Franchise Almak Neden Sıfırdan İş Kurmaktan Daha Avantajlı?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:12

Franchise almak işi sıfırdan kurmaktan çok daha avantajlıdır.

Franchise Almak Neden Sıfırdan İş Kurmaktan Daha Avantajlı?
Enes Öksüz admin

Kendi işinin sahibi olmak isteyen tüm girişimcilere özel bu yazımızda, “Neden franchise alınmalı?”, ”Franchise almanın avantajları nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız. 

Yıllardır biriktirdiğiniz sermayelerle iş kurmayı düşünüyorsanız bu yazımızı okumadan karar vermeyin. Franchise iş modelinin sunduğu avantajları detaylı olarak aktarıp soru işaretlerinizden kurtulmanız için franchise modelinin avantajlarını kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz. 

İşbirliği

Franchise modeli girişimcilere ortak bir marka adı altında işlerini geliştirme ve birden çok şirketin bulunduğu bir çatı altında iş yapma imkanı sunar. Her işletmenin ayrı ayrı sahipleri ve birbirinden bağımsız yönetimleri olsa da, hepsi Franchise veren markanın desteği ve kontrolü altındadır. Ne gibi destekler derseniz;

  • Franchise alırsanız kendi işinizin sahibi olursunuz, günlük kararları yine kendiniz verirsiniz; ancak aynı zamanda sizi kollayan ve yol gösteren uzmanların deneyiminden yararlanabilirsiniz. 
  • Büyük bir marka sürekli reklamını yapacak ve marka bilinirliğini arttırmak için çalışmalarına devam edecektir. Franchise alırsanız marka reklamlarının etkisini doğrudan hisseder ve büyük bir ağın parçası olmanın avantajlarını satışlarınızı arttırarak yaşayabilirsiniz. 
  • Tanınmış hizmetlerin, ticari markaların, tescilli bilgilerin, orijinal tasarımların kullanım hakkına sahip olursunuz.
  • Kendi başınıza, kendi imkanlarınızla ve kendi markanızla kuracağınız bir işte başarısız olma ihtimaliniz arkanızda destek ve deneyim olmadığı için çok daha yüksek olur.
  • Finansman, muhasebe, personel eğitimi ve operasyonel işleyiş gibi alanlarda işinizi kurmadan ve kurduktan sonra franchise veren firmadan destek alabilirsiniz. 

Hep franchise alanların avantajlarından bahsettik, peki ya franchise veren firmalar, onların avantajları yok mu? Franchise veren firmalar bu iş modeli sayesinde;

  • Hızlı bir şekilde büyüme imkanı yakalar.
  • Franchise alan firmalar aracılığı ile marka değerlerini ve marka bilinirliğini arttırmak üzere geniş bir ağa sahip olurlar. 
  • Piyasaya yeni ürün ve hizmetler sağlayabilecek ek sermaye edinirler.
  • Tüm sistemlerini geliştirmek için zaman ve nakit akışı sağlarlar.
  • Yerellikten uzaklaşır ve ülke çapında hatta ülke dışında markalarını bilinir kılabilirler.

Franchise Sistemi Başarılı Olmak için Şans Verir

Yukarıda saydığımız tüm avantajlar bir araya geldiğinde franchise alarak iş hayatına atılan girişimcilerin, kendi işlerini sıfırdan kuranlara nazaran çok daha başarılı olduğu bilinmektedir. Bu bizim yaptığımız bir çıkarım değildir, daha önce yazdığımız yazılarda KOSGEB’in yayınladığı verileri sizlerle paylaşmıştık. Açıklanan verilere göre; franchise alanların %95’i başarılı oluyorken; kendi işini kuranların sadece %35’inin ticari faaliyetlerine devam edebildikleri istatistiki olarak tespit edilmiştir. 

Özgürlük

Kendi işini yapmak isteyen girişimcilerin en büyük motivasyonları esnek çalışma koşullarına kavuşmak, sigortalı bir işe göre daha fazla para kazanmak ve aynı zamanda prestij elde etmektir. 

Önemli markalarla çalışıp franchise alırsanız tüm temel motivasyonlara sahip olabilirsiniz. Hali hazırda standartlaşan ve başarılı bir şekilde işleyen organizasyonun parçası olursunuz, satış yapacağınız hedef kitleye ulaşmakta güçlük çekmez ve sıfırdan iş kuran kişilere göre çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda işinize ayırmanız gereken zaman dilimleri daralır ve kendinize daha çok zaman ayırabilirsiniz. Üstelik prestij elde etme konusunda rakiplerinize açık ara fark atabilirsiniz. 

Franchise Veren Firmalar Arasından En Uygununu Seçerek Daha Fazla Para Kazanabilirsiniz

İş dünyasına yön veren kişilerin yaptıkları tespitlere göre, franchise almadan iş ortaklığı kurulacak markayı tanıyan, yapacağı işi tam anlamıyla bilen ve bile isteye o markayı seçen girişimcilerin başarı oranları daha fazla olmaktadır. Niteliklerine uygun franchise alarak, hem yaptıkları işten keyif alan hem de kurumsal bir yapıya kavuşmak için zaman ve para harcamaya gerek duymayan girişimciler arasında siz de yerinizi alabilirsiniz. 

Bir öncekmi haberimizde; Her Şeyi Üstelenen Patron, Her Şeyi Yapabilen Değildir başlığı ile işletme sahiplerine fikir verecek notlara değindik. Küçük ya da orta ölçekli bir işletme sahibi iseniz göz atmanızı tavsiye ederiz.
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler