Müşterilerinize Teşekkür Etmenin Yaratıcı Yollarını Keşfedin

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:44

Müşterilerinize teşekkür ederek markanıza duydukları bağlılığı arttırabilirsiniz. Kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini sağlayarak, onların kalbini kazanabilirsiniz.  

Müşterilerinize Teşekkür Etmenin Yaratıcı Yollarını Keşfedin
Enes Öksüz admin

Hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin müşterileriniz olmadan var olmayı sürdüremezsiniz. Kazançlarınızı düzenli hale getiren, kârınızı arttıran temel unsur ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin kalitesi olsa da müşterilerinizin takdiri olmadan işinizi sürekli hale getiremezsiniz. Müşterilerinizi bu nedenle her zaman başınızın tacı olarak görürsünüz; biliyoruz. Ancak bu sefer bir adım öteye geçmenizi ve onlara teşekkür etmenin yaratıcı yollarını keşfetmenizi öneriyoruz. Markanıza duyulan bağlılığı arttıran ve müşterilerinizin sadakatini fazlalaştıran bu yöntemlerle tüm rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Müşterilerinize teşekkür etmenin yollarını denerken hem onları mutlu edebilir hem de gelecekteki iş ortaklıklarınız için yatırım yapmış olursunuz. 

Önerilen İçerik: Müşterilerle Daha İyi İletişim Kurmanın Yolları

Not Yazın

Evet doğru duydunuz! Dijitalleşen ve e-mailler üzerinde dönen iş dünyasında farklılık yaratmak için çok da çaba harcamanıza gerek yok. Kendi el yazınızla müşterilerinize kısa notlar yazabilir ve hatta göndereceğiniz zaman özel tarihlere denk geliyorsa kendilerine küçük hediyeler yollayabilirsiniz. Elbette işletmelerle iş yapıyorsanız bu öneri daha kolay uygulanabilir olacaktır, ancak doğrudan son kullanıcıya hitap ediyorsanız da çaresiz değilsiniz. Müşterilerinize satış yaptığınız esnada, onların kişisel bilgilerini kaydedebilir ve doğum günlerinde adreslerine jestinizi ulaştırabilirsiniz. Amacınız bu stratejileri uygulamaksa her zaman kendinize göre bir çözüm bulabilirsiniz.

Müşterileriniz Adına Bağış Yapın

Müşterilerinize yaratıcı yöntemler ile teşekkür ederek saygı ve sadakat kazanabilirsiniz.

“Nasıl yani?” demeyin; sosyal sorumluluk bilincinin önem kazandığını hepimiz biliyoruz. Müşterileriniz adına yapacağınız küçük bir bağış, onlar adına diktireceğiniz bir fidan onları şüphesiz çok mutlu edecektir. Bu teşekkür yöntemi için hedef kitlenizi doğru analiz etmeniz gerektiğini unutmayın. Düşük tutarlara mal olabilecek bağışları doğru adreslere ileterek fark yaratabilirsiniz. Sonrasında ise müşterilerinize küçük bilgilendirmeler yaparak jestinizi yerine ulaştırabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Müşteri Sadakatini Lehinize Çevirin

Ücretsiz Ürün ya da Hizmet Sağlayın

Müşterilerinize teşekkür etmenin en geleneksel yollarından biri de onların bağlılığı karşısında kendilerini ayrıcalıklı hissettirecek avantajlar sağlamaktır. Bedava ürünler, hizmetler ya da indirim kuponları göndererek onları onore edebilirsiniz. Alışveriş yaptıkları esnada “müessesemizden” diyerek kalplerini fethedebilirsiniz!

Önerilen İçerik: Ödül Programlarının Pazarlamaya Etkisinden Yararlanın

Sosyal Medyadan Teşekkür Videosu Yollayın

“Söz uçar, yazı kalır.” diye düşünülse de sosyal medyadan müşterilerinize ulaşırsanız kendilerini ayrıcalıklı hissettirmeyi başarırsınız. Tüm takipçileriniz arasında farklı hisseden ve bu inceliğinizi başkalarına göstermek için sabırsızlanan müşterilerinizin etkisini de gücünü de kesinlikle dikkate almalısınız. Hazırlayacağınız videoların uzunluğunun çok olmamasına dikkat edin; içtenlikle söyleyeceğiniz birkaç cümle dahi müşterilerinizi kesinlikle çok mutlu edecektir. Sonrasında yapılan paylaşımlar, sayfanızın etkileşim oranının artması gibi detayları saymıyoruz bile… Sosyal medya hesabınızdan video paylaşarak müşterilerinize teşekkür ederseniz, onları vurgulamış olursunuz. Diğer herkesten ayrılmalarına sebep olur ve sizin için özel olduklarını hissettirirsiniz. 

Önerilen İçerik: E-Posta Pazarlama Popülerliğini Koruyor

Müşterilerinizi Arayın

Müşterilerinizle temasa geçmek için illa ki şikayette bulunmalarını beklemeyin ya da onlara satış yapma amacı gütmeyin. Kimi zaman sadece ürün ya da hizmetlerinizden memnun olup olmadıklarını sorgulayın. Onlarla konuşun ve en içten iletişim şekillerinden birini tercih edin. Beklenti içerisinde olmadığınızı hissetmelerini sağlayabilirseniz asıl amacınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak bunun için sadece çalışanlarınızı görevlendirmemeli, şirket sahibi olarak müşterilerinizle iletişime geçmeyi seçmelisiniz. Doğrudan sizin tarafınızdan aranan müşterileriniz kendilerini ayrıcalıklı hissedecektir.  

Önerilen İçerik: Müşterilerinizle Gerçekten İletişimde misiniz?

Takvim Yollayın

Yılbaşı zamanlarında iş yerleriniz ve evleriniz firmalar tarafından gönderilen takvimlerle dolup taşsa da siz özgünlüğünüzü konuşturarak farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Kendi çalışanlarınızın bulunduğu, müşterilerinize özel mesajların yer aldığı takvimler şirket vizyonunuzu ortaya koymak için güçlü araçlar haline gelebilir. Faaliyet gösterdiğiniz sektör, hitap ettiğiniz hedef kitle tercihlerinizi şekillendiren unsurlar olmalıdır. Müşterilerinizin akıllarında kalmak ve teşekkürlerinizi sunmak için klasik ama aynı aynı zamanda yenilikçi hale getirebileceğiniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler