Finansal Zorluk Çekiyorsanız Neler Yapmalısınız?

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 08:34

Ekonomik kriz hem işletme hem de birey olarak herkesin bir anda başına gelebilir. Önemli olan bu krizi yönetmek ve güvenli sulara tekrar dönmenin yolunu açabilmektir.

Finansal Zorluk Çekiyorsanız Neler Yapmalısınız?
Enes Öksüz admin

Aylık giderlerinizi karşılayacak kadar para kazanmadığınızı anlamak sizin için üzücü ve korkutucu olabilir. Bu durum özellikle aşırı borçlanmaya gittiğinizde daha da ortaya çıkar. Hatta farkında olmadığınız harcamalarınız ya da ön ödemeli banka kartlarınız durumu daha da kötü hale getirebilir. Tüm bu durum size para kazanmanızın gerektiğini gösteren işaretlerdir. Bu durumda derhal harekete geçmeli ve işleri olabildiğince çabuk şekilde tersine çevirmeniz için elinizden geleni yapmalısınız. Düzensiz bir gelire sahip olmak bu durumu daha da zor hale getirir. Sorunu çözmek için bir kaç farklı adım atabilirsiniz. Ancak bu adımları aynı anda atmanız gerekir.

Giderlerinizi Düşürün

Kötü bir finansal durumdan kurtulmak için ilk olarak giderlerinizi düşürmeniz gerekmektedir. Giderlerinize baktığınızda mutlaka kısıtlayabileceğiniz bir kalem bulabilirsiniz. Örneğin dışarıda yemek yemekten vazgeçerek bütçenizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Isı ya da elektrik giderlerinizi düzenleyebilirsiniz. Kiradan tasarruf etmenin yollarını düşünebilirsiniz. Bunun yanında gereklilikleri olmayan şeylere para harcamayı bırakmanız gerekmektedir. Buna yeni kıyafetlerden ve tatillerden vazgeçmeniz de eklenebilir. Kredi kartlarınızı kullanmaya devam etmek de durumu daha da kötüleştiren şeylerden birisidir.

Önerilen İçerik: Tasarruf Etmek De Bir Para Kazanma Yöntemidir

Ek Gelir Bulun

Giderlerinizi düşürmekle beraber ilave bir gelir kaynağı da bulabilirsiniz. Evden çalışacağınız yarı zamanlı bir iş sizin için kurtarıcı olabilir. İş yerinde fazla mesaiye kalmayı da tercih edebilirsiniz. Hatta evde elinizle yaptığınız şeyleri internet üzerinde satışa çıkabilirsiniz. İkinici işinizi, kendi işinizden elde ettiğiniz gelirle giderlerinizi karşılayabilir hale gelinceye kadar kullanabilirsiniz. Bu durum daha fazla çalışmanız için motive olmanıza yardımcı olabilir.

Önerilen İçerik: Ek İş Arayanlara Özel 10 Fikir

Uzun Vadeli Çözüm Geliştirin

Üstte yapacak olduklarınız size bir yarar sağlayabilir ancak bunların hepsi geçicidir. Kalıcı bir çözüm için uzun vadeli çözümler yapmanız gerekir. Bu da sizin çalışma alanınızı genişletmeniz için daha fazla eğitim ya da sertifika almaya çalışmanız anlamına gelebilir. Üniversite mezunu değilseniz açıköğretim programlarından bir bölüm okuyarak kendinizi geliştirebilir ve gelirinizi arttırmayı hedefleyebilirsniz. Bu seçenekleri düşünürken tadını çıkarabileceğiniz ve partik olan bir şeyi seçtiğinizden emin olun.

Alacaklılarla Çalışın

Eğer iş durumunuz el veriyorsa borcunuz karşılığında alacaklılarınızla çalışmanız iyi bir çzöümdür. Yaşadığınız ekonomik sıkıntıyı bu gibi seçeneklerle atlatabilirsiniz. Buradaki alacaklılar sadece insanlar olmayabilir. Bankalar ile görüşerek kredi ya da kredi kartı borcunuzda yapılandırma yöntemine gidebilirsiniz. Bu sayede ödeme planınızı yeniden şekillendirmek işe yarar olabilir.

Önceliklerinizi Hatırlayın

Borçlarınızı ödemeden önce temel ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekmektedir. Bu da yemek ihtiyacınız, barınma ihtiyacınızdır. Bunları hallettikten sora faturalarınızı ödeyip önünüze bakabilirsiniz. Ay boyunca önceliklerinizi hatırlamak ve ayın sonuna doğru sıkışık bir durumda olmamanızı sağlayacaktır. Bütçeniz ve öncelikleriniz nakit akışınızdaki en önemli etmenlerdir. İleride ise küçük küçük yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Durumunuzu iyi hale getirdiğinizde finansal planınıza bir de yatırım planı eklemek son derece önemlidir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler