1980 ve 1995 yılları arasında doğan Y kuşağı artık iş gücünün büyük bir bölümünü oluşturuyor. Diğer gruplar gibi y kuşağı çalışanlarını iş yerinde yönetmek daha zor hatta imkansız olabilir. Y kuşağı üyelerinin diğer gruplara göre daha farklı bir iş anlayışı ve beklentisi bulunuyor. Liderler ve yöneticiler bu farkları anladıklarında y kuşağı ile çalışmak daha kolay bir hal alıyor.

Y kuşağını ofiste memnun etmek, ofisinizi çalışanlar için mutlu bir yer yapmak ve verimli yönetmek için yapılması gerekenler oldukça basit. Onları korkutmamalı ya da kendi içlerine kapatmamalısınız. Kariyerleri için iyi bir temel oluşturmalarına yardımcı olmalısınız ve karşılaştıkları problemler karşısında kendi kendilerini bitirmelerini engellemelisiniz.

Fırsatlar Yaratın

İşverenler genellikle y kuşağının işlerini önemsemediklerinden şikayet etmektedir ve bu şikayetlerinde bir miktar haklı olabilirler. Çoğu y kuşağı üyesi işlerini diğerleri gibi önemsemiyorlar. Ancak herhangi bir nesil gibi fatura ödemek ya da yemek yemek için paraya ihtiyaç duyuyorlar. Y kuşağının aileleri ile olan ilişkileri de diğer kuşaklara göre daha yakın. Buradan yola çıkarak çalışma alanında y kuşağına aidiyet duygusu yaratmak ve aile benzeri bir atmosfer sunmak onları daha özverili çalışmaya ve işlerini daha fazla önemsemeye itecektir.

Önerilen İçerik: “Burada Çalışmayı Çok Seveceksiniz!” İddiasındaki Şirketler Neden Yalan Söylüyor?

Herşeyi Olduğu Gibi Aktarın

Y kuşağından önceki kuşaklar her ödül için yarışmak ve çaba harcamak zorunda kaldılar. Y kuşağında ise böylesine bir durum yaşanmadı. Bu da onların kötü haberleri diğerlerinden daha zor kaldırabileceği gibi bir algı yaratıyor ancak onlarında kendilerine göre problemleri yok değil. Bu yüzden onlara sadece doğruyu olduğu gibi verin. Kötü haberleri, süslemek ve dolaylı yoldan vermeye çalışmak kesinlikle yardımcı olmayacaktır. Bu durum aynı zamanda size karşı bir güvensizlik duygusunun ortaya çıkmasına neden olur.

Önerilen İçerik: İş Yerinizin Size Zarar Verdiğinin 7 Kesin Kanıtı

Eğer onlara vereceğiniz görevler zorsa direkt olarak bunu söyleyin. Ancak arkasından bunu neden onlara verdiğinizi ve onların neden bu durumu kaldırabileceğini düşündüğünüzü de belirtin.

Nostaljiden Kaçının

Y kuşağı ile çalışırken “Ben senin yaşındayken…”, “O zamanlar bu işler böyleydi.” ya da “Eskiden bunu böyle yapardık.” gibi cümleler kurmaktan kaçının. Geçmişi hatırlamak sizin için cazip gelebilir ancak y kuşağı sizin gençliğiniz ile bugünün aynı olmadığının farkında. Onlar sizin daha yaşlı olduğunuzu hayal edemediği için söyledikleriniz de bir ile yaramaz. Sizin sorumluluğunuz çalışırken onlara yardımcı olmak ve bir nevi koçluk yapmaktır, lise anılarınızı anlatmak değil.

Rahat Çalışma Ortamı

Sessiz kuşak çalışmak için yaşıyordu. X kuşağı ise yaşamak için çalışıyordu. Y kuşağı ise iş ile yaşamı karıştırıyor ve tek bir yaşam haline getiriyor. X kuşağına kadar herkes yüz yüze çalışmak ile evden çalışmak arasında keskin bir çizgi vardı. Ancak Y kuşağı ile beraber bu durum ortadan kalktı. Y kuşağından bir çalışan cumartesi günü akşam saat 11’de bir yandan kahve içip müzik dinlerken aynı zamanda size proje maili atabilir ve bundan şikayet etmez. Bu tarz rahatlıkları sunduğunuzda onlardan daha fazla verim alabilirsiniz.

Siz de iş hayatınız da Y kuşağı mensubu çalışanlarınız ile yaşadığınız sorunları yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsinz.