Çalışanlarınızı Takdir Edin ve Üretkenliklerini Arttırın

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:39

Çalışanlarınızı Takdir Edin ve Üretkenliklerini Arttırın
Enes Öksüz admin

Çalışanlarınızın yaptıkları işten giderek daha çok sıkıldıklarını ve iş yerinde normale göre daha mutsuz olduklarını düşünüyor musunuz? Eskisi kadar işlerine dört elle sarılmıyorlar ve verimlilikleri düşüyor mu? Böyle bir gözleminiz varsa, acilen önlem almanız gerekiyor! Şirketinizin geleceği için atacağınız basit fakat çok etkili adımlarda çalışanlarınızın motivasyonunu yükseltebilirsiniz. 

Yapmanız gereken ilk şey, çalışanlarınızdaki değişimin nedenlerini tespit etmektir. Ancak bunu tespit etmek zor derseniz, hemen sizinle bir araştırma sonucunu paylaşmak istiyoruz. Clear Review tarafından çalışanların performansı üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda; çalışanların şirket yöneticileri tarafından takdir edilmesinin performansları üzerinde önemli bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bilgi yeni bir bilgi değil elbette ancak takdir edilme ve performans arasındaki bu denli yakın bir ilişki olduğu ilk kez bu denli net bir şekilde anlaşılmıştır. 

Çalışanların Takdir Edilmesi İşi Sahiplenmelerini Sağlıyor

Takdir edilmek çoğu kişi için en temel ihtiyaçlardan biridir. Çalışanlarınız için de durum bundan farklı değildir. İşlerini sahiplenmeleri, işe yaradıklarını ve yaptıkları işlerin şirkete değer kattığını hissetmeleri onların işlerine duydukları bağlılığı arttırır. Amaçlarına sarılmaları ve bu uğurda daha çok çaba harcamaları için çalışanlarınızı zaman zaman takdir etmelisiniz. Kanada’da bir şirketteki çalışanlar arasında yapılan araştırma da bu tezi doğruluyor; çalışanlara işlerini sahiplenmeleri için temel motivasyonun ne olduğu sorulduğunda alınan yanıt “takdir edilmek” oluyor. 

Çalışanların Takdir Edilmesi Üretkenliği Arttırıyor 

İlginç gelecek ama, çalışanlar aldıkları para kadar takdir edilip edilmemeyi de umursuyorlar. Özellikle Y kuşağı diye tabir edilen 30 yaş altı çalışanlar yaptıkları işlerle ilgili sürekli geri bildirim almak istiyorlar. Yöneticilerine sundukları işlerle ilgili geri bildirimler alınca; özellikle takdir edilince üretkenliklerini de artıyor. Üretkenliklerinin artması, takdirlerin çoğalmasını da beraberinde getiriyor ve yaptıkları işlere olan sevgileri ve bağlılıkları da çoğalıyor. Bir kere takdir edildikleri zaman, daha güzel işler yaptıklarında daha çok takdir edilebileceklerini anlamış oluyorlar. Kimi zaman tek motivasyonları bu olsa da harikalar yaratabiliyorlar. 

Çalışanlara Teşekkür Etmek Devamsızlığı Azaltıyor

Değerli hisseden, yaptığı işler karşısında takdir edilen bir çalışan iş değiştirmeyi düşünmüyor. Üstelik iş değiştirmeyi düşünmemekle kalmayıp izin istediği süreleri de azaltıyor. Çalışanlarınıza bu duyguları yaşatmak ve verimliliklerini arttırmak için illa ki komplike stratejiler geliştirmenize de gerek yok. Basit bir teşekkür, zaman ve para harcamadan onların motivasyonunu arttırmaya yetecektir. 

Çalışanların Takdir Edilmesi Fark Yaratmanızı Sağlar

Çalışanlarınızı sözle, bakışla ya da bir kelimeyle motive edebilirsiniz. Ancak bunu sistematik bir şekilde yapmayı amaçlıyorsanız performans yönetimi sistemini iyileştirmeniz gerekebilir. İlk olarak, performans görüşmeleri sırasında salt performans odaklı ilerlemeyin. Şirketin planlarını, çalışanlarınızın performansıyla ilgili kaygılarınızı, gelişim için gerekenleri samimi bir şekilde ifade edin; böylelikle aranızda güvene dayanan bir iletişim kurulabilir. Çalışanlarınızla kurduğunuz iletişimin samimiyeti ve bu iletişim sırasındaki dürüstlüğünüzün karşılık bulacağından emin olabilirsiniz. 

Çalışanlarınızın yaptıkları işlere duyarsız kalmazsanız bağlılıklarını kazanabilirsiniz. Takdir edeceğiniz zamanı doğru belirlemeli ve zamanlamanızı iyi ayarlamalısınız. Manevi tatmin sağlamaları için; özellikle küçük veya büyümeye çalışan bir şirketseniz para harcayarak yapamasanız da sergilediğiniz tutumla çalışanlarınızın motivasyonunu yükseltebilirsiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler