Yeni Pazarlama Trendi: Başarılı Video Pazarlama İçin İpuçları

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 07:45

Yeni Pazarlama Trendi: Başarılı Video Pazarlama İçin İpuçları
Enes Öksüz admin

İnternet yaygınlaşıyor, sosyal medya herkesi etkisi altına alıyor. Şirketler ise bu yeni mecraların sundukları avantajlardan tam anlamıyla yararlanmak için farklı pazarlama teknikleri uyguluyor. Son dönemde mutlaka video reklamlarının arttığını fark etmişsinizdir. İçeriğin yeri dolmaz; ancak görsel keyif yaşatan videoların da, hedef kitleye ulaşmanın en etkili yollarından biri haline geldiği gerçeği de yadsınamaz.

Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar, online platformdaki müşterilerin video izlemeyi sevdikleri ve içeriklere göz gezdirmektense eğlenceli vakit geçirmeyi tercih ettiklerini ortaya koymaktadır. Siz de işletmenizin kazançlarını fazlalaştırmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak isterseniz video pazarlama yöntemini kullanabilir; şirket videolarınızı hedef kitlenizle buluşturabilirsiniz. Videolarınızla ilgili dikkat etmeniz gerekenler ise yazımızın devamında…

Dikkat Çekici Reklamlar Yapın

Video çekmiş olmak için sıradan ve sıkıcı videoları paylaşmayın. Videolarınızın ilk 3-5 saniyesini izleyen ve seyretmeye değer bulmayan kişiler bir daha videolarınızı izlemek için zaman ayırmazlar. Merak uyandırın ve vermek istediğiniz mesajı en etkili şekilde aktarmaya çalışın. Videoların hem konusunun hem de görselliğinin beğenilmesini sağlarsanız, hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz. Üstelik beğendikleri videoları sosyal medya hesaplarında da paylaşmalarını sağlayabilirseniz bir taşla birden fazla kuş vurma şansına sahip olabilirsiniz. Çektiğiniz videolar çok uzun olmamalı, neticede film çekmiyorsunuz. 30 dakikalık bir video çekerseniz, izleyicilerin pes etmemesini ummanız çok da gerçekçi bir yaklaşım sayılmayacaktır. Mümkün olduğunca kısa, etkili ve sıkıcı olmayan videolar ise potansiyel müşterilerinizle etkileşiminizi arttırma gücüne sahip olacaktır.

Videolarınızda Konuşma Olmamasına Özen Gösterin

Uzmanların tespitleri doğrultusunda çektiğiniz videolarda konuşma olmasının şirketinize pek faydası dokunmuyor. Çünkü sosyal platformlardan izlenen videoların sesleri açılmıyor! Muhteşem bir video hazırlayıp, mesajınızı sözlü olarak veriyorsanız muhtemelen bu mesajınız adresine ulaşmayacaktır. Bu nedenle videodaki replikleri azaltın ve görsel ağırlıklı videolar hazırlamaya özen gösterin. Böylece Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında mesajınızın yayılmasını sağlama ihtimalini kolaylaştırabilirsiniz.

SEO’nun Önemini Göz Ardı Etmeyin

Videonuzun başlıkları sosyal medya ve Google gibi devasa arama motorlarında aranabilir. Web sitenizin görünürlüğüne bu videoların katkı sağlayacağını unutmayın. Video yüklemesini Youtube gibi milyonlarca videonun bulunduğu bir platforma yapmanın tek avantajı marka bilinirliğinin artması olmayacaktır. Müşterileriniz sizi daha çok aratacak, web sitenizi daha çok ziyaret edecek ve bunun sonucunda da arama motorlarındaki sıralamanız yükselecektir. Sonuç ise doğrudan kazançlarınıza yansıyacaktır.

Yüksek Bütçelere Gerek Yok

Video çekmek düşünüldüğü kadar yüksek bütçeli bir iş değildir. Özel bir stüdyoya gitmeniz ve konusunda en iyi olan profesyonellerle çalışmanıza gerek de yoktur. Videonun sanatsallığı da sizin düşünmeniz gereken bir kriter değildir. Firmanızın samimiyetini, markanızın mesajını iletmeniz videolarınızın başarılı olmasını sağlayacak en önemli unsurlar arasında yer alır. Eğer mesajınızı doğru iletirseniz videonuz başarıya ulaşmış, amacına uygun olmuş demektir; bu kadar basit!

Sonuç olarak reklamınızı daha çok kişinin görmesini sağlamak için deveye hendek atlatmanıza gerek yoktur. Videoların yayılma gücünü kullanın ve potansiyel müşterilerinize iletmek istediğiniz mesajın çarpıcı bir şekilde ifade edildiğinden emin olun. Müşterilerinizin size zaman ayırmasını sağlamak için eğlenceli, etkili ve faydalı videolar hazırlayarak onların ilgisini çekebilirsiniz. Gösterişli değil, basit videolarla hem marka bilinirliğinizi arttırabilir hem de satışlarınızı katlayabilirsiniz. Amaç yayılması mümkün olan, paylaşılmaya değer ve insanların akıllarında kalacak videolar üretmektir, gösteriş yapmak değil…

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler