Müşteri Sadakatini Lehinize Çevirin

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:32

Müşteri sadakati sağlayan firmaların, müşterilerinin gözünde başka alternatifleri yoktur.

Müşteri Sadakatini Lehinize Çevirin
Enes Öksüz admin

İnsanların satın alma dinamikleri incelendiğinde; satın aldıkları ürün ya da hizmet olabilir, fark etmez; tercih yaparlarken en belirleyici unsurun markalara duydukları sadakat olduğu gözlenmektedir. 

Müşteri sadakati oluşturulması en zor değerlerden biridir; ancak bir kere oluşturulduğu zaman o marka, sırtını dayayacağı bir kitlenin varlığı garantilenmiş olur.

Bayilik veren firmalar arasından seçim yaparken, müşteri sadakati oluşturmuş firmaların bayiliklerini tercih etmek, girişimcilerin hızlı bir şekilde para kazanacağı anlamına gelir. 

Bu nedenle yatırım yapacağınız sektörü belirleyip, bayilik veren firmalar arasında bir seçim yapacağınız zaman mutlaka o markaların müşteri sadakatleri üzerine de derinlemesine bir araştırma yapmanız gerekir. 

Müşteri kitlesinin sadakatini, diğer bir deyişle bağlılığını kazanmış markaların bayiliklerini alarak piyasaya hızlı bir giriş yapabilir ve kısa zamanda kazanç beklentilerinizi yükseltebilirsiniz…

Peki nedir bu müşteri sadakati? Gelin, beraber detaylandıralım…

Müşteri Sadakati ve Önemi 

Müşteri sadakatinin ne olduğunu açıklayan bir çok tanım olsa da aslında çok yalın bir tanımı vardır; “müşteri sadakati; müşterilerinin gözünde bir markanın alternatifinin bulunmamasıdır.” 

Bir cep telefonu üreticisi olabilir, bir iç giyim markası olabilir, bir güzellik salonu ya da bir lokanta da olabilir. Bu örnekleri her sektöre ya da büyüklü küçüklü tüm işletmelere uygulayabiliriz. 

Piyasada sizinle eş değer ürün ya da hizmeti üreten diğer firmalar arasında farklılaşmayı istiyorsanız, bu başarıyı elde etmek için hedef kitlenizin bağlılığını kazanmalısınız. 

Müşterilerin markanıza sadakati oluşursa, herkesin gözünde bilinirliğiniz, kaliteniz ve popülerliğiniz tescillenmiş olur; marka değeriniz artar ve sonucunda elbette yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Aslına bakarsanız yapılan tüm reklam çalışmaları, piyasada düzenlenen kampanyalar, indirimler vb. hepsi marka bilinirliğini arttırarak müşteri bağlılığını kazanmak için düzenlenir. 

Müşteri Sadakati Kazanmanın Yolları

Müşteri sadakati kazanmak isteyen firmaların kat etmeleri gereken uzun ve zorlu bir yol vardır; ama sonu ışıklıdır.

Öncelikle hedef kitlelerini tanımaları, anlamaları, ihtiyaçlarını belirlemeleri ve bu ihtiyaçlara yönelik kaliteli çözümler sunmaları gerekir. 

Sonrasında bu aşamayı tamamlayan diğer firmalardan farklılaşmaları gerekmektedir. Farklılaşma illa ki ürün ya da hizmet bazında olmayabilir; ödeme şekillerini değiştirerek ya da onlara farklı bir yaklaşımda bulunarak bu süreç tamamlanabilir. 

Satılan ürün ya da hizmetin müşteriler için değerli hale getirilmesi; aşılması gereken bir diğer engeldir. Müşterinin sizi neden tercih ettiğini ona hatırlatmalı ve bu seçimden her defasında memnun olacaklarını onlara hissettirmelisiniz. 

Müşteriler tarafından her daim ulaşılabilir olmalıdır, müşteri sadakati kazanmak isteyen bir marka. Onlarla etkin etkileşimde kalarak eğilimlerini keşfetmeli ve o doğrultuda hizmetlerini şekillendirebilmelidir. Müşterilerinin güvenini tetiklemeli, kaliteden ödün vermemeli ve marka bilinirliğini arttırmanın yollarını bulmalıdır. 

Sadece yeni müşterileri hedefleyen bir firma elindeki sadık müşteri kitlesini kaybetmeye mahkum olduğunu aklından çıkarmamalıdır. 

Kaliteyi, ilgiyi ve fırsatları sunan markalar sonunda müşteri bağlılığını kazanacaktır. 

Müşteri Sadakatinden Bayilik Alan Girişimcilerin Avantajları

Şimdiye kadar yazdığımız yazılarda bayilik almanın birçok avantajını sizlerle paylaştık. Gerek oturmuş sistemden bahsettik, gerek benimsenen ürün ya da hizmetlerden…

Müşteri sadakatini kazanan firmaların bayiliklerini alarak girişimlerinize 1 değil 5-0 önde başlayabilirsiniz. Kat etmeniz ve aşmanız gereken engellerin hepsi halihazırda aşılmıştır.

Müşteriler o markaya güveniyordur; ihtiyaçlarını o markalardan karşılama ihtiyacı duyarlar ve hatta başka seçenekleri olmadığı algısına sahiptirler. Bilirler ki o markadan alacakları bir ürün ya da o markaya başvurarak sağlayacakları fayda her daim yüksek olacaktır. 

Memnun kalmazlarsa da telafisi yapılacaktır. 

Önyargı her zaman olumsuz olur diye kavramsal bir hataya düşeriz. Ancak olumlu önyargılar da vardır. Hedef kitlenizi çekebilmek için bir markaya karşı sahip olunan olumlu önyargıların gücünü kullanarak, sıfırdan bir girişime başladığınızdan çok daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Bir önceki haberde Tanıdık Lezzetleri Farklılaştıran Lezzet: Pide başlığı ile, hepimizin sevdiği pide lezzeti üzerine fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler