Franchise Sahiplerinin En Çok Korktuğu 3 İhtimal

Son Güncellenme: Fri May 2024 06:10

Franchise sahiplerinin en korktuğu ihtimalleri derleyip çıkış yollarını sunduk. Detaylar yazımızda…

Franchise Sahiplerinin En Çok Korktuğu 3 İhtimal
Enes Öksüz admin

Franchise almanın genellikle güvenli bir yatırım olduğu söylenir, nitekim sıfırdan bir işi kurmaktan çok daha güvenli olduğu bilinmektedir. Bilindik bir markanın himayesinde ticari faaliyetlere başlamak, oturmuş bir organizasyon sürecinin içine dahil olmak gibi avantajlar franchise almayı düşünenlerin sayısını hızla arttırmaktadır.

Önerilen İçerik: Franchise Almak Neden Sıfırdan İş Kurmaktan Daha Avantajlı?

Peki ya hiç mi korkmaz girişimciler franchise almadan önce? Hiç mi soru işaretleri olmaz? Olur elbette, hatta franchise sahibi olduktan sonra bile bazı endişeleri devam eder.

Ya Paranın Tamamı Uçup Giderse?

Franchise sahiplerinin en korktuğu senaryo tüm sermayelerinin ellerinden uçup gitmesidir. Genellikle kredi çekerek başlanılan bu serüvenden hasarsız çıkmaktan ziyade düzenli gelir elde etme hayali kurdukları için mevcut sermayelerinin kaybolması doğal olarak onları korkutur. Fiziki bir lokasyon gerektiren franchiselar maddi yükler de bindirdiği için yatırımcılarını biraz endişelendirir.

Önerilen İçerik: Son Para İle Yatırım Yapmak 

Nakit gereksiniminin sürekliliği ve hatta işletme açılmadan önce başlanılan harcamalar girişimcilerin aşması gereken en önemli engellerdir. Üstelik piyasada tutunana kadar gereken süre için de harcamaların karşılanması için sermayeye ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle henüz para kazanmaya başlamadan para harcanma gereksinimi “Ya boşuna harcama yapıyorsam?” sorularını da beraberinde getirecektir.

En kötü senaryoda böyle bir olasılık vardır. Ancak doğru seçimler yapılırsa bu ihtimal minimum seviyeye indirilebilir. Araştırma yaparak, diğer franchiselarla görüşerek ve franchise veren firma hakkında detaylı bilgi edinerek yatırımlar güvenli bir şekilde yapılabilir.

Önerilen İçerik: Franchise Açmadan Önce Sorulması Gereken Sorular

Ya Müşteri Bulunamazsa?

Franchise açılırken özellikle tanındık bir markanın temsilciliği açılmışsa, ses getiren bir açılış yapılır. Müşterilerin farkındalığının arttırılması adına düzenlenen bu organizasyonla faaliyete geçildiği haberi yayılır. Lokal firmaların yetkilileri, iş adamları açılışa davet edilir ve müşterilere ilk güne özel cazip fırsatlar sunulur.

Açılışla birlikte müşterilerin ilgisi çekilir ancak sonraki günlerde müşteri ziyaretleri azalır. Oldukça normal bir süreçtir bu değişim, açılıştan sonra müşteri bulunup bulunmayacağını işletmede verilen hizmetin kalitesi belirleyecektir. Güler yüzlü bir hizmet ve kaliteli ürünlerle karşılanan müşterilerden düzenli olarak gelir elde edilebilir. Ancak yine işletmenin lokasyonu ve hedef kitleye erişim kolaylığı önemini koruyacaktır.

Franchise Veren Marka Faaliyetlerini Sonlandırırsa?

Franchise veren firmaların faaliyetlerini sonlandırdığı çok karşılaşılan bir durum değildir. Yine de ihtimal dışı olduğu da pek söylenemez. Franchise almayı düşünüyorsanız Franchise veren markaları araştırmanız gerektiğini farklı yazılarımızda vurguladık. Franchise sistemine yeni giren markalarla işbirliği yapacaksanız kendinizi garantiye almalısınız. Riske girmek istemiyorsanız Franchise ağı yaygınlaşmış firmalarla ortaklık kurabilirsiniz.

Uzun zamandır franchise veren birçok alternatif firma bulabilirsiniz. Bazıları dünyaca ünlü olan bu firmaların standartlaşmış bir sistemleri vardır. Franchise alıp beklediğiniz kazancı yakalayamamanız durumunda da işletmenizi devretme imkanınız bu markalarla işbirliği kurduğunuzda daha yüksek olacaktır.

Franchise aldığınız firmaların faaliyetlerinin sonlanması konusunda endişe duyuyorsanız bu endişenizi gidermek için sürecin en başında önlem almalısınız. Markalarla ilgili detaylı araştırma yapmalı, hedeflerini öğrenmeli, franchise sistemleri ile ilgili bilgi edinmelisiniz. Mevcut franchiselar ile görüşmeli, kendinizi garantiye almalısınız.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler