Mevcut Müşterilerinizi Nasıl Korursunuz?

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:41

Müşterilerinin gözünde vazgeçilmez olmadan yeni müşteriler kazanmak isteyen firmalar ne kadar başarılı olabilir? Öncelikle yeni müşteri mi kazanılmalıdır yoksa mevcut müşterilerin bağlılığı mı sağlanmalıdır?

Mevcut Müşterilerinizi Nasıl Korursunuz?
Enes Öksüz admin

Firmalar sürekli büyümek, yeni müşteriler kazanmak ve satışlarını arttırmak isterler. Satış ve pazarlama stratejilerini kurgularken temel amaçları her zaman daha fazlasını elde etmek olur. Ancak her zaman yeni müşteriler kazanmak başarılarının bir kriteri olarak görülmez. Yeni müşteriler kazanırken mevcut müşterilerin de kaybedilmemesi gerekir.

Mevcut müşterilerin kaybedilmemesi için genç bir girişimcinin önerileri kendini kabul ettirmişe benziyor. 28 yaşında Texas doğumlu Draye Redfern; firmaların pazarlama, yönetim ve müşteri ilişkileri konularında uzmanlık aldığı başarılı isimler arasında gösteriliyor.

Önerilen İçerik: Pazarlama ve Satış Dinamikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Konferanslara konuşmacı olarak katılıyor, firmalara danışmanlık veriyor ve ününü her geçen gün arttırmayı başarıyor. Draye Redfern’e göre mevcut müşteriler üzerinde etkileyici bir iz bırakmak, onları kaybetmemenin en önemli aşamasını oluşturuyor. Onların duygularına hitap etmek, kendilerini özel hissettirmelerini sağlamak müşteri sadakatini sağlamanın ilk ve en önemli aşamalarını oluşturuyor.

Çoğu girişimci müşterilerini tutundurmak için yeterli çabayı göstermezken çok önemli bir gerçeği de göz ardı etmiş oluyor. Mevcut müşteriler firmaların yeni müşteri kazanması için en önemli dinamiklerden birini oluşturuyor. Mevcut müşterilere değer vermek, onların ihtiyaçlarına yanıt verip memnuniyetlerini arttırmak yeni müşteriler edinmek için en geçerli stratejilerden biri olarak kabul ediliyor.

Draye Redfern Ne Savunuyor?

Redfern’e göre girişimcilerin ticari faaliyetlerine nasıl yaklaştıklarını yeniden şekillendirmeleri gerekiyor. Pazarlama stratejileri oluşturulurken sosyal medyadan, e-mail pazarlamadan ya da reklamlardan yararlanılıyor. Müşterilerin geri bildirimi rakamlara indirgeniyor ve müşterilerin hislerine dokunulması imkanı kaçırılıyor.

Müşterilere insan olarak yaklaşmayan firmaların başarılarının kalıcı olması beklenemez. Onları sadece sayılardan ibaret görenler, sayıların anlamını yitirdiği noktada büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirler. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için müşterilerin deneyimlerini iyileştirmek gerekiyor. Sizin işletmenizi tercih etmeleri için onlara neden vermeniz gerekiyor. Peki nasıl?

Redfern’in bu konuda bir önerisi var. Müşterilere kişisel hediyeler yollamak, el yazısı ile notlar göndermek onların firmanıza karşı olumlu görüşler elde etmesini sağlıyor. Müşterileri şahsi olarak tanıyan girişimciler, onlarla ilgili küçük detayları da öğrenebiliyor. Hangi takımı tuttukları, kaç çocukları olduğu, hayvanları sevip sevmedikleri gibi bilgiler firmaların rakiplerinden farklılaşmaları için önemli verilere dönüşüyor.

Önerilen İçerik: Müşterilerinize Teşekkür Etmenin Yaratıcı Yollarını Keşfedin

Müşterileri özel hissettirecek tüm firma stratejileri mevcut müşterilerin sadakatinin sağlanmasına sebep oluyor. Müşterileri rakamlardan ibaret olarak görenlerin aksine onlarla ilişkilerini genişleten ve derinleştiren firmalar kalıcı ve uzun soluklu iş ilişkileri için de sağlam adımlar atabiliyor.

Şirket kültüründe müşteri ilişkilerini başarılı bir şekilde konumlandıran firmalar uzun soluklu başarıların ve kendisine karşı bağlılık duyan müşterilerinin vazgeçilmezi haline gelebiliyor. Müşterilerine karşı dürüst yaklaşan, onlara kaliteli hizmet sunan ve onların halinden anlayan girişimciler Redfern’in gözünde başarıya ulaşmış sayılıyor. Müşteri deneyimini iyileştirmek için küçük dokunuşlar yeterli olabilir, müşterilerini tanıyan firmalar rakipleri arasından kolaylıkla sıyrılabilir.

Müşteri Sadakatinin Önemi

Müşterilerin sadakatini kazanan firmalar her daim kazançlı çıkar. Markalara karşı sadakat besleyen müşteriler ürünlerden çok aldıkları hizmete odaklanırlar. Markanın ürettiği ürünlerin alternatifleri çıksa dahi onların gözünde tercih edilebilecek sadece tek bir marka olur. Piyasaya firmaların rakipleri çıktığında müşterilerin seçimlerini değiştirmek kolay olmaz, çünkü onları etkileyen asıl faktör ürünler değil firmaların onlara yaklaşımıdır. Üstelik bu bağlılığı kazanmak için illa büyük bir firma olunmasına da gerek yoktur. Tek kişiyle çalışan dükkan sahipleri de, yerel marketler de bu bağlılığı yakalayabilirler. Niyet ve müşterilere gösterilen yaklaşım sadakat sağlamanın temellerini oluşturur.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler