Kuru Temizleme Bayilikleri Kârlı mıdır?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:52

Hayat standartlarının değişmesi ve kadınların her geçen gün daha çok iş hayatına dahil olmaları; çamaşır yıkayıp ütü yapacakları zaman dilimlerini de kısaltıyor.

 Kuru Temizleme Bayilikleri Kârlı mıdır?
Enes Öksüz admin

Evet kârlıdır. Özellikle son dönemlerde kuru temizleme hizmetlerine duyulan ihtiyacın artış göstermesi bu fikrimizi güçlendiren en büyük dayanağımızdır. 

Ancak bu soruya sadece “evet” diyerek geçmeyeceğiz ve bu bayilik fikrinin neden kârlı olabileceği konusunda detaylı bir bakış sunacağız.

Kuru temizleme yapıldığı zaman kıyafetler, eşyalar ya da aksesuarlar deforme olmuyor, renklerinde solmalar meydana gelmiyor ve kumaşları aşınmıyor. Hem hizmet alan kârlı çıkıyor hem de işletme. Bu konuda hem fikir miyiz?

Pratikliği, yapılan işin titizliği ve hayat kolaylaştırıcı özelliği kuru temizleme bayiliklerini her geçen gün daha kârlı hale getiriyor. 

Peki neden?

Eskiden de kuru temizleme bayilikleri vardı, eskiden de kıyafetler kuru temizleme yapıldığında yıpranmıyordu; ancak bu kadar revaçta değildi!

Bir bakıma doğru, aslında her daim bu hizmet hayat kurtarıyordu ama neden şimdi daha popüler? Neler değişti?

Gelin beraber bakalım…

Kadınların İş Hayatına Dahil Olmasıyla Artık Devir Değişiyor

Kuru Temizleme Bayiliklerindeki Karlılık

Sabah kalk, kahvaltı hazırla, çocuğu okula gönder, işe git, çalış, çocuğu al, eve gel, yemek yap….

Tamamını yazamadan şuan bile yorulduk.

Kadınlar ne yapsın? Onların da bir es vermeye, nefes almaya en azından iş yüklerinin bir kısmını başkalarına devretmeye hakları yok mu beyler?

Çalışan kadınların sayıca fazlalaşması, hayat temposu içerisinde rahatları için daha çok para harcama lükslerine kavuşmaları; hayatlarını kolaylaştıran hizmetleri de daha çok tercih etmelerine yol açıyor. 

Durum böyle olunca da özellikle büyük şehirlerde kuru temizleme hizmeti veren işletmelerin de kârlılıklarını arttırıyor. 

Kuru temizleme bayiliklerinin kârlı olmasının tek sebebi kadınların iş hayatına daha çok dahil olmaları mı?

Aslında tek neden bu değil;

Artık Kıyafetler Daha Pahalı ve Daha Çok Özen Gerektiriyor

Kuru Temizleme Bayilikleri

Alınan kıyafetlerinin kumaşlarının özelliklerinin farklılaşması ve kalitelerinin artması, çamaşır makinesine atarken ve ütüleri yapılırken daha çok tedirginlik yaşanmasına neden oluyor.

O kadar para verilmiş belki de taksitleri dahi henüz bitmemiş olan bu kıyafetleri makinede küçültme riski, kumaşı esnetme olasılığı; kuru temizleme hizmetleri veren işletmelerin de yüzünü güldürüyor. 

Kuru temizleme esnasında kumaşlar zarar görmüyor ve aşınma olasılıkları da en aza iniyor. Böylece küçük bir maliyet hesabıyla, kuru temizleme hizmetine para ödemenin, o kıyafetlerin evde yıkanmasından daha avantajlı olduğu sonucu çıkıyor. 

Hepsini geçtik, bazen talihsiz kazalar sonucunda en sevilen hassas dokulu giysi ya da aksesuarlarda leke oluşuyor. “Aman ne olacak, çamaşır makinesine atarız” diyen kişi sayısı artık düşündüğünüz kadar çok değil. 

Deforme etmeyen, kumaşları yıpratmayan, renklerini soldurmayan kuru temizleme giysilere verilen önem arttıkça daha da önem kazanıyor.

Evler Küçük, Çamaşır Makinelerinin Kapasiteleri Yetersiz

Bayilk Veren Kuru Temizleme Firmaları

Kuru temizleme bayiliklerini kârlı hale getiren diğer bir faktör ise evlerin artık yeterince büyük olmaması. 

Çamaşırları kurutmak için, ütü yapmak için ve hatta yaşamak için bile yeterince alan maalesef kalmadı.

İnsanlar; tabiri caizse her geçen gün küçük kutuların içinde yaşamaya hapsedildikçe onlara daha az yaşam alanı kalıyor ve bazı rutinler de değişmek zorunda kalıyor.

Aynı zamanda çamaşır makinelerinin kapasiteleri de bazı eşyaların kuru temizlemeye gönderilmesini zorunlu hale getiriyor. 

Bu söylemimiz evinde 8+kg kapasiteli çamaşır makinesi bulunan azınlık için geçerli olmayabilir ancak az önce de belirttik bu kişiler şanslı azınlık içerisinde yer alıyor. 

Örneğin iki kişilik büyük bir battaniye, yorgan vb. bir eşyayı yıkamanız gerekecek. Makineye atıp, makineyi bozmak istemiyorsanız tek alternatifiniz yine kuru temizleme hizmeti veren firmalara başvurmak. 

Sonuç olarak;

Gerek ihtiyaç, gerek kalite bilinci, gerekse kadınların artık kendilerine dahi ayıracak vakitlerinin kalmaması sebebiyle bazı işlerin uzmanlara bırakılması gerektiğini düşünenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bu sebeple kuru temizleme hizmeti bayiliği almak düşündüğünüzden çok daha kârlı hale gelebiliyor. 

Ancak tüm bayilik fikirleri gibi kuru temizleme bayiliği alacağınız zaman da detaylı bir araştırma yapmanız şart! 

İşletmenizi nereye açacağınız, hedef kitlenize rahatça ulaşabilmeniz kârınızı maksimize edebilmeniz açısından oldukça önemlidir. 

Nüfusu yoğun olan hatta çalışan kesimin fazla olduğu lokasyonlar bu bayilik fikrini hayata geçirmek için idealdir. 

Bunun için tıpkı diğer girişimcilik fikirlerini hayata geçirmeden önceki gibi detaylı bir fizibilite çalışması yapılması gerekir. 

Kuru temizleme bayiliği veren firmaları detaylı bir şekilde araştırarak, marka bilinirliklerini öğrenerek ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını belirleyerek başarılı bir işletmenin patronu olmanız ise hayal değil!

Bir önceki "Ücretsiz Bayilik Alıp Kendi İşinizin Patronu Olabilirsiniz" başlıklı yazımız sizi bayilik alma konusunda motive edebilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler