Kalıcı Bir Profesyonel Çevre Kurmanın Yolları

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:34

Profesyonel bir çevre kurup bu çevre ile ilişkilerinizi kalıcı kalmasını sağlayacak ip uçları.

Kalıcı Bir Profesyonel Çevre Kurmanın Yolları
Enes Öksüz admin

Çevrenizde yer alan insanlarla aktif bir şekilde etkileşime girmiyorsanız büyük bir ihtimalle bağlantılarınız iyi değildir. Hangi alanda olursa olsun bir kariyer için en önemli şeylerden birisi de önemli iş ilişkileri kurmaktadır. İş hayatınızda yer alan kişiler ile kuracağınız güçlü bağlar başarı şansınızı artıracaktır ve bu kişilerin size olan inançları cephanenizdeki gizli bir silah gibidir. Birbirinize değer katmak için güvenebileceğiniz sağlam bir iletişim ağı oluşturmak kariyerinizde ilerledikçe kendinizi daha da güvende olmanızı sağlar. En değerli bağlantılarınız tüm kariyeriniz boyunca ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olacak bağlantılardır.

Bugünün Bağlantıları Yarının İş Ortakları

Kariyeriniz süresince birlikte iş ilişkisi içerisinde olacağınız kişiler gelecekte yaşayacağınız problemleri atlatmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bu kişiler gelecekteki iş arkadaşlarınız olabilir. Eğer profesyonel bağlantılarınız ile düzenli olarak etkileşime geçmezseniz bu değerli kaynaklardan mahrum kalabilirsiniz. Bunun için yer aldığınız sektörle ilgili etkinliklere ya da fuarlara katılabilirsiniz. Böyle etkinlik dönemleri bağlantı ve çevre oluşturmak için son derece önemlidir.

Ağınızdaki Kişilere Değer Katın

Olası bir ihtiyaç durumunda kendi bağlantılarınızın birbirleri arasında etkileşim kurmasını sağlayarak bir köprü görevi görebilirsiniz. Bu sayede çevrenizde kendinizden de söz ettirebilirsiniz. Bu durum önemli bir reklam kamı olarak kabul edilir ve pek bir efor sarfetmeden isminizin bilinirliği daha da artar. Bu tarz durumlar ilişkilerinizin bağlarını güçlendirmenin yanısıra, onların sizi güvenilir bir akran görmelerine olanak sunar ve zamanla karşılık verme arzusuna sahip olmalarını sağlar. Değer katmak ve bağlantıları korumak için yapabileceğiniz bir başka ise onlarla alakalı içeriği paylaşmaktır. Bir meslektaşınızın endüstrisi veya tutkusu hakkında heyecan verici haberleri kendisine gönderebilirsiniz. Bu basit hareketler son derece nadir görülür ancak çokça takdir edilir.

İlişkilerinizi Sürdürmeye Özen Gösterin

Birisi ile iletişime geçtikten sonra konuşmanızın konusu ne olursa olsun kısa bir süre sonra tekrar iletişime geçerek bağlantıda olduğunuz kişinin aklında kalabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsanız kolay bir şekilde unutulabilirsiniz. Bu da ilk görüşmenizden sağladığınız faydanın daha da artma şansını kaybetmenize neden olur. Yüz yüze, telefon ile ya da e-posta üzerinden iletişime geçmeniz çok önemli değildir. Bu kişiler ile iletişimde kalmak ve onlara bir değer katmak ilişkinizin çok daha güçlü olmasını sağlar.

Özel Etkinliklere Önem Verin

Profesyonel çevrenizde olan kişileri sektörle alakalı ya da onlara yarar sağlayacağını düşündüğünüz özel etkinliklere davet edebilirsiniz. Bu etkinlikler isizi ilgilendirmese ya da sizin katılmayacağınız bir etkinlik olsa bile bu etkinlikten iş çevrenizde etkinlik ile ilgilenebilecek kişileri haberdar edebilirsiniz. Profesyonel bir ağ kurmak ve bu ilişkileri zamanla güçlendirmek her zaman es geçilen birşeydir. Ancak güvenilir bağlantılar sayesinde doğru uzmanlığa, ihtiyaç duyulan yeteneklere, güvenilirliğe direkt olarak erişiminiz olmadığı anlarda ulaşım sağlayabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler