En İyi Yöneticilerin Bile Yaptığı 5 Hata

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 08:44

En İyi Yöneticilerin Bile Yaptığı 5 Hata
Enes Öksüz admin

Yönetici olmak insanların gözünde farklı bir noktaya gelmenizi sağlayabilir. Ancak yönetici olduğunuz zaman insan olduğunuz gerçeği değişmez bu da size hata yapabilme şansı verir. Akıllı, ön görü sahibi ve daha geniş bakış açısına sahip insanlar yönetici olabilirler bu her insanın hata yapabileceği gerçeğini değiştirmez. Herkesin rahatlıkla yapabileceği hatalar olduğu gibi yöneticilerin farkında olmadan yaptıkları hatta daha iyi bir yönetici olmak için yaptıkları hatalar vardır. Bir yönetici adımını olumlu kazanımlar elde etmek için atıyor olabilir ama bu her defasında doğru adım attığı anlamına gelmez. 

1. Çalışanları Dinleyin

Başarılı bir liderin yalnız olması gerektiğine dair bir inanış olduğunu bilirsiniz. Liderlerin çalışanlarını dinlememesi ya da dinliyorsa bile kulak asmaması kulağa doğru gelebilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey aslında çalışanların değil sizin sorumlu olduğunuz gerçeği olmalı. Doğru adımı atmak için sadece kendi kararlarınıza güvenemezsiniz. Başkalarını dinliyormuş gibi yapmak da size hiçbir şey kazandırmaz. İyi bir yöneticinin yapması gereken çalışanlarını dinlemek, onlarla fikir alışverişinde bulunmak ve çalışanlarından gelen fikirlerle ilgili olumsuz ön görüleri varsa bu ön görüleri paylaşmak olmalıdır. Bunun aksinde bir tavır liderliğinizin sorgulanmasına ve hata yaptığınız zaman yalnız hissetmenize neden olur. 

2. Onlar Yokmuş Gibi Davranmayın

Çalışanlarınızı yok saymanız da yapacağınız büyük yanlışlar arasında yer alır. Çalışanları bilgilendirmek motivasyonun artması, takım ruhunun canlanması ve kendilerini önemli hissetmeleri için vazgeçilmezdir İnsanlar motive olmaya ihtiyaç duyarlar, motivasyon verimliliğin ve yaratıcılığın anahtarı olarak bilinir.

Önerilen İçerik: Çalışanlarınızı Takdir Edin ve Üretkenliklerini Arttırın

Çalışanlarınızın düşüm moral ve verimle çalışması size sadece zaman kaybettirir. Şirketle ilgili gelişmelerden onları haberdar etmeniz, değişimleri anlatmanız ve birlikte hareket edeceğiniz hissini vermeniz iletişimin güçlenmesini saplar. Çalışanların şirketten uzaklaşması ve kendilerine olan güvenlerini kaybetmesi şirketiniz için zararlı bir durum olacağından dolayı mümkün olan her yöntemle bunun önüne geçmelisiniz. Pek çok yönetici şirketle ilgili iyi ya da kötü şeyleri paylaşmanın çalışanları olumsuz etkileyeceğini düşünebilir. Zorlu süreçlerin insanların moralini bozacağını düşünmek gerçekçi bir yaklaşım olsa da bir şirket çalışanı zaten şirketin içinde bulunduğu durumun farkında olacağından dolayı gizem yaratmak sadece insanları daha güvensiz hissettirmeye yarar. 

3. Yönetici ve Öğreticisiniz

Çalışanlarınızdan beklentilerinizi revize edebilmeniz iyi bir yönetici olmanızı sağlar. Bunun anlamı sıfır beklenti ile işe başlamak değil onlara koçluk yapabilmektir.

Önerilen İçerik: Şirket Yöneticilerinin En Çok Yaptığı 5 Hata

Çalışanlarınızın tek başına öğrenmesini beklerken siz de zaman ve para kaybedersiniz. Tecrübe kazanmak için deneyimlemek her şeyden önemli olsa da yol gösterici olmanın bu süreci hızlandıracağını unutmamak gerekir. Soru sormak, tavsiye vermek, destek göstermek, çalışanlarınızı öncelikle kendi halinde izlemek sonrasında ise açıklamalar ile yönlendirmeler yapmak bir yöneticinin bireysel ve ekipsel başarısını arttırmasını sağlar. 

4. Ekibinizi Tanıyın

Liderlerin en önemli hatalarından birisi de çalıştıkları kişileri tanımamalıdır. Elbette bu tanışma kavramı sanıldığı gibi birlikte zaman geçirmek, arkadaş olmak ve iş çıkışı plan yapmak anlamında değil.

Önerilen İçerik: İşletmelerde Ekip Ruhu

İnsanları tanımanın farklı yöntemleri vardır ve pek çok büyük şirketin insan kaynakları departmanı çalışanları tanıyabilmek için çeşitli programlar kurar. Bu tanımanın size katacağı en önemli değer çalışanınızı nasıl motive edeceğinizi bilmenizi sağlaması olur. Karşılıklı tatminin sağladığı verimlilikle birlikte hem siz hem de ekibiniz yaptığınız işten mutluluk duyabilirsiniz. 

5. Kartal Yuvasında Oturmayın

Şirketlerde hiyerarşik bir yapının olmasında hiçbir zaman bir sorun olmadığını bilmeniz gerekir. Ancak bu yapının insanların arasında duvarlar örmemesi gerektiğini unutmamalısınız. İyi bir yönetici olmanın ve şirketi iyi bir noktaya taşımanın anahtarı iletişimde saklı olduğundan dolayı kapalı kapılar arkasında olmamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede çalışanlarınız bir takım olduğunuzun farkında olurlar. Aksi durumda kartal yuvasında oturan ve insanları dinlemeyen bir zorba olarak gözükmeniz oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler