İyi Bir Yönetici Olmak İçin Kendinizi Yönetin

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:05

Kendi işinizin sahibi olurken ilk hedefiniz patron olmak olmamalı. Hedefiniz işinizi büyütmek ve geliştirmek için iyi bir yönetici olmak olmalı. Peki nasıl iyi bir yönetici olabilirsiniz? Elbette önce kendinizi sonra takımınızı yöneterek.

İyi Bir Yönetici Olmak İçin Kendinizi Yönetin
Enes Öksüz admin

Başarılı bir yönetici olmak her insanın hayali olsa da ne yazık ki her insan bunu yapmayı başaramayabilir. İyi bir yönetici olmak için mutlaka yüksek lisans yapmak ya da özel eğitimlere katılmak gerekmez. İnsan ilişkileri üzerine kurulu olan yöneticilik tamamen nasıl davrandığınız ve nasıl tepkiler verdiğiniz ile ilgili bir kavramdır. İyi bir yönetici olmak için öncelikle kendinizi yönetmeyi sonrasında ise takımınızı yönetmeyi başarmalısınız. Lider olmakla patron olmak arasındaki farkı keşfettiğiniz gün başarılı olma yolunda büyük bir adım atarsınız. Herkes biraz otorite ile patron olabilirken yol gösteren, iletişim kurabilen ve ileri görüşlü olan insanlar başarılı bir yönetici olabilir. 

Çevrenizi Gözlemleyin, Kendinizi Tanıyın 

Kendinizi tanımadan başarılı olmanız ya da saygı görmeniz imkansıza yakındır. Her insanın zayıf ya da güçlü yönleri olduğunu kabullenmeli ve kendiniz için bu yanlarınızı ortaya çıkaracak bir analiz yapmalısınız. İnsanları dinlemediğiniz ya da ani tepkiler verdiğiniz gibi gerçeklerle yüzleştiğiniz zaman insanlar üzerindeki etkinizin arttığını görebilirsiniz. Yönetici olduğunuz zaman çevrenizde çok sayıda insan olacağını ve her insanın kendine has özellikleri olacağını aklınızdan çıkarmayın. Tepkilerinize ve tavırlarınıza insanların nasıl karşılık verdiğini gözlemleyin. Yaptıklarınızın farkında olduğunuzu insanlara göstermekten kaçınmayın. 

Çizginizi Belirleyin 

İş hayatı oldukça zorlu bir yoldur ve bu yolda her şeyin mübah olduğunu düşünen pek çok insanla karşılaşabilirsiniz. Peki sizin sınırlarınız neler? Ödüllü bir yönetici olmak için takımınızdaki birinin emeğinden kendinize pay çıkarabilir misiniz? Yoksa haksızlıklar karşısında sessiz kalamadığınız için çok sık takım değiştirmek zorunda mı kalıyorsunuz? Yapıp yapmayacaklarınızı netleştirdiğiniz zaman kendiniz için gerçek bir yol haritası çizebilirsiniz. Bu adımı atmak kendinize duyduğunuz saygının artmasını sağlarken aynı zamanda saygınlık kazanmanız için de etkili bir yöntemdir. 

Motivasyonun Gücü 

Başarılı yöneticiler kendilerine has özelliklere sahip olabilir. Duyduğunuz başarı hikayelerinde yöneticilerin şımarık, egoist, narsist ya da bencil olduğu gibi bilgiler mutlaka yer alır. Bu tür bilgilere çok fazla takılıp kendinize ve çevrenizdekilere hayatı zindan etmemek için doğru kararları vermelisiniz. İyi yönetici olmak demek asla beğenmemek ve mükemmeli aramak değildir. Takımınızı motive etmeli bunu yaparken en çok kendi motivasyonunuza önem vermelisiniz. Takım kaptanı formdan düşerse bütün takım formdan düşer. 

Planlayın, Tadını Çıkarın ve Yapın 

Normal bir insan için bile yapması zor şeyler arasında planlama yapmak, ertelememek ve anın tadını çıkarmak yer alır. Stresli bir işiniz varken bu adımları yapmak size çok zor gelebilir. Hem bireysel hem de takım olarak başarının en önemli unsuru hayatı parçalara bölmektir. İş zamanında işinizi yapmanız en doğrusuyken işten çıkıp akşam yemeğinize oturduğunuz anda odağınız keyifli bir yemek, hoş sohbet ve yemek sonrası eğlenceli bir aktivite olmak zorundadır. Bu ayrımı başarılı bir şekilde yapan insanlar mutlu olmayı da başarırlar. Mutlu bir yönetici iyi bir yöneticidir bunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Değişime Ayak Uydurun 

Başarının altın sırları arasında değişimin vazgeçilmez olduğu gerçeğini kabullenmek yer alır. Pek çok insan değişimden hoşlanmaz ve reddeder. Bir gerçeği reddetmek onun gerçekliğinden azaltmayacağı için bu çocukça bir davranış olur. Yenilikçi olmak, inovatif bir düşünce yapısı geliştirmek başarılı bir yönetici olmak için gereklidir. Eğer değişime ayak uydurabilir hatta daha iyisi değişimi siz yaratabilirseniz başarılı bir yönetici olma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler