Starbucks’ın Başarısı Tesadüf Değil!

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:35

Starbucks’ın başarısının ardında franchise sisteminin özelliği mi yatıyor? Peki nasıl bir sistem uygulanıyor? Detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Starbucks’ın Başarısı Tesadüf Değil!
Enes Öksüz admin

Dünya geneline yayılmış bir satış ağı; dünya tarafından en çok beğenilen ve sevilen markalarından biri… Bardakları ellerden düşmeyen, leziz kahveleriyle damaklara lezzet şöleni yaşatan bir markadan; Starbucks’tan bahsediyoruz.

Günün hangi saati olursa olsun dolup taşan ve en merkezi konumlarda bulunan Starbucks şubelerinin sırrı nedir diye hiç düşünüz mü?

Kahve sevenler kadar farklı tatlar denemek isteyenlerin de uğrak mekanı olmayı sürdüren Starbucks; franchise sistemi stratejileriyle iş dünyasına ilham vermeye devam ediyor. Şirketin ve markanın büyüklüğünün ardındaki temel faktörün ise bayilik sistemi olduğu düşünülüyor. Ana merkezden bayilik dağıtımı yerine, Starbucks bayiliklerini verme hakkını her ülkede belirlediği şirketlere bırakıyor. Örneğin Türkiye’de gördüğünüz Starbucks işletmelerine bayilik hakkını Starbucks’ın kendisi değil, yetkilendiği şirket dağıtıyor. Hal böyle olunca da Starbucks markasının yayılması merkezi yönetim şeklinde değil eyalet mantığı ile ilerliyor.

Starbucks Franchise Sisteminde, Denetim Kolaylaştırılıyor

Starbucks Franchise Sisteminde, Denetim Kolaylaştırılıyor

Yetkinin her ülkede farklı bir şirkete bırakılması Starbucks’ın konumunu yükseltmekle kalmıyor aynı zamanda denetimi de kolaylaştırıyor. Ülkelerdeki yapılandırmalar ve franchise performansları ile ilgili denetimin farklı bir şirkete bırakılması; denetim aşamasında Starbucks markasının hızını arttırıyor. Tüm franchise’ların denetiminden sorumlu olan yetkili firmalar markanın ülkelerdeki temsilcisi konumunda bulunuyor ve hesap mercii olarak Starbucks ile bağlantıda kalıyor. Franchise sayısının dünya geneline ulaştığı rakam incelendiğinde farklı bir sistemin kontrolü zorlaştıracağı gün gibi ortada; franchise sisteminin esnek doğasını kendi lehine çeviren Starbucks kendine özgü bu sistemi çok başarılı bir şekilde idare ediyor.

Yetkili Firmalar Kendi Pazarlarını Analiz Ediyor

Yetkili Firmalar Kendi Pazarlarını Analiz Ediyor

Faaliyet gösterilen her yeni ülke, yeni bir pazar anlamına gelir. Hedef kitlenin beğenileri, beklentileri ve tüketim alışkanlıkları da dolayısı ile farklılaşır. Yerel şirketlere kontrolün bırakılmasının kapsamı salt bayilik dağıtımı ile de sınırlı değildir. Pazar araştırması, pazar değerlendirmesi ve hatta sunulan ürünlerin çeşitliliği de Starbucks konseptinden çıkmadan bu şirketlerin geri bildirimleri doğrultusunda revize edilir. Starbucks; kahve dükkanı bayiliğinin en gelişmiş versiyonlarından biri olarak sadece kahve satışı yapmamasıyla da franchise'larına önemli bir avantaj sunmaktadır. Doğal meyve suları, atıştırmalık çeşitleri, kahvenin yanına en çok yakışan tatlılar, kahvenin en lezzetli çeşitleri Starbucks markasının gücünü de satışlarını da arttırmaktadır. Starbucks mağazalarının konseptleri daha doğru bir tanımla bu işletmelerde sunulan ürünlerin ülkeden ülkeye farklılık göstermesinin temel sebebi de hedef kitle analizinin en incelikli şekilde gerçekleştirilebilmesidir. Böylece sadece kahve ve çeşitlerini denemek isteyenler değil karnı acıkanlar ve farklı içecekleri denemek isteyenler de işletmelere çekilebilmektedir.

Kahve Çeşitliliği ve Gıda Kalitesi Markayı Öncü Yapıyor

Kahve Çeşitliliği ve Gıda Kalitesi Markayı Öncü Yapıyor

Starbucks’un marka bilinirliği ve marka imajı hakkında yorum yapmamıza gerek yok. “Kahve içmeye değil Starbucks’a gitmek.” söylemi markanın başarılarını tek bir cümlede özetliyor. İnsanlar için Starbucks kahvelerini tatmak hatta markanın logosunu barındıran plastik kutularla resim çekilmek artık sıradanlaştı. Markanın bu denli etkileyici olmasının ardındaki nedenler de haliyle merak ediliyor. Starbucks böylesine etkili bir marka olmasını ilk etapta ürün çeşitliliğine ve kalitesine borçlu. Dünyanın yerel kahve dükkanında yaklaşık 87 bin ayrı kahve çeşidi kombinasyonu üretilebiliyor. Kahve çekirdekleri satan, kahveyi öğüterek müşterilerine sunan, kahvenin tüm tonlarını barındıran franchise'lar ise bu çeşitliliğin avantajını şüphesiz en çok yaşayanlar arasında yer alıyor. 2019 yılına kadar dünya genelinde 3400 adet franchise daha açmayı planlayan bu marka, franchise sisteminin etkinliği üzerinde herkesi bir kez daha düşündürmeyi başarıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler