Marka Olmanın Gücünü Değerlendirin

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:23

Üretici ya da satıcı olmanız fark etmeksizin başarılı olmak için bir marka değerine ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Bu değeri kısa yoldan elde etmenin en kolay yolu ise alanıza uygun bir markanın bayisi olmanızdır.

Marka Olmanın Gücünü Değerlendirin
Enes Öksüz admin

Alsat ya da Yapsat üzerine çalışmak farklı alanlarda girişimde bulunmak anlamına gelse de aslında ikisinin özünde de marka olma zorunluluğu olduğunu bilmelisiniz. Ticaretle uğraşıyorsanız doğru ürünü en uygun maliyetle bulmanız gerektiğini bilirsiniz. Ürünü bulduktan sonra hedef kitleyi iyi analiz etmeli ve ürünü pazarlamalısınız. Eğer üreticiyseniz ham maddelerinizi ve üretim araçlarınızı verimli bir şekilde seçmelisiniz. Üretim sürecini verimli bir şekilde organize ettikten sonra tıpkı ticaretle uğraşanlar gibi elde ettiğiniz ürünü pazarlamak zorundasınız. Her iki alanda çalışanlar genel süreç açısından çok farklı işlerle uğraşıyor olsalar da iki tarafın son adımında pazarlama büyük bir önem taşımaktadır. Pazarlamanın başarılı olmasının temelinde ise markalaşmak vardır. Başarılı bir marka konumlandırma çalışması ile bilinirlik yakalayan herkes alsat ya da yapsat farkını ortadan kaldırarak başarıyı elde eder. 

Markalaşmanın Zorlukları 

Markalaşmanın Zorlukları 

Sıfırdan bir marka oluşturmak pek çok anlamda zordur. Üretmek ya da satın almak dışında bambaşka bir alan pazarlama için gerekenler her sektörde aynıdır. Mobilya üreticileri, emlakçılar, sigortacılar, fatura ödeme merkezleri ya da marketleri göz önünde bulundurduğunuz da hepsinin ihtiyacı olan tek şeyin marka olmak olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bir tüketicinin tercihini belirleyen en önemli unsurlar kalite ve güven olduğundan dolayı markalaşmanın değeri ortaya çıkar. Değeri yüksek bir unsur olan markalaşma üreticilere de satıcılara da sadece güven, sadakat ve kazanç sağlar. İnsanların satın alma tercihlerinden ucuz ürün alıp sorun yaşamaktansa biraz daha ödeme yaparak daha kaliteli, güvenilir hatta satış sonrası desteği olan bir ürün almak yer alır. 

Pazarlama ve Marka

Pazarlama ve Marka

Mevcut ve bilinen bir markayı pazarlamak her zaman daha kolay olduğunda üreticiler bu alanda farklı çalışmalar yapabilirler. Örneğin bir üretici aynı üretim tesislerinden iki farklı marka çıkarabilir. Orta segment ve üst segment iki marka sayesinde farklı hedef kitlelere ulaşmak mümkündür. Aynı tesislerde ve aynı kalite standartlarında üretilen sadece farklı malzemeler içeren ürünlerin pazarlaması olsa da üreticilerin markaları farklı açılardan değerlendirmelerine örnek olabilir. Bunun tam tersi de farklı bir pazarlama dinamiği olarak değerlendirilir. Siz fatura ödeme merkezi açmak istiyorsunuz ancak insanların size güvenmelerini sağlamak için çok ciddi bir pazarlamaya ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Pazarlama maliyetlerini ortadan kaldırmak için bu alanda yıllardır hizmet veren ve güvenilirliği olan bir markanın bayisi olabilirsiniz. Bu bayilik sayesinde yapmak istediğiniz işi yapmaya devam ederken satın aldığınız bayiliğin marka fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. 

Güçleri Birleştirin

Bayilik sistemlerinde yer aldığınızda o markanın sunduğu tüm değerlere sahip olabilirsiniz. Bu size pazara güçlü bir giriş yapma imkanı verir. Marka değerine sahip olmak sistemde yer alan bayiler için hiçbir zaman pazarlama yapılmayacağı anlamı taşımaz. Her bayi kendi alanında ya da lokasyonunda tanıtımını yapmak, kampanyalarını duyurmak için tanıtım ve pazarlama çalışması yapabilir. Bu çalışmaların en önemli artısı her çalışmanın tüm marka değerine etkisinin olmasıdır. Sistemde yer alan bir bayi hazırladığı kampanya ile kendisinden çok daha farklı bir lokasyonda hizmet veren bir bayiye artı değer sağlamış olur. Bunun temelini aynı marka çatısı altında yer almak oluşturduğundan dolayı bayilik sistemlerini bu açıdan da değerlendirebilirsiniz. Kalite standardı ya da hizmet standardı olarak adlandırılan ve bayilik süreçlerinde öne çıkan bu değerlerin anlamı bu sayede daha rahat anlaşılabilir. Bayilik sistemlerinde kaliteyi sabit tutmak için çalışmalar yapılır. Bunun sebebi kötü hizmet veren bir bayinin markaya dolayısıyla da diğer bayilere zarar verme ihtimalidir. Bu tür bir ihtimali tamamen ortadan kaldırmak için bayilik süreçleri mevcut avantajlarını sunarlar. Eğitimler, iş tanımları, tedarikçi anlaşmaları, operasyonel süreçlerin kurgulanması ve işletme faaliyetlerinin kontrol edilmesi yüksek kalite standardını sağlamak olduğundan bu sistemlerin avantajlarını iyi değerlendirmelisiniz. 

 

 
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler