“Burada Çalışmayı Çok Seveceksiniz!” İddiasındaki Şirketler Neden Yalan Söylüyor?

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:24

Mükemmel bir çalışma ortamı bir markanın en büyük gücü olabilir. Örneği var, üstelik çok da ikonik bir örnek. Detaylar mı? Yazımızın devamında…

“Burada Çalışmayı Çok Seveceksiniz!” İddiasındaki Şirketler Neden Yalan Söylüyor?
Enes Öksüz admin

İş arıyorsanız ve elinizden geldiğince çok ilana göz gezdirdiyseniz; “Burada çalışmaya bayılacaksınız.” mesajı veren birçok firmaya rastlarsınız. Bu ilanları gördüğünüzde ne hissettiğinizi daha önce hiç sorguladınız mı?

İlk etapta kulağa çok hoş geldiğini kabul edin; oldukça motive edici değil mi! Peki ya bunu nereden biliyorlar? Çalışma şekillerinden, değerlerinden, amaçlarından ve misyonlarından sizin memnun olacağınız kanısına nereden vardılar? Sizi tanımadan, sizinle çalışmadan sizin memnun olacağınızı bilebilirler mi? 

Bilemezler!

“Maalesef sizi hiç tanımadan, ne hissettiğinizi ya da ne beklediğinizi bilmeden sizin bir yerde çalışmaktan mutlu olacağınızı iddia eden firmalar yalan söylüyorlar.” demekten başka bir seçeneğimiz bulunmuyor. Yoksa yanılıyor muyuz?

Herhangi bir firmanın organizasyon yapısı ve değerleri markasının aynasıdır. Firmalarında çalışmanın herkes için muhteşem olacağı iddiasında bulunan firmaların asıl vurgulamak istediği çalışma ortamlarının herkes tarafından beğenilecek denli özel olduğudur. Bu iddiaya denecek tek bir kelime bulamayız, bizim tartıştığımız asıl nokta bu iddianın genel geçerliğinin sorgulamaya açık olduğudur. Her bireyin iş ortamından beklentileri farklıdır; kimi sosyal ilişkilere önem verirken kimileri tamamen iş odaklıdır. Peki ya orta yol bulunabilir mi?

Önerilen İçerik: İşletme Başarısında Olmazsa Olmaz 12 Kural

Bulanların olduğunu söyleyebiliriz; az önce eleştirdiğimiz bu yaklaşımın gerçekten işe yaradığı ve marka bilinirliğine katkı sağladığı durumlar da vardır. Örneğin Tough Mudder şirketinde bu strateji açıkça işe yaramıştır. 2010 yılından bu yana 3 milyondan fazla kişi bu şirketi tercih etmiştir. Marka bilinirliği ve imajı o denli tutmuştur ki sadece bu markanın logosunun dövmesini yaptıran 20 binden fazla kişi olduğu bilinmektedir. 

Tough Mudder markasının bu denli başarılı olmasının ardındaki temel nedenlerden biri şirketin misyonudur. Tüm firmalar gibi marka sadakati yaratmaya çalışsa da Tough Mudder süreci farklı ele almayı başarmıştır. Öncelikle marka bilinirliğini değil çalışanların tanımlanmasını hedeflemiştir. Düzenlediği sosyal aktivitelerle toplumsal bir deneyim yaratmayı başarmıştır. 

“İnsan hayatında birçok engelle uğraşılması gerekir. Herkes zorlanır; asıl önemli olan kimsenin yalnız olmadığını fark etmesidir. Tough Mudder tek bir kişinin çabasıyla kurulmamıştır.” diyen bir CEO’nun yönettiği bir şirketten bahsediyoruz…

Önerilen İçerik: Çalışandan İşverene Dönüşmeden Önce Bu Değişimleri Yaşamalısınız!

Aynı CEO’dan yani Will Dean’den devam edelim. Kendisi sorunların üstesinden gelinmesi için tek kişinin yeterli olabileceğine inanmıyor; birliğin gücünü vurgulayan söylemlerinin dozunu arttırıyor ve çalışma ortamlarının çok sevilmesinin asıl nedeninin kimsenin yalnız kalmak zorunda olmamasına bağlıyor. Yardım istemek düşünüldüğü gibi insanları savunmasız kılmaz; aksine güçlendirir. Bir işin nasıl yapılacağını sorma imkanının olması alınan sonuçları mükemmelleştirir. Stresi azaltır, huzuru ve verimliliği arttırır. 

Will’den incilerle devam ediyoruz… Kendisi çoğu insanın özel hayatının ve iş hayatının yaratılmış bir illüzyon olduğunu savunuyor. Eğlenceli paylaşımlar, yalnız değilim mesajları altında yatan kocaman bir teklik olduğunu iddia ediyor. Kimsenin mükemmel olduğunu düşünmeyip bu algıyı yaratmaya çalışmasını boşa harcanan çabalar olarak nitelendiriyor. 

Böyle düşünen bir CEO’nun yönettiği bir şirkette işlerin nasıl yürüdüğünü tahmin etmek ise takdir edersiniz ki çok da zor olmayacaktır. Tough Mudder özel bir topluluk yaratmayı başaran bir şirkettir; herkesin birbirinden yardım isteyebileceği, hata yapma riski ve stresinin en aza indirildiği bir ortam. Böyle bir ortamda çalışanların yakaladığı sinerjinin sonucu ise dünya çapında bir başarı olmuştur… 

Önerilen İçerik: İyi Bir Yönetici Olmak İçin Kendinizi Yönetin

Bir şirketiniz varsa ve uzun soluklu başarının sırrını arıyorsanız hedeflerinize ulaşmak için temelden başlamalısınız. Çalışma ortamını mükemmelleştiren adımları atabilirseniz çalışanlarınızın sadakatini kazanabilirsiniz. Sonrasında müşterilerinizin de sadakati gelecektir. Doğru işleri başarmak istiyorsanız doğru adımları atmayı öğrenmelisiniz. Bu yüzden ilanlarda rastladığınız söylemleri yargılamadan, bu söylemlerin sahibini araştırmalısınız. Belki bir gün siz de… Neden olmasın?

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler