Evden Çalışmak İçin Sizin İçin İdeal Mi?

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 05:20

Evden çalışmanın bunlar gibi daha birçok eksi ve artı yönleri bulunmaktadır. Bu durumları göz önünde bulundurduğunuzda evden çalışmanın sizin için ideal olup olmadığını görebilirsiniz.

Evden Çalışmak İçin Sizin İçin İdeal Mi?
Enes Öksüz admin

Evinizden dışarı çıkmadan çalışabileceğiniz harika işler var. Uzaktan çalışma bir süredir hem çalışanlar hem de iş verenler için ideal bir yöntem hem de giderek daha çok kişi tarafından tercih ediliyor. Birçok kişi için evden çalışmak gayet basit ve kolay gelebilir ancak evden çalışmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. Evden çalıştığınızda daha esnek bir programa sahip olabilirsiniz. Ayrıca ofise giderken yaşayacağınız trafik problemleri de otomatik olarak ortadan kalkıyor. Diğer projelere zaman ayırma zorunluluğuna gerek kalmıyor ve evden çalışamanın avantajları saymakla bitecek cinsten değil. Enerjinizi boşaltan bir ofiste gününüzün 10 saatini geçirmek kulağa can sıkıcı gelebilir diğer taraftan evden çalıştığınızda ise böyle bir problem yaşamazsınız. Ancak evden veya uzaktan çalışmak bazı kişiler için doğru çalışma yöntemi olmayabilir.

Sizin İçin Doğru Bir Seçenek Mi?

Evde bir ofis ortamı oluşturmadan önce bu tarz çalışma sisteminin sizin için doğru olup olmadığını düşünmeniz gerekmektedir. Bu bölümü biraz araştırma yaparak görebilirsiniz. İşinizi seviyorsanız ve konsantre olmak ile ilgili herhangi bir probleminiz yoksa evden çalışabilirsiniz. Ayrıca insanlarla yüz yüze görüşmenin yanı sıra telefondan ya da görüntülü şekilde iletişime geçmek sizin problem değilse muhtemelen evden çalışabilecek kişilerden birisi olabilirsiniz. Eğer gerçekten evde çalışmak istiyorsanız kendinize bunun artılarını ve eksilerini gösteren bir liste hazırlayabilirsiniz.

Evden Çalışmanın Artıları

Evden çalıştığınızda bir yere gidip gelmek zorunda değilsinizdir. Bu da trafik, kalabalık toplu taşıma araçları ve aktarma gibi problemlerin ortadan kalkması anlamına geliyor. Ayrıca evde kendi programınızı yapabilirsiniz. İş fonksiyonunuza bağlı olarak pazartesi günü sabah 11’de film izlerken cumartesi günü akşam 10’da çalışabilirsiniz. Evden çalışmanın en büyük avantajlarından birisi de tek bir yerde çalışma zorunluluğunun olmamasıdır. Bilgisayarınızı alıp deniz kenarında, bir kahvecide ya da herhangi bir açık alanda işlerinizi yapabilirsiniz. Evden çalışmanın masrafları da oldukça düşüktür. Öğle yemeğine dışarıda yemek yerine buzdolabınızda olan herhangi bir şeyi yiyebilirsiniz. Rahat ev ortamı, stresli ofis ortamına göre oldukça cazip olabilir ve bu çalışmaya teklif edebilir.

Evden Çalışmanın Eksileri

Evden çalışma yalnız kalmanıza neden olabilir. İlk başta yalnız kalma fikri kucağa çok hoş gelse de zaman içerisinde haftanın 5 günü boyunca tamamen yalnız çalışmak iş performansınız üzerinde olumsuz etkilerin çıkmasına neden olabilir. Evde, ev ve çalışma ortamını ayırmak son derece önemlidir. Bunu başaramadığınız takdirde başarısız olma riskiniz oldukça yüksektir. Asla bitmeyen iş günleri ve kötü çalışa alışkanlıkları evden çalışanlarda tükenmişlik sendromuna yol açabilir. Bazı şirketlerde çalışanların %10 gibi az miktarda iş gücü, uzaktan çalışabilir ancak yaratıcılık ve inovasyon iş yerindeki doğaçlama anlarında kendini daha fazla gösterebilmektedir. Evde olmanın getirdiği sınırlı sosyal çevre yaratıcılığınızı engelleyebilir ve yavaş yavaş körelmenize neden olabilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler