Liderlik ve Yöneticilik Arasındaki Fark

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:27

Liderlik ve Yöneticilik Arasındaki Fark
Enes Öksüz admin

Liderlik ve yöneticilik arasındaki farkın ne olduğunu bildiğiniz takdirde iş yaşamınızda büyük başarılar elde edebilirsiniz. Herkes herşeyin önemli olduğunu düşünebilir ya da çoğu kişi bu iki şeyin çok fazla çakıştığını düşünebilir ancak pek çok kişi ikisi arasındaki farkın ne olduğunu ya da bu farkın neden olduğunu bilemez. Liderlik ile yöneticilik arasındaki farkı koşu ile tempolu yürüme arasındaki fark gibi düşünebilir. Her ikisi de benzer şeyler ancak birbirleri arasında çeşitli farklar var. Her birinin kendine has avantajları ve dezavantajları var. Bazen her ikisi de işe yarar ancak bazen ikisini birbirinden ayrı tutmak gerekmektedir.

Yöneticilik

Yöneticiler genel olarak davranışı ve herkesin görebileceği şeyleri ele alır. Etkili yönetim uygunluk ile sonuçlanır ve yönetilen kişi verilen talimatı yerine getirir. Yöneticilerin etkisi yetkilerinden gelmektedir. İyi yöneticilerin iyi talimatlar verebilmeleri gerekir. Yöneticilerin başarılı olduğu yönlerin başında ise duygusal olmak yerine sistematik olarak çalışmaları. Bu çalışmalar sayesinde yönetici figürünün olduğu işletmeler kriz anlarını daha nadir yaşarlar. Sistematik çalışma aynı zamanda işlerin zamanında yetişmesi ve birikmemesi konusunda büyük avantaj sağlar.

Liderlik

Liderler duygular ve motivasyonlar ile çalışırlar. Duygular ve motivasyonlar, davranışlardan daha az somut olabilir ancak aynı derecede sistematiktir. Etkili bir lider çalışanlarında arzuları ve tutkuları ortaya çıkarır. Liderlik edilen kişiler motive edilen şeyleri yapmak ister. Liderlerin etkisi genel olarak duygusal ve sosyal becerilerinden gelir. İyi liderlerin sosyal ve duygusal becerileri oldukça yüksektir. Liderlerin temel özellikleri işletmeyi kriz anlarında ya da işlerin zor olduğu anlarda motivasyonu yüksek tutarak bu durumdan kurtarabilmeleridir. 

Temel Farklılıklar

Liderlik ve yöneticilik arasındaki farklar aşırı durumlarda kendini belirgin bir şekilde gösterir. Herhangi bir şekilde yöneticilik yapmadan liderlik etmeye çalışmak hayalden öteye geçemez. Bir lidere sahip olan ancak yönetilmeyen bir ekibin işleri yapabilmeleri tamamen şansa bağlıdır. Lideri olmayan bir yönetim tutkusu olmayan bürokrasiye benzer. Lideri olmayan bir yönetime sahip olan ekip nadiren dikkatleri üstüne çeker ve genel olarak çalışmanın sevilmediği bir ortamda yer alırlar.

Temel Benzerlikler

Hem yönetici hem de lider çalışanlarını motive eder. Her ikisi de çalışanları için ilham kaynağı olma görevlerini üstlenirler. Her iki vasıftaki kişiler de tecrübelerine dayanarak ilerlerler. Bir işletme için her ikisi de gerekidir. Belirli bir seviyeye gelmiş işletmelerin uzun vadeli çalışma planları yapabilmesi ve bu planları sürdürebilmesi için hem yöneticilerden hem de liderlerden yararlanılır. Yöneticiler uzun vadeli planların gerçekçi ve ulaşılabilir olmasını sağlarken liderler sürecin daha kolay ve verimli bir şekilde atlatılmasını sağlar.

Hangisi Olmalısınız?

Karmaşık hedeflere sahip bir ekibe sahip olmadığınız sürece kişisel olarak her ikisi olmayada ihtiyacınız olmayabilir. Eksiklik hissettiğinizde veya ekibiniz buna ihtiyaç duyduğu zamanlarda ikisinden birisi olabilisiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler