Franchiselar İçin Etkili Bir Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 07:57

Franchiselar İçin Etkili Bir Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma
Enes Öksüz admin

Bir franchise sahibiyseniz işletmenizi diğerlerinden öne çıkarmak için uğraşmanız gerekmektedir. Bu yüzden diğer alanlarda olmayan bazı pazarlama stratejilerini uygulamalısınız ve bu stratejileriniz özellikle yerel seviyede olmalı. Marka kendi pazarlama stratejisinde milyonlar liralar harcasa bile bu her zaman sizin için yeterince etkili olmak zorunda değildir. Pazarlama yatırımlarının geri dönüşünü artırmak isteyen franchise sahipleri için sosyal medya büyük bir avantaj.

Önerilen İçerik: Sosyal Medya Pazarlamasında Başarı Getirecek 8 Kural

Sosyal medya üzerinden kendi stratejisini belirleyebilir, yaratıcı içerik sunarak yeni müşteriler elde edebilir ya da mevcut müşterilerinize yardımcı olarak onların sadık birer müşteri haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Franchise edinmenin faydalarından biri de yerel promosyonlarla müşterilerinizi hedefleyebilir ve içeriklerinizi direkt olarak işletmenin çevresinde yer alan kişilere gösterebilirsiniz.

Şeffaf Olun

Markanızı ilk başta çevrimdışı olarak oluşturursunuz. Facebook ya da Twitter profillerinizi açmadan önce siz ve ekibinizin markanın geleceği ile ilgili vizyonunu ve misyonunu belirlemeli ve bunları açık bir şekilde anlatacak çeşitli içerikler oluşturmanız gerekir. Bu sürede belirleyeceğiniz vizyona gelecekteki stratejinizi belirleyecektir. Pazarlama eğilimlerine ilişkin temel kararlar almak yerine, vizyon sahibi olarak dış faktörlerden etkilenmeden gerçeğe yönelik stratejiler geliştirebilirsiniz. Vizyonunuzu varış noktası olarak kabul ederek, göreviniz oraya nasıl gideceğinizdir. Sosyal medya platformalarında müşterilerle etkileşime geçmenin zamanı geldiğinde bütün iletişim kanallarınızın markanızın vizyonu ve misyonu ile uyumlu halde olması gerekir.

Gelecek İçeriklerinizi Planlayın

Sosyal medya pazarlamasındaki başarının anahtarı tutarlılıktadır. Sadece mesajlarınızda değil aynı zamanda içeriklerinizin sıklığında da kararlı olmanız gerekir. Sosyal medyanın getirdiği en büyük avantajlardan birisi de güncel olaylara anlık tepki verebilmenizdir. Ancak markanızın sosyal medya hesaplarında genel bir uyum sağlamanız gerekir. Bu şekilde markanız için önemli konuların içeriklerinizde ele alınmasını sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan paylaşacağınız içerikleri önceden planlayarak markanızın sosyal medya paylaşımlarını otomatik hale getirebilirsiniz. Çeşitli yardımcı otomasyon araçları ile beraber içeriklerinizi istediğiniz gün ve saatte paylaşılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Geriye sadece anlık şeyler için yapacağınız şeyler kalır.

Takipte Kalın

Sosyal medya kanallarınızı sistemli ve düzenli olarak takip edin. Buradan elde edeceğiniz veriler sizin doğru bir strateji uygulayıp uygulamadığınızı gösterecektir. Gelecek stratejilerinizi bu verilere göre belirlediğinizde ise daha başarılı olmanız kaçınılmazdır. Sosyal medya paylaşımlarınızın aldığı geri dönüşler ayrıca müşterilerinizin neye önem verdiğini ve neyi önemsemediğini de gösterecektir. Bu sayede onlara daha iyi nasıl hizmet vereceğinizi belirleyebilirsiniz.

Rakiplerinizi İzleyin

Diğer işletmecilerin sosyal medyada hangi yöntemleri kullandığını yakından izleyin. Rakibinizin yaptıklarını yapmak size bir şey kazandırmak ancak rakiplerinizin paylaşımlarına gelen tepkileri göz önünde bulundurarak kendi paylaşımlarınızı o şekilde geliştirebilirsiniz. Ayrıca aynı sektörde yer alan diğer firmaların sosyal medya hesaplarını izleyerek onların memnuniyetsiz müşterilerini kendi işletmenize kanalize edebilirsiniz. Sürekli etkileşim içinde olmak markanızın, insanların daha fazla aklında kalmasını sağlayacaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler