İşletmenizi Daha İyi Hale Getirecek 5 Adım

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:35

İşletmenizi Daha İyi Hale Getirecek 5 Adım
Enes Öksüz admin

İşletmenizi büyütmek için sadece paraya değil iyi fikirlere ihtiyacınız olur. Yeni yatırımcılardan ya da uzun süreli iş planlarından çekinmeyi bir kenara bırak sizin için neyin önemli olduğunu anlamanız işletmenizi daha iyi hale getirmenizi sağlar. Bu fikir sizi korkutmak yerine sürecinin ne denli önemli olduğunu göstermeli ve sizi gelecekte nelerin beklediği konusunda heyecanlandırmalıdır. 

Önerilen İçerik: Başarı İçin Doğru Hedefi Nasıl Koyarsınız?

Araştırma

Pazar araştırması yavaş yavaş herşeyden önemli hale geliyor çünkü artık her sektörde rekabet hiç olmadığı kadar yüksek. Küçük işletmeler bile daha önce olmadığı kadar geniş alanlarda rekabet edebiliyor. Bunda son yıllarda gelişen teknoloji ve e-ticaret önemli bir rol oynuyor. E-ticaretin büyümesiyle küçük ve büyük ölçekli işletmelerin rakiplerinden daha çok ürünü daha uygun fiyatlarla satmasını sağlıyor. Araştırma bu noktada rakiplerinizin avantajlarını görmesine ve onlardan ayrılmanızı kolaylaştırıyor. Sizinle aynı sektörde bulunan diğer insanlar neler yapıyor, işletmenizi ve sizi daha iyi hale getirebilecek kimlere ulaşabilirsiniz, rakipleriniz nasıl çalışıyor, onların çalışmaları size nasıl gelişmeler katabilir ve işletmenizi onlarınkinden nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz? İşletmenizin ne konuda yardıma ihtiyaç duyduğu farketmeksizin, araştırma yapmak işletmenizin gelişmesini sağlar. 

Önerilen İçerik: Rakipleriniz Varsa Doğru Yoldasınız Demektir!

Daha Önceki Fikirlerinizi Geliştirin

Mevcut fikrinizden en az bir benzerliğe sahip iki fikir üretmek, bunların nasıl birleştiğini görmek işletmenizi bir adım ileriye götürmenizi sağlar. Birbirine zıt gibi görünen iki fikir arasında benzer bir şey bulmak ve ilk sonuç ile ikinci sonucu alıp orijinal bir fikir oluşturmak bir sonraki adımınızda daha emin olmanızın önünü açar. Bu süreç her ne kadar zorlu ve zaman alan bir süreç olsa bile her seferinde harcadığınız enerjiye değecektir. 

Hatalarınızın Sizi Geliştirmesini Sağlayın

Slinky isimli stres yayı, savaş gemilerinin gücünü ölçmeye yarayan bir test aleti geliştirilirken yanlışlıkla icat edile bir ürün. Richard Jones, savaş gemilerinin üzerine binen yükü ölçmek için geliştirdiği uzun yaylardan bir tanesi yanlışlıkla yere düştü ve sürekli sekmeye başladı. Bunun sonucunda stres yayı hayatımıza girmiş oldu. Stres yayı gibi post-it ve japon yapıştırıcısı gibi gün içerisinde kullandığımız birçok şey yanlışlıkla icat edildi. İşletmenizdeki özgürlük ister istemez yanında yaratıcılığıda getirir. Daha iyi bir fikir sahip olmak için risk almayı, özgür bırakmayı ve yaratıcılığı teşvik etmeyi öğrenmelisiniz. Yeni şeyler denemek çoğu zaman hatalara yol açar ancak bu işletmenize sağlayacağınız getiriler arasında pek de önemli değil. 

Herkes Bir Şeyler Sunabilir

Amerikanın eski first ladylerinden Barbara Bush bir konuşmasında “Bazıları  zamanını, bazıları yeteneklerini ve bağlantılarını, bazıları gerçek anlamda canını verebilir. Herkesin verebileceği bir şeyler vardır.” cümlesini kurmuştu. Bu son derece doğru bir söylem. İyi bir fikir ortaya koymak için önünüzdeki duruma bütün açlardan bakmalısınız. Eğer etrafınızdaki herkes sizinle aynı düşünce yapısına sahipse harika fikirler değil sadece iyi fikirler ortaya çıkar. Farklı bakış açılarına sahip bir ekip kurmak işletmenizin yeni atılımlara çok daha güçlü yaklaşmasını sağlar. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler