Milenyum Kuşağı Çalışanlarınızı Ekibinize Dahil Etmenin 5 Yolu

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:10

Milenyum nesli çalışanlarınızın şirketinize olan bağlılıklarını arttırmak için yazımızdaki 5 yönteme de başvurabilirsiniz.

Milenyum Kuşağı Çalışanlarınızı Ekibinize Dahil Etmenin 5 Yolu
Fatih Bozoğlu user

İnternetin gelişmesi ve insanlığın teknolojik olarak hızla evrilmesi nesiller arasındaki farklılaşmayı körüklüyor. Gençler özgürlüklerine daha çok sahip çıkıyor ve iş yaşamında pratikleşmenin yollarını buluyor. Günümüzde bir işyerinde beş ayrı neslin temsilcisi olan çalışanlar aynı anda yer alırken bir ekip oluşturabilmek de bir hayli zorlaşıyor.

1980 ve 1994 doğumlu milenyum nesli çalışanları iş gücünün yaklaşık %51’lik bir kesimini oluşturduğu için onları bir ekip içerisine dahil edebilen işletmelerin başarıları yükseliyor. Bu nesil özel bir nesil; geleneksel yöntemlerle motive edilemiyor ve bir önceki nesil gibi iş sadakati hissetmeleri kolay olmuyor. Bu nedenle şirket sahiplerinin ve ekip lideri konumundaki yöneticilerin milenyum neslinin temsilcisi olan çalışanlara nasıl yaklaştığı, ekiplerinin ahengini etkiliyor.

Önerilen İçerik : Y Kuşağı Çalışanlarınıza Nasıl Yaklaşmalısınız?

Ekiplerinizin İçine Onları Da Dahil Edin

Milenyum nesline ait olan kişiler ekipleri benimsemediklerinde başarılı olma şansları azalıyor. Klasik yöntemlerle adaptasyonlarını sağlamak güç olduğu için onlardan alınan verimi yükseltmek adına öncelikle onların anlamlı bulabilecekleri görevlerin kendilerine tanımlanması gerekiyor. Onları geliştiren, onlara fayda sağlayan ve işe yaradıklarını hissettiren iş tanımları olmadığı takdirde milenyum nesli bir anda şirketten uzaklaşabiliyor. Şirketinizde milenyum nesline ait çalışanlar varsa onların yaptıkları işi anlamlı kılmaya ve mümkün olduğunca onlara özerklik vermeye çalışmalısınız. Bu şekilde soru işaretlerini azaltabilir ve bağlılıklarını kazanabilirsiniz.

Önerilen İçerik : X Kuşağı için Pazarlama Stratejileri

Güçlü Yönlerini Ön Plana Çıkarın

Onlara saygı göstermeniz ve bu yolla performanslarını arttırmanız mümkün olsa da yeterli değildir. En iyi nasıl çalıştıklarını ve onlar için çalışma ortamında bulunması gereken en önemli özellikleri onlara danışmalısınız. Tercihlerini, beklentilerini ve hedeflerini göz önünde bulundurarak onlara değer verdiğinizi hissettirmelisiniz. Kişisel performanslarını arttırmak üzerine işleyişinizi gözden geçirmeli ve performans ilerlemelerini takdir etmelisiniz.

Önerilen İçerik : Çalışanları Tanımanızın Önemi

İşbirliği Ortamı Yaratın

Her ne kadar milenyum nesli özgürlükçü olsa da uygun ortam yaratıldığında işbirliği yapmayı severler. Proje takımlarına katılmak ve liderliği ele geçirmelerine izin vermek onları kazanmanız adına önemli bir stratejidir. Farklı nesillerin temsilcilerinin uyum içerisinde çalıştığı ekipler şirket ruhunuzu güçlendirir, çalışanlar arasındaki bağları kuvvetlendirir ve ekibe dahil olan bireylerin birbirini anlaması mümkün hale getirilir.

Önerilen İçerik : Milenyum Çağının Yaptığı Muhteşem İşler

Danışmanlık Yapmaya Çalışın

Kariyer hedeflerinde ve iş ile ilgili beklentilerinde onlara mentorluk yaparsanız size bağlılıkları yükselecektir. Mentorluk için profesyonellerle anlaşabilir ve çalışma ortamınızdaki milenyum nesli temsilcilerine danışabilecekleri bir yapı oluşturabilirsiniz. Yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda kariyer gelişimleri için onlara yol göstererek kendilerinin de mentorluk yapabilmesi için bir fırsat yaratabilirsiniz. Bu nesle dahil çalışanlar yol göstermeye bayılırlar, yardımcı olmayı severler ve zaman içerisinde mentorluk yapabilme olasılığı onların şirket çalışanlarıyla entegre olmasını kolaylaştırır. Daha genç ekip üyeleriyle ilişkilerini sağlamlaştıran bu yöntem şirketlere verimli çalışma ortamı kazanımı olarak geri döner.

Önerilen İçerik : En İyi Elemanlarınıza Söylememeniz Gereken Şeyler

Kariyer Yollarını Açın

Çoğu milenyum nesli çalışanı için öğrenmek bir tutkudur. İnternetle iç içe geçen hayatlarında Google ve Youtube gibi bilgi kaynaklarına danışmak onların günlük rutini haline gelmiştir. Bu alışkanlığı lehinize kullanarak onların yeni beceriler kazanabileceği fırsatları sunarak onların kalbini fethedebilirsiniz. Güçlü yönlerini geliştirmelerine, yeni beceriler kazanmalarına ve gelişim alanlarını belirlemelerine destek olarak onların sürekli beslenmelerini sağlamalısınız.

İşe girdikleri andan itibaren onları bekleyen farklı kariyer fırsatları olduğunu ve kariyer basamaklarını çıkarken onlara yol göstereceğinizi vurgulamalısınız. Onlara hedef verirseniz başarmak için mücadele etmeye hazır olduklarını bilmelisiniz. Profesyonelliklerine yatırım yaparak şirketinize olan bağlılıklarını arttırabileceğinizi ve muhteşem bir ekip oluşturma yolunda dev bir adım atabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu ? : Yetenek Gerektiren Bazı Ek İşler

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler