Otomobil Konusunda Tercihiniz Sıfır Mı Olmalı Yoksa İkinci El Mi?

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 05:52

Araç almayı düşünüyor fakat ikinci el mi sıfır mı alacağınıza karar veremiyorsanız yazımızda seçimlerinizin doğruluğunu arttıracak önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Otomobil Konusunda Tercihiniz Sıfır Mı Olmalı Yoksa İkinci El Mi?
Enes Öksüz admin

Araç satın almayı düşünüyorsanız birçok seçenek arasında kalırsınız. İkilemlerinizin bir kısmını model seçimi; diğer kısmını ise ikinci el mi sıfır mı kararı oluşturur. Aracı nasıl alacağınız, aracı hangi amaçla kullanacağınız veya finans durumunuz bu kararı etkiler. Karar verme sürecinizi şekillendirmek için bu yazımızda sıfır veya ikinci el araç almakla sağlayacağınız avantaj ve dezavantajları aktaracağız.

Sıfır Araç Almanın Avantajları Nelerdir?

Yeni bir araç aldığınızda garanti avantajı yaşarsınız. Yeni araçların büyük bir kısmı ilk yıllarda çok az servise gitme ihtiyacı yaratacağı için bu süreçte sadece araç bakımı yaptırarak sorunsuz bir kullanım şansı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda sıfır araç alırken kredi çekecekseniz, araç satın alma sırasında mümkün olduğunca düşük faizli kredilerden yararlanabilirsiniz. Böylece bütçenizi zorlamadan yeni bir araç sahibi olabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Maddi Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Tasarruf Tavsiyeleri

Uygun kredi imkanları ve garanti süresi yeni araç alırken sağlayacağınız en büyük avantajlar olarak ön plana çıkacaktır. Son teknolojiyle üretilen, az yakıt harcayan ve seçtiğiniz modele göre tasarruf yapma imkanı sunun sıfır araçları tercih ederek ulaşım harcamalarınızı da kısıtlayabilirsiniz. Son model olmalarının bir faydasını da teknolojik imkanlar açısından yaşarsınız. Sıfır araç aldığınızda akıllı cep telefonlarınızı araçlarla entegre edebilir ve güvenli olduğu kadar eğlenceli bir sürüş keyfi de yaşayabilirsiniz.

Sıfır Araç Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Sıfır araç aldığınızda yaşayacağınız en büyük dezavantaj aracı bir gün dahi kullansanız artık aracın ikinci el sınıfına dahil olacağı gerçeğidir. Bu açıdan yaklaşıldığında arabayı kısa sürede satmak zorunda kalırsanız büyük miktarlarda para kaybedeceğiniz için yeni bir araba almak size pahalıya mal olabilir.

Önerilen İçerik: Bütçenizi Sarsan ve Ay Sonunu Beklemenize Sebep Olan On Harcama Kalemi

Aynı zamanda sıfır araba vergilerinin çok yüksek olması da arabaları ateş pahası haline getirmektedir. Yeni bir araba alıyorsanız ve tercihiniz ilk kez piyasaya çıkan bir model ise henüz bazı değişiklikler yapılması gerektiği gerçeği ile de yüzleşebilirsiniz. Bu durumda tutulmayacak bir modeli tercih etmiş olabilir ve yanlış tercih yaptığınız gerçeği ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İkinci El Araç Almanın Avantajları Nelerdir?

İkinci el araç almanın en büyük avantajı aracı sattığınızda mali kayba uğrama ihtimalinizin çok düşük olmasıdır. Aracın piyasası netleşmiştir ve bir iki yıl sonra otomobilinizi satsanız dahi muhtemelen aldığınız rakamdan satabilecek olmanızın avantajını yaşarsınız. İkinci el arabaları sıfırlarına göre oldukça uygun fiyata alabilir ve vergi yükümlülüklerinizi azaltabilirsiniz. Üstelik ikinci el arabalara da kredi çıktığı için avantajlarınızı çoğaltabilirsiniz. İkinci el arabaların performansları ile ilgili internette birçok yorum okuyup en doğru modeli tercih etmeniz de mümkündür. Böylece ihtiyaçlarınıza en doğru yanıt veren aracı seçmeniz kolaylaştıracaktır.

Önerilen İçerik: Alım Satım İçin Cazip Sektörler

İkinci El Otomobil Almanın Dezavantajları Nelerdir?

İkinci el otomobil almanın en büyük dezavantajı potansiyel tamir ücretleridir. Aracı ekspertiz kontrolünü gerçekleştirmeden satın alırsanız beklentilerinizin çok üzerinde tamir ücretleri verebilirsiniz. Kilometresi yüksek olan araçlarla ilgili sorun yaşama ihtimalinizin artacağını da düşünmeli ve kararınızı bu doğrultuda vermelisiniz. İkinci el araba seçerken mümkün olduğunca yeni modelleri tercih edip araç henüz değer kaybedecek kadar eskimeden satarsanız risklerinizi minimize edebilirsiniz. İkinci el araç alırken karşılaşabileceğiniz diğer bir dezavantaj da arabanızla ilgili opsiyon seçiminizin olmamasıdır. Sadece fiyatı uygun diye seçtiğiniz araçlar kriterlerinizi karşıladıkları için renk seçimini ya da vites opsiyonları tercihi yapamayabilirsiniz.

Karar Verme Süreci

İkinci el mi sıfır mı otomobil alacağınıza karar verirken fiyatları da göz önünde bulundurmalısınız. Maksimum 3 yıl geri ödemeli kredi çekmeli ve böylece aracınızın değer kaybına uğramadan satış yapabilme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Kararınızı netleştirmeden önce almayı düşündüğünüz otomobil markası ve model ile ilgili araştırma yapmalı, kullanıcı yorumlarını okumalı ve elbette araç satın almanızı tetikleyen motivasyonunuzu değerlendirmelisiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler