X Kuşağı ve Öncesi için Pazarlama Stratejileri

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:22

Sadece genç kitleye yönelik pazarlama stratejileri benimsiyorsanız büyük bir potansiyeli kaçırıyor olabilirsiniz! X kuşağı ve öncesine erişerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

X Kuşağı ve Öncesi için Pazarlama Stratejileri
Enes Öksüz admin

Pazarlama stratejileri ile ilgili yayımladığımız yazılarımızın çoğunda geleceğe bakmanızı ve genç nesillerin dikkatini çekmenizi öneriyoruz. Bu söylemlerimizle markanızı güçlendirmenizi ve hedef kitlenizi mümkün olduğunca geliştirmenizi amaçlıyoruz. Ancak faaliyet gösterdiğiniz sektör özelinde tek hedefinizin gençler olmaması gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz. X ve öncesi kuşakları da kapsayan pazarlama stratejileriyle sektörel pastanızdan daha büyük bir dilim alabilirsiniz. Bu başarıyı sağlamanız için reklam ve tanıtım çalışmalarınızla X kuşağı ve öncesine hitap etmeli; onların kalbini kazanacak hamlelerde bulunmalısınız.

Hedef Kitlenize Uygun Bir Format Bulun

Gençlere ya da orta yaşlı kişilere hitap eden bir pazarlama projesi başlatacaksanız onları en çok etkileyecek formatı belirlemelisiniz. Doğru hedef kitle ve doğru konsept birleşimi sağlayabilirseniz pazarlama kampanyalarınızın başarısını arttırabilirsiniz. Reklamınızı görsellerle çıkacaksanız düzenli ve sade olmasına özen göstermelisiniz. X kuşağı ve öncesi nesillerin telefonlara meraklı olduğunu unutmadan ancak görsel algılarını da çok rahatsız etmeden temiz bir çalışma yapmalısınız. İlerleyen yaşla birlikte akıllı cep telefonu kullanma oranı azalsa da bu yaş grubundaki kişilerin teknolojiyi keşfetmeye çok istekli olduğu gerçeğini es geçmemelisiniz.

Reklam Metinlerinde Kısaltmalar Kullanmayın

Her ne kadar hitap ettiğiniz kitle bilgili ve deneyimli olsa da özellikle son yıllarda popülerleşen kısaltmaları reklamlarınızda kullanmamalısınız. Spesifik söylemlerden ve terimlerden de itina ile uzak durmalısınız. Z kuşağı sadece kısaltmalar kullansanız dahi sizi anlayabilir ancak diğer kuşaklara özel reklam çıkacaksanız onların kısaltmaları bilmeme ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.

Metin Başlıklarınızla Dikkat Çekin

Orta ve üstü yaş grubundan oluşan hedef kitlenize yönelik içerik pazarlaması çalışması yapacaksanız kullandığınız başlıkları özenle seçmelisiniz. Sıra dışı başlıklar kullanarak onları çekmeyi başaramayabilirsiniz. Bunun yerine başlıklarınızda tutarlı, yaratıcı ve bir o kadar da fayda sağlayabilecekleri izlenimi yakalayacakları cümlecikleri kullanmalısınız.

Facebook mu Instagram mı?

Hedef kitleniz X kuşağı ve öncesiyse Facebook dijital pazarlama çalışmalarınızın merkezi olmalıdır. Facebook’un dinamiği hedef kitleniz için çok daha ilgi çekicidir. Yıllanmış dostlarını bulmak, kendi hayatlarını paylaşmak ve hatta oyun oynamak için bu sosyal medya platformunu tercih ettikleri bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre X kuşağı ve öncesi nesillerin %90’ının Facebook kullandığını ortaya çıkarmıştır.

Yaşlarını Onlara Hatırlatmayın

Yaptığınız görsel ya da içerik paylaşımlarında hedef kitlenizin yaşının ilerlediğini onlara hatırlatacak bir imada bulunmayın. Teknolojiye dair bir şey bilmediklerini ifade etmeyin. Onlara teknoloji konularında tabiri caizse ilkokul çocuğuna seslenir gibi seslenmeyin. Böyle bir strateji benimserseniz onları konudan ayrı tutmamış ve dışlanmış hissetmelerine yol açmamış olursunuz.

Daha Çok Video İçeriği Üretin

Hedef kitleniz içerikten çok video paylaşımlarına ilgi duyuyor! Video izlemenin kolaylığı ve görselliği onların kalbini fethediyor. Durum böyle olunca da elinize büyük bir koz geçmiş oluyor. Orta ve üstü yaş grubundaki hedef kitlenizin dikkatini çekmek istiyorsanız; kısa, anlamlı ve iz bırakan videolar hazırlayarak büyük bir avantaj elde edebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Yeni Pazarlama Trendi: Başarılı Video Pazarlama İçin İpuçları

Mesajlarınızı Net Bir Şekilde İletin

Bahsettiğimiz hedef kitle için dürüstlük, netlik ve kesinlik çok önemlidir. Bu nedenle abartılı söylemler ve sadece tıklama peşinde olduğu izlenimi yaratan konseptler onları rahatsız eder. Markanıza da ürün ya da hizmetlerinize de duydukları güveni zedelemek istemiyorsanız abartıdan uzak, yalın ve gerçekçi bir pazarlama kampanyası yürütmeye özen göstermelisiniz.

Sonuç olarak; genç olmasalar da bu kitleye ulaşarak potansiyel müşteri sayınızı ciddi bir oranda arttırabileceğinizi unutmamalısınız. Yaşadıkları dönemi, yaşadıkları zorlukları belirleyerek oluşturduğunuz reklam stratejileri ile şirketinizin satışlarını arttırabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler