Franchise Satın Almak Tam Olarak Ne İfade Ediyor?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:35

Franchise almak ile ilgili her gün pek çok şey duyuyorsunuz. Peki bu sistem hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibisiniz?

Franchise Satın Almak Tam Olarak Ne İfade Ediyor?
Enes Öksüz admin

Bir markanın imtiyaz hakkının belirli süre ve koşullar içerisinde başka bir kişiye verilmesine franchise denilir. Bu sistemler bayilik sistemleri olarak da bilinir. Bayilik sistemlerine katılmak girişimciler için çok farklı getiriler sağlar. Eğer başarılı olacağından emin olduğunuz bir işe girmek ve bu alanda yatırım yapmak isterseniz mutlaka denenmiş bir iş modeli ile başlamalısınız. Bir iş fikrinin ya da satışa çıkacak bir ürünün başarılı olması için farklı dinamiklere ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Başarıya giden yolda emin adımlar atmak için bir girişimci olarak kendiniz için bir franchise sistemi kurabilir ya da bir franchise satın alabilirsiniz. 

Marka Sahibi Olmanın En Kısa Yolu

Franchise sistemlerin en büyük avantajı doğrudan bir marka sahibi olmanızı sağlamasıdır. Bu sistemler sayesinde kısa sürede güçlü bir markaya sahip olmanın artılarını değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Bir bayilik sisteminin gücü bayi sayısı ile doğru orantılı olduğundan dolayı sizin de sisteme girmiş olmanız avantaj elde etmenizi sağlar. Yaygınlaşan ve kalite standardını belirli bir seviyenin üzerine çeken sistemler başarı elde ederler. Başarıya sahip olmak için her zaman onu sıfırdan yaratmanız gerekmez bir başarıya dahil olmanız da yeterli olur. Marka değeri oluşturmak zorlu bir süreç olduğundan dolayı franchise satın almak ve mevcut marka değerine katkı sağlamak her zaman hızlı bir şekilde ilerlemenizde etkili olur. Bir marka yaratmak ve değer vermek için farklı çalışmalar yapılması gerekir. Marka için kurumsal bir kimlik oluşturmak, reklam yapmak ve pazarlama faaliyetleri ile hem bilinirliğinin hem de sadakatinin artmasını sağlamak bir girişimcinin ilk etapta yapmakta zorlanacağı uygulamalar arasında yer alır. Güçlü bir marka hali hazırda bu değerlerin tamamına sahip olduğundan dolayı girişimciler için fırsatların kapısı bir franchise ile açılabilir. 

Kalite Standartlarını Yakalayın


Sıfırdan geliştirdiğiniz bir fikir için kalite standartı oluşturmak yerine uygulamada olan bir standardı kopyalamak her zaman çok daha kolay olur. Dünyayı yeniden keşfetmek yerine isterseniz keşfedilmiş ve başarı ile işleyen bir dünyada rahat bir şekilde nefes alabilirsiniz. Franchise almanın avantajlarından birisi de “Neyi, nasıl yapacağım?” sorusunu tamamen ortadan kalkması olur. Bu sorular pek çok süreci zorlaştıran ve yer yer maliyetlerini arttıran sorular olduğundan dolayı kurtulmanız her zaman avantaj elde etmenizi sağlar. Franchise sistemleri tanımı itibariyle belirli şartlar altında belirli bir süre için geçerli olan anlaşmalar olduğundan dolayı şartların sağlanması karşılıklı olarak menfaat açısından önemlidir. Franchise aldığınızda iştirak ettiğiniz markanın gücüne, değerine ve yapısına doğrudan sahip olacak olmanız sizin için büyük bir değer anlamına gelir. Yapısal düzenlemelerden ürün seçimine kadar her noktada doğru kararı hızlı bir şekilde vermenizi sağlayacak olan standartlara franchise alarak sahip olabilirsiniz. 

İş Modeliniz Olsun

Bir markanın iştiraki olmak size bir isimden fazlasını verir. Markalar isimlerinin kullanım hakkını verirken kendi imajlarını ve değerlerini korumak zorundadır. Bu zorunluk isim kullanım hakkı ile birlikte farklı desteklerin de verilmesini sağlar. Bir girişimcinin hayal edeceği her şeyi tek bir dosya içerisinde bulmasını sağlayan franchise modelleri ile başarılı bir yol haritası edinebilirsiniz. Bayilik sistemleri bir işin her adımı için başarılı bir çözüm yoluna sahip olmanızı sağlar. İş yerini açacağınız lokasyon seçiminden çalıştıracağınız personelin niteliklerine kadar çok farklı alanlarda iş modeli sunan çözümler her zaman rahat etmenizi sağlar. Başarıya giden yolda yalnız olmak yerine daha önce başarılı olmuş bir sürece dahil olmak her zaman daha etkilidir. Girişimcilerin en büyük korkusu olan zarar etme riski de marka gücü ile en aza indirilmiş olur. 

Bir önceki yazımızda ise Kuru Temizleme Bayilikleri Karlı Mıdır? sorusuna yanıt aradık. Yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler