Çalışanları Tanımanızın Önemi

Son Güncellenme: Fri May 2024 07:12

Çalışanları Tanımanızın Önemi
Enes Öksüz admin

Her insan yaptıkları iş için takdir edilmek ve övülmek ister. Çünkü bu geri dönüş onlar için bir ödül gibidir. Buna rağmen bazı yöneticiler, çalışanlarına geri dönüş vermek için yıllık performans raporlarını bekler. Ancak yöneticilerin bunu yapmaması gerekmektedir. Bunun yerine yılın her günü çalışanlarını tanımalıdırlar. Yıllık rapor doğrultusunda değerlendirme yapmak ancak yöneticinin, çalışanını yakından tnaıdığı şirket kültürlerinde geçerlidir. Her şirketin çalışanını tanıması kendi kültürünün önemli bir parçası haline gelmektedir. Bu kültür işletmeye, işletmeciye ve çalışana önemli avantajlar sunar.

Personel Devinimi Düşer

Çalışanlara, onları tanıdığınızı hissettirdiğinizde sizinle daha uzun süreler çalışma eğilimi gösterir ve bu nedenle çalışanların gideri azalır. Buna paralel olarak yeni bir çalışan maliyeti ve eğitimi de azalma gösterir. Bir çalışanın yerine yeni bir çalışan almanın bazı öngörülebilir ve öngörülemeyen maliyetleri vardır. Çünkü yeni bir çalışanın rolüne alışması ve kendinden önceki çalışan kadar üretken hale gelebilmesi için 3 ile 6 ay arasında bir çalışma dönemi geçirmesi gerekir.

Mutluluğu Arttırır

Çalışanların, yöneticiler tarafından tanınması onların daha mutlu olmasını ve sonuç olarak daha verimli olmasını sağlar. Daha üretken olan çalışanlar daha iyi iş çıkarırlar ve daha fazla ödül kovalarlar. Bu sonsuz bir döngüdür.Üretken bir çalışan daha başarılı işleri, daha başarılı işler ise daha fazla parayı beraberinde getirir. Bu durumda hem işletme hem de çalışan için bir kazan kazan durumudur. Çalışanlar işten ayrılmak yerine genellikle yöneticilerini terk ederler. Kendilerini iyi hissettiren yöneticiler olduğunda ise işi bırakmayı düşünmezler.

Çalışanların Katılımını Arttırır

Şirketler genellikle çalışanların katılımının kötü olduğundan şikayet eder ve bu sorunun üstesinden gelmek için yollar ararlar. Çalışan katılımını artırmak için, iyi düşünülmüş bir tanıma ve deperlendirme programı çözüm olabilir. En sonunda çalışanlar kendilerini iyi hissettikçe bu durum diğer çalışma arkadaşlarını da etkileyecektir.

Güveni Arttırır

Tanınan çalışanlar kendilerini daha insani ve değerli bir ortamda hissederler. Dolayısıyla, çalışanların güvenini etkiler. Bir şirket çalışanlarına önem veriyorsa ve ilk önceliğe onları koyuyorsa bu şirkete olan güven artar. Çalışanlar iş yerlerine güven verdiklerinde daha fazla bağlı kalırlar ve işlerini kucaklarlar. Bir şirketin uzaktan çalışanları varsa, bu durumu tahsis etmek daha da zorlaşır. Bu nedenle yöneticiler, katkılarını gördüklerini ve ihtiyaçlarını göz önüne serdiklerini göstererek çalışanlar arasında bir güven bağı oluşmasına yardımcı olabilir.

Etkinliği Arttırır

Biri çalışanı yakından tanımak ondan daha fazla ricada bulunabileceğiniz anlamına gelir. Bu çalışanın öz güvenini ve tecrübesini yükseltirken şirket için bir şeyler yapmış olmaktan mutluluk duymasını sağlar. Ofis ortamında maksimum seviyede verimlilik elde etmenin yollarından birisi de budur. Bu durum çalışanların birbiriyleri ile olan etkileşimini de yakından etkileyecektir. Lider bir figür olarak yöneticinin bu yaklaşımı, çalışanların hem işletmeye hem de birbirlerine de böyle yaklaşmalarının önünü açar.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler