Girişimiz İçin Özel Bir Logo Ne Kadar Önemlidir?

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:21

İşletmeler için logolar ne kadar önemli? Bir logo şirketin yüzü olarak kabul edilir ve hizmet verilen sektör ayırt edilmeksiniz son derece önemlidir.

Girişimiz İçin Özel Bir Logo Ne Kadar Önemlidir?
Enes Öksüz admin

Bir işletmenin özellikle pazarlama stratejilerinde vazgeçilmez olan en büyük etmen şirketin logosudur. Şirketin grafiksel sunumu olarak kabul edilen logo hedef markette müşterilere sunulan bir görsel manifestodur. Bu nedenle iyi tasarlanan bir logo tek başına şirketin pazarlama stratejini oldukça kolaylaştırmaktadır. Günümüzde insanların bir çoğu şirketleri logolarından tanırlar ve bu durum satın alma kararında önemli bir rol oynar.

Logonun Amacı

Şirketlerin logoları bir yüz görevi görür. Şirketin benzersiz kimliğinin grafik görseli olan logolar renkleri, fontları ve görsellikleri ile markanın özü hakkında müşterilere bilgi verir. Aynı zamanda pazarlama materyalleri ve reklam stratejilerinde işleri kolaylaştıran bir değerdir. İşletmenizin basılı materyallerinden kartvizitinize kadar her yerde yer alabilecek olan logo, bir iletişim aracı olarak da kullanılabilmektedir.

Önerilen İçerik: Girişimciler İçin Önemli Bir Adım: Logo Tasarımı

Tasarım

İyi bir logonun en büyük iki özelliği benzersiz ve müşteriler için seçilebilir olmalarıdır. Logoda yer alan renk, görsel elementler ve tipografi markanızın bilgisini ya da hizmet verdiği sektörü gösterebilir. Örneğin hizmet sağlayan firmaların logoları güven ve servise yönelikken teknoloji firmalarının logoları hıza ve yeniliğe yöneliktir. İnsanlar gri bir dünyada yaşamıyor. Yapılan araştırmalara göre iyi bir tasarım ve doğru renk insanları kendine çekiyor.

Marka Kimliği

Logolar bir şirketin toplam marka kimliğinin baş görsel karakteridir. İnternet sitesinde, reklamlarda, kartvizitlerde ve diğer çeşitli görsel alanlarda görüntülenen, iyi tasarıma sahip logolar işletmenin başarıya ulaşmasında önemli bir rol oynayabilir. Diğer taraftan başarısız ya da göze hitap etmeyen tasarımlar da potansiyel müşterileri kaçırabilmektedir.

Getirileri

Müşteriler logosunu görünce tanıdıkları işletmeleri daha yakından tanımak istiyor ve daha çok beğeniyor. Ayrıca görsel açıdan başarılı logolar ile ard arda karşılaştıklarında olumlu bir cevap veriyorlar. Tüm bunlara ek olarak iyi tasarlanmış bir logo potansiyel yeni müşterilerin markanın profesyonellik algısını benimsemesini sağlıyor. Logolar sadece şirketi değil aynı zamanda bir sektörü de simgeleyebiliyor. Bu da işletmenin bu sektörde yer alan diğer şirketlerden daha ön plana çıkmasını sağlıyor. Aynı sektörde hizmet veren firmaların logoları genelde birbirine benzer olduğundan dolayı farklılaşmak daha önemli hale geliyor.

Yapılan Hatalar

Özellikle küçük işletmeler sıklıkla, logolarını hızlı ve kolay bir şekilde oluşturma yolunu seçiyor. Ayrıca birçok kişi doğru boyutlara ve konumlara yeteri kadar dikkat etmiyor. Küçük işletme sahipleri bazen logoları çok kalabalık hale getirebiliyor. Logolar sadece pazarlamada değil aynı zamanda antetli kağıtlarda ve kartvizitlerde de kullanılıyor. Logo tasarlanırken bu gibi kullanım alanları da göz önünde bulundurularak tasarlanması gerekiyor. Bu gibi kriterler göz önünde bulundurulmadığında antetli kağıt ya da kartvizit basılırken logoda bazı değişiklikler yapılmak zorunda kalıyor. Aynı firma için farklı yerlerde farklı logoların kullanılması müşterilerde büyük bir güvensizlik hissi oluşturuyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler