynı zamanda ileriye dönük satış stratejilerinizi kurgulayabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler