Bütçenizi Sarsan ve Ay Sonunu Beklemenize Sebep Olan On Harcama Kalemi

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:02

Ay sonunu sabırla bekleyenlerdenseniz bu yazımız tam size göre! Bütçenizi düzenleyerek ay sonlarını rahat rahat bekleyebilirsiniz!

Bütçenizi Sarsan ve Ay Sonunu Beklemenize Sebep Olan On Harcama Kalemi
Enes Öksüz admin

Aldığınız maaşla ay sonunu getirmekte zorlanıyorsanız emin olun yalnız değilsiniz! Bütçe planlaması yapmak ve her ödemeye yetişmek hiç kolay değil. Ancak her ay aynı problemi yaşıyorsanız ve normal şartlarda aldığınız maaşla geçinmeniz gerektiğini düşünüyorsanız ay sonlarını her zamankinden daha rahat geçirebilirsiniz!

Önerilen İçerik: Finansal Zorluk Çekiyorsanız Neler Yapmalısınız?

Her ay yaptığınız harcamaları kontrol etmeli ve en çok para harcamanıza neden olan kalemi belirlemelisiniz. Bütçenize en çok zarar veren kalemi bulduğunuz takdirde kendinize çeki düzen verebilir ve bu kısırdöngüden kolaylıkla çıkabiliriz. Yapılan araştırmalar sonucunda bütçeyi en çok sarsan 10 harcama kalemini sizin için bir araya getirdik. Sizin de benzer harcamalarınız varsa zaman kaybetmeden yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Maddi Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Tasarruf Tavsiyeleri

1. Eğlence Harcamaları

Kişisel zevkleriniz için yaptığınız harcamaları sıralayın. Canınız kahve istediğinde bir cafeye oturmak, en sevdiğiniz dergiyi almak ya da seyahat etmek gibi eylemler bütçenizi zorluyor olabilir. Bu durumda elbette hayatı kendiniz için zindana çevirmenize gerek yok. Ancak ay başında kendiniz için harcayacağınız bütçeyi belirlerseniz daha disiplinli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

2. Ev Dışı Harcamalar

Dışarıda yemek yemek, sinemaya gitmek veya arkadaşlarınızla vakit geçirmek en doğal hakkınız olabilir ancak bu tarz organizasyonların sık tekrarlanması maddi olarak sıkılmanıza yol açar. Ay başında bu harcamalarla ilgili de kendinize bir limit belirlerseniz ay sonunu daha rahat getirebilirsiniz.

3. Kıyafet Harcamaları

Her ay yepyeni kıyafetlerle dolabınızı zenginleştirenlerden değilseniz bu maddeyi üzerinize alınmayın. Ancak bazı kişiler her ay yepyeni giysiler alarak aylık bütçelerinin büyük bir kısmını harcayabiliyorlar. Özellikle giyimin önemli olduğu sektörlerde çalışanlar için kıyafet harcamaları beklenilenin çok üzerinde olabiliyor.

4. Üyelik Harcamaları

Spor salonu, dergi, kulüp üyeliği gibi düzenli ödemelerinizi inceleyin. Siz farkında olmadan ücretli üyelik sayınızda bir artış yaşanmış olabilir. Bu durumda gereksiz olduğunu düşündüğünüz üyelikleri iptal ederek hareket imkanınızı arttırabilirsiniz.

5. Fatura Harcamaları

Her ay düzenli olarak ödediğiniz faturalarınızın miktarlarını inceleyin. Daha tutumlu olmaya başlamak adına büyük bir avantaj elde etmenizi sağlayan bu incelemeler sonucunda azaltabileceğiniz fatura giderlerinizi belirleyin ve zaman kaybetmeden harekete geçin.

6. Hediye Harcamaları

Doğum günleri, özel günler ve yıl dönümleri gibi faaliyetler için düzenli olarak harcama yapmayabilirsiniz ama aldığınız hediyenin taksitleri uzun vadeli ise ister istemez aylık giderinizi arttıracaktır. Yeni bir hediye almanız gereken zamanlar yaklaştıysa seçeceğiniz hediyelerin fiyatlarına dikkat etmeli ve mümkünse uzun dönemli etkilerini düşünmelisiniz.

7. Ev Harcamaları

Faturaların haricinde evin gereksinim duyduğu temizlik malzemeleri, dekorasyon aksesuarları veya mutfak alışverişi gibi harcama kalemlerini gözden geçirin. Pazara giderek haftalık mutfak alışverişlerinizin masrafını ciddi oranda azaltabileceğinizi es geçmeyin. Yeni alacağınız dekorasyon ürünlerini de biraz bekletmeyi deneyin…

8. Evcil Hayvan Harcamaları

Evcil hayvanınız varsa elbette onlara bakmaya devam edin. Yine de onlar için yaptığınız harcama kalemlerinizi gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Veteriner ve mama harcamaları dışında yaptığınız harcamaları belirleyin; gereksiz gördüklerinizi birkaç aylığına da olsa erteleyin.

9. Yol Harcamaları

İşe kendi aracınızla gidiyorsanız muhtemelen en büyük harcama kalemlerinizden biri yol için ayırdıklarınızdır. Akaryakıt giderek pahalandığı için işinize özel aracınızla gitmek bütçenizi sarsabilir. Alternatif ulaşım araçlarına yönelerek yol harcamalarınızı kısıtlayabilirsiniz.

10. Önce Birikimlerinizi Düşünün

Her ay kenara para atmak zorlu olsa da emin olun imkansız değildir. Yukarıda saydığımız harcama kalemlerini gözden geçirerek aylık birikiminizi çoğaltabilirsiniz. Böylece ekstra harcamalar çıktığı durumlarda borç istemeden ya da kredi çekmeden hayatınızı idame ettirebilir ve ay sonu krizlerinizi azaltabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler