Hizmet Sektöründe Kârı Arttırmanın Yolları

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:22

Hizmet sektöründe, ürün bazlı sektöre göre gelirleri arttırmak ve büyümeyi sağlamak biraz daha zorludur. Ancak bu hizmet sektöründe yer alan özellikle küçük ölçekli işletmelerin asla büyümeyeceği anlamına gelmiyor.

Hizmet Sektöründe Kârı Arttırmanın Yolları
Enes Öksüz admin

Bir kişinin yetenekleri ya da uzmanlığına dayanan küçük ölçekli hizmet işletmelerinin en büyük sorunlarından birisi de aslında sadece bir kişinin yeteneklerine veya uzmanlığına bağlı olması. Ürün bazlı işletmelerde elde edilen kârı arttırmak görece daha basit. Bu işletmeler atacakları küçük birkaç adımla beraber kolay bir şekilde büyüme lede edebiliyor. Ancak hizmet sunan işletmelerde durum biraz daha farklı. Bir kişinin haftada ne kadar çalışması gerektiği belirlidir. Sadece saatlik ücreti ya da proje ücretini arttırarak gelir elde etmek mümkün ancak bu durumda sektörde yer alan alternatif işletmelere büyük bir avantaj sağlanmış olur. Fiyat arttırma konusunda bir yere gelirsiniz ve bu yerden sonra daha fazla fiyat arttırmak söz konusu olmaz.

Ürün Koyma

Küçük bir işletmenin sadece hizmet sektöründe yer alacağı ya da sadece ürün satacağına dair bir kural yoktur. Birçok küçük ölçekli işletme verdiği hizmetle alakalı olarak ürün satışı da yapmaktadır ve bu son derece doğaldır. Veterinerlerin kedi ve köpek maması satmaları gayet normaldir. Etrafında yer alan işletmelere bakın buna benzer daha birçok örnek göreceksiniz. Doğru ürünler ile hizmet sektöründe kârınızı artırabilirsiniz. Ancak hizmetiniz ile alakası olmayan ürünler olumsuz geri dönüşlere sebep olur.

Önerilen İçerik: Ürün, Hizmet ve Bayilik Pazarlaması

İşe Alma ve Eğitim

Bu adım birçok küçük hizmet işletmesi tarafından başarıyla uygulanan bir adımdır. Bir kişi yalnızca bu kadar para kazanabiliyorsa aynı şeyi yapan birçok kişi daha fazla para kazanır. İşletmenizin sağladığı hizmet değerlerini öğreteceğiniz bir çalışan işe almak çok işinize yarayabilir. Hizmet sektöründe yer aldığını alana göre bu işi dışarıya da yaptırabilmek mümkündür. Ancak işe aldığınız birini ne kadar yaratıcı ya da becerikli olsa dahi eğitin. Bu işletme kültürünüz açısından son derece önemlidir.

Önerilen İçerik: Başarılı Bir İşletme İçin Kişisel Gelişime Yatırım Yapın

Hizmetinizi Ürünleştirin

Eğer yapabilirseniz verdiğiniz hizmeti paketleyin. Bu durum aynı zamanda müşterilerinizin korkularını da düşürür. Bu adım her alan için geçerli olmamakla beraber yapılabildiği alanlarda işletme için önemli bir gelir kaynağı haline gelmektedir. Ancak bu ürünlerinizi pazarlamadan önce hedef kitlenizi doğru seçmek gerekmektedir ve ürünlerinizi yeterince test etmeden müşterilere kesinlikle sunmayın.

Önerilen İçerik: Abonelik Sistemi Neden Giderek Yayılıyor?

Pazarınızı Değiştirin

Farklı fiyatlandırma, insanoğlunun birşeyler satmaya başladığı ilk günden beri vardır. Farklı insanlar her zaman aynı şey için farklı fiyatlar ödemeye hazır. Marketinize yakından bakın ve ürünlerinizin fiyatını arttırmaya doğru zamanda karar verin. Bunu yaparken aynı zamanda sadece tüketici odaklı iş modeli ile sınırlı kalmayın. İşletmeden işletmeye ya da işletmeden devlete iş modellerini de göz önünde bulundurun.

Tek Seferlik İşleri Bırakın

Eğer birşeyi yapmak için tek seferliğine para almak yerine bir servis sistemi oluşturursanız hem gelirlerinizin arttığını hem de gelecekte ne kadar kazanacağınızı kesin bir şekilde görebilirsiniz. Örneğin internet sitesi yapan biriseyniz yaptığınız internet sitesinin aylık ve yıllık bakımlarını belirli bir ücret karşılığında sunabilirsiniz. Bir müşterinin mevcut ya da potansiyel problemini çözen bir bakım programı yaratmaya odaklanın. Satılması en kolay program budur.

Franchise Düşünün

İşletmeniz ile başarılı bir şekilde sunduğunuz servis başkaları tarafından taklit edilebilir bir servis olabilir. Rakiplerinizin ortaya çıkmasını beklemeden franchising sistemi ile hem bunun önüne geçebilir hem de önemli bir büyüme elde edebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce iyi düşünmeniz ve araştırma yapmanız gerekir. Franchise sistemine geçmeden önce kendinizin bir şube daha açması franchise sistemini test etmeniz için güzel bir yol olabilir. 

Fırsatlara Göz Atın: Hizmet Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler