İşletmenizi Çalışanlar İçin Mutlu Bir Yer Yapmanın Yolları

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:58

İşletmenizi Çalışanlar İçin Mutlu Bir Yer Yapmanın Yolları
Enes Öksüz admin

Son yıllarda iş ve yaşam dengesi oldukça değişti. Günümüzde artık ofis alanı ile ev arasındaki sınır giderek bulanıklaşıyor. İşletmelerde yaşanan bu gelişmelerin farkındalar ve bu yönde çalışmalar yapıyorlar. Çalışanlara mutlu ve huzurlu bir çalışma alanı sağlamak onları daha çok çalışmaya motive ettiği gibi daha doğru kararlar almalarını sağlıyor. Kişisel çıkarları ve iş hedefleri uyumlu çalışanlar bu tarz ortamlarda gerçek yeteneklerini ortaya çıkarabiliyorlar.

Birbirine Bağı Çalışanlar

Günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde artık çalışanlar tüm gün masalarına bağlı bir şekilde çalışmak zorunda değiller. Çalışanların bir araya gelmelerine olanak sağlayarak onların nerede çalışmak istediklerini seçme yetkisi verebilirsiniz. Diğer taraftan bu şekilde çalışanların kendi üretkenliklerinden sorumlu olmalarını sağlayabilirsiniz. Çalışanlar sessiz ve odaklanmış faaliyet ortamlarının yanı sıra iş birliğine olanak sağlayan alanlarda da çalışabilecek donanımlara sahiptir. Özgürce grup çalışması yapabilen çalışanlar genel verimi artırabilirler.

Önerilen İçerik: İşletmelerde Ekip Ruhu

İşyerinde Sağlıklı Yaşam

Temiz bir havaya sahip, bol ışık alan bir ofis ortamı çalışanların kendinlerini ferah ve enerjik hissetmelerini sağlayacaktır. Rahat, ergonomik koltuklar ve yüksekliği ayarlanabilir monitörler ile çalışanlarınızı, kendilerini evindeymiş gibi hissettirebilirsiniz. Çalışanlarınızın sağlığını ve esenliğini artıran sağlıklı yaşam stratejileri, ofis alanında kullanıma açık sağlıklı aperatifler sunmak, gün ışığına çıkmalarını sağlayacak molalar sunmak, doğal ışığı ve materyali bir araya getirmek çalışanların eğilimlerinde ve doğal olarak verimliliklerinde gözle görülür bir fark yaratacaktır. İnsan Kaynakları Yönetici Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı bir çalışma ortamı yaratan işletmelerin %72’si verimlilik konusunda büyük bir artış yaşadı. Çalışanların sağlıklarına dikkat eden ve onların ofis ortamında iyi olmasını sağlayan işletmeler verimlilik ve üretkenlik açısından büyük avantajlar elde etmektedirler. İyi bir çalışma ortamı hem çalışanlar hem dei işletme için kazan - kazan stratejisi olarak kabul edilmektedir.

Şirket Kültürü Cazibesi

Güçlü bir şirket kültürüne sahip olmak çalışanlar için işletmenizi cazip bir yer haline getirecektir. Çalışanların katılımını teşvik etmek aynı zamanda güçlü bir şirket markası oluşturmaya da yardımcı olur. İşletmelerin şirket kültürü oluşturmaya yönelik yatırım yapması hem şirket için hem de çalışanlar için farlı ancak olumlu sonuçlar doğuracaktır. Şirket kültürü ve çalışma alanına yatırım yapmayan işletmelerde çalışanların heyecanlı ve üretken bir şekilde çalışacaklarını düşünmek hayal kurmaktan öteye gitmeyecektir. Çalışanların kendi ofis ortamlarında hayallerini paylaştığı yapışkan notların yer aldığı ortamlar çalışanların sürekli olarak hedeflerine yönelik çalışmalarına teşvik eder. Bu basit örnek ile işletme kültürünüzü ifade eden ve markanızın üzerinde olan bir ofis alanı yaratmanın ekip davranışlarında nasıl olumlu şekilde değişiklik yapabileceğinizin bir göstergesidir. Şirket kültürü oluşturmak için bir plan oluşturmak ve bu plan doğrultusunda hareket etmek uzun vadede hem çalışanların hem de şirketin mutlu olmasını sağlayacaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler