Müşterilerinizin Verilerinden Ne Öğrenebilirsiniz?

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:44

İşletmenizin müşterilerinin verilerini analiz edip kendinize anlamlı sonuçlar çıkarabilir, bu sonuçları hem yeni müşteri bulma çalışmalarınızda hem de mevcut müşterilerini korumak için kullanabilirsiniz.

Müşterilerinizin Verilerinden Ne Öğrenebilirsiniz?
Enes Öksüz admin

Hem fiziksel satışlardan hem de e-ticaret satışlarında müşteriler ile ilgili veri toplamak son derece önemlidir. Müşterilerinizin verilerinden elde edeceğiniz bilgiler ile işletmeniz için daha verimli geliştirmeler yapabilir ve yeni pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. E-ticaret verilerinden bilgi ve istatistik elde etmek ve bu bilgileri kullanmak fiziksel satışlardan bilgi elde etmeye göre çok daha kolaydır. Müşterilerinizin e-posta hesapları ve isimleri gibi bilgileri dışında internet sitenizde yaptıkları, alışveriş alışkanlıkları ve en çok hangi ürünlere ilgi gösterdikleri gibi farklı veriler elde etmek pazarlama stratejilerinizi belirlemede oldukça yardımcı olacaktır. Toplayacağınız veriler hem müşterilerinizi hem de ürünlerinizi daha yakından tanıma fırsatı sunar.

Ne Zaman Alışveriş Yapıyorlar?

İşletmenizin internet sitesindeki kullanıcı aktivitelerini takip ederek müşterilerinizin haftanın en çok hangi gününde ya da günün hangi saatinde alışveriş yaptığını görebilirsiniz. Google’ın sunmuş olduğu Google Analytics aracı sayesinde internet sitenizin hangi saatler arasında aktif bir şekilde kullanıldığını görmek mümkün. Bunun dışında internet siteniz bünyesinde çalışacak olan yazılımlar sayesinde müşterileriniz hangi ürünü, hangi gün ve saat kaçta sipariş ettiğini öğrenebilirsiniz. Bu verileri haftalık, aylık ya da sezonluk dilimler halinde inceleyerek ürünlerinizin satış performansını detaylı bir şekilde elde edebilirsiniz. Ayrıca bu verileri belirli periyotlar halinde karşılaştırarak satış alışkanlıklarının zaman içerisinde ne yönde değişiklik gösterdiğini inceleyebilirsiniz.

En Çok Satan Ürünleriniz Neler?

Müşterilerinizin alışveriş alışlanlıklarını takip ederek internet siteniz üzerinden en çok sipariş edilen ürünleri görebilirsiniz. Tıpkı kullanıcıların ne zaman alışveriş yaptığını gösterdiği gibi yine Google Analytics üzerinden ürünlerinizin satış performanslarını öğrenebilirsiniz. Diğer taraftan yine internet sitenizin arka planında çalışacak ufak yazılımlar ile en çok satan ürünlerinizi gözlemleyebilirsiniz. En çok satan ürünlerinizi öğrendikten sonra bu ürünler üzerinden geliştireceğiniz reklam ve pazarlama stratejileri ile ürünlerinizin daha çok kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca satış performansı düşük ya da beklenilen altında olan ürünlerinizi belirleyerek çeşitli kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Çok satılan ürünlerinizin ne olduğunu bilmek aynı zamanda stok kontrolü yapma konusunda da size yardımcı olacaktır. Satış performansından yapacağınız tahminler ile en çok satan ürünlerinin her zaman stokta olduğundan emin olabilirsiniz.

En İyi Müşterileriniz Kimler?

İnternet siteniz üzerinden yaptığını satışlarda sadece ürün performansını veya satış zamanlarını değil aynı zamanda müşterilerinizin alışveriş alışkanlıkları hakkında da veriler toplayabilirsiniz. Sürekli olarak sizden alışveriş yapan sadık müşterilerinizi belirleyebilirsiniz. Bu sayede sadık müşterilerinize özel fırsatlar ya da kampanyalar sunarak müşterilerinizin işletmeniz ile olan bağlanırı güçlendirebilirsiniz. Genellikle firmalar bu tür kampanyaları yeni müşterilere yönelik yapmaktadır. Sadık müşteriler zaten hali hazırda işletmeden alışveriş yaptığı için işletmeler tarafından bu müşteriler göz ardı edilebilir. Ancak işletmeyi asıl ayakta tutan mevcut müşterileri korumak için bu yapılacak özel kampanyalar her zaman büyük geri dönüşler sağlayacaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler