Teknoloji Firmaları Daha Fazla Engelli Personel Çalıştırmaya Başlıyor

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 07:04

Engelli istihdamının arttırılması hem devletin hem de işverenlerin ortak sorumluluğu olarak görülüyor. Dünyaca ünlü teknoloji firmaları engelli istihdamı politikalarını genişletiyor.

Teknoloji Firmaları Daha Fazla Engelli Personel Çalıştırmaya Başlıyor
Enes Öksüz admin

Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada engelli kişilerin iş bulma imkanları ile ilgili yetersizlik tartışılan konular arasında yer alıyor. Göremeyen, duyamayan ya da bazı sendromlara sahip olan kişiler ülkelerin iş gücünün büyük bir kısmını oluştursa da iş bulma imkanları maalesef kısıtlı kalıyor.

Engelli kişilerin iş bulma konusunda yaşadıkları zorluklar ekonomik açıdan da insan hakları açısından da büyük sorunlara neden oluyor. Engelli kişilerin müşterileri anlama noktasındaki başarıları ve yaratıcılıkları görmezden gelindikçe toplumsal bir kaos ortamı sürüp gidiyor. Her ne kadar büyük şirketlerin engelli personel çalıştırma zorunlulukları olsa da sunulan iş fırsatları genellikle bu kişilerin potansiyellerinin yeterince açığa çıkarılamamasına yol açıyor. Hal böyle olunca temsil edildikleri platformların çeşitlendirilmesi gerekliliği ön plana çıkıyor.

Teknoloji Firmalarında Engelli İstihdamının Arttırılması

Dünya genelinde teknoloji firmalarında engelli istihdamı henüz çok yaygınlaşmadı ancak son dönemde elde edilen verilerde bazı değişimler açıkça kendini gösteriyor. Amerika’daki teknoloji firmalarında işe alınan engelli vatandaşların oranının %32 dolaylarında yükselmesi 2017 yılında yaşanan değişimleri gözler önüne seriyor. Microsoft ve HP gibi dünya devleri engelli istihdamına önem veren şirketler arasında yer alıyor.

Her ne kadar Google, Facebook ve Uber gibi teknoloji şirketleri yeterince engelli personel çalıştırmasa da bu konuda atılacak adımlar dört gözle bekleniyor. Nitekim bu konu ile ilgili alt yapı hazırlıklarının başladığı da alınan bilgiler arasında bulunuyor.

Engelli istihdamı için Gerekli Şartlar Yaratılmalı

İş yerlerinin ortamının daha kapsayıcı hale gelmesi engelli istihdamının arttırılması adına önem taşıyor. İş başvurularında engelli ve engelli olmayan vatandaşlar, fiziksel yeterlilik gerektirmeyen pozisyonlarda dahi hala ayrıştırılıyor. Engellilerin başvurabileceği ayrı ilanların olması seçim şansını daraltıyor ve engelliler potansiyellerine uygun olmayan pozisyonlara sadece iş bulabilmek için başvuruyor.

Bir de önyargı meselesi var tabi! Engelli çalışanların işe alınmasıyla birlikte sağlık sigortalarının yükseleceği, personellerin engelli olmayan kişilere göre daha yavaş çalışacağı ve hatta iş yeri verimliliklerini düşürecekleri yönünde gerçeği çok da yansıtmayan görüşler işverenlerin engelli istihdamına bakış açısını değiştiriyor.

Engelli çalışanların iş yerine gelmesi ve gitmesi zor olabilir ve bazı firmalar bu zorluğu engelli istihdamını arttırmamak için önemli bir neden olarak görebilir. Fakat bu sorunun üstesinden gelmek gerçekten zor mudur? Aslına bakılırsa iş yerinin bulunduğu yere yakın yerlerden personel alınabilir, hatta yerel kurumlarla işbirliği yapılarak engelli istihdamı teşvik edilebilir. Engelli vatandaşlara özel mesleki bilgilerin aktarıldığı kurslar düzenlenebilir; böylece hem kalifiye hem de potansiyelini dışa vurabilecek bir kitle kazanılabilir.

Fırsat eşitliğinin yaratılması ve engellilerin kendi hayatlarının çizmesi için başta teknoloji firmaları olarak fiziksel yeterlilik gerektirmeyen tüm firmalar istihdam politikalarını gözden geçirebilirler. Türkiye özelinde konuyu ele almamız gerekirse engelli istihdamının kendine has teşvikleri olduğu da unutulmamalıdır.

Engelli İstihdamı Teşvikleri

2008 yılından bu yana engelli personel çalıştıran işyerlerine devlet teşvikleri verilmektedir. Çalıştırılan her bir engelli personel başına yararlanılabilen bu destek kapsamında; primlendirilen esas kazancın alt sınırı üzerinden iş veren sigorta priminin tamamı Hazine tarafından üstlenilmektedir. Bu durumda hem engelli personeller hem de işverenler karlı bir ortaklığın parçası haline gelebilirler. Teşvikle ilgili detaylı bilgi almak isterseniz “İstihdam Seferliği” olarak internette arama yapabilir ya da doğrudan http://istihdamseferberligi.tobb.org.tr/tesvik.html linkini ziyaret edebilirsiniz..

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler