Tasarruf Etmek De Bir Para Kazanma Yöntemidir

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:22

Tasarruf Etmek De Bir Para Kazanma Yöntemidir
Enes Öksüz admin

Para kazanmaya odaklanarak, aslında aynı verimi almamız muhtemel olan birçok aktiviteyi de gözden kaçırıyoruz. Ek işler arayarak, çeşitli yatırım alternatifleri deneyerek ya da ekstra girişimler içerisinde emek ve para sarf ederek amaçladığımız nakit birikimi, tasarruf edilerek da elde edilebilir.

Kış aylarının gelmesi ile evlerin giderleri artıyor. Fatura giderlerimiz, gıda giderlerimiz… Hele evde bir de çocuk varsa; kışlık giyim ve sağlık giderleri… Liste uzayıp gidiyor.Bu kış aylarında küçük tasarruf önlemleri alarak ekstra nakit elde tutabiliriz.

İşte size giderlerinizi minimize etmenizi sağlayacak tavsiyeler;

Faturalarınızı Düşürün

Yaz saati uygulamasının kaldırılması ile artık daha karanlık vakitlerde uyanıyor ve karanlık vakitlerde daha çok uyanık vakit geçiriyoruz. Bu da muhtemelen elektrik faturalarımıza yansıyor. Sabah erken vakitlerde ve akşamüstünde mümkün olduğunca gün ışığından faydalanmaya çalışarak elektrik faturalarımızı bir nebze düşürebiliriz. Eğer yüksek kullanım oranı ve büyük faturalara sahipseniz indirimli elektrik satışı yapan firmalardan biri ile iletişime geçerek faturanız üzerinden indirim alabilirsiniz.  

Bunun yanı sıra çamaşır makinası, bulaşık makinası ve ütü gibi yüksek elektrik sarfiyatı yapan ev eşyalarını elektriğin nispeten ucuz olduğu saatlerde kullanmak faydalı olabilir. Saat 22:00’den sonra elektrik birim fiyatları gündüze göre çok daha uygun.

Muhtemelen geçen ay itibariyle nur topu gibi bir faturanız daha oldu. Doğal gaz. Doğal gaz faturanızı da düşürmek için de uzmanların bazı tavsiyeleri var. Bu tavsiyeler evinizin ısı yalıtımı ile de doğru orantılı. Evinizin ısı yalıtımının doğru ve tam olması size en büyük tasarrufu sağlayacaktır. Isı yalıtımına ilave olarak, doğru bilinen birkaç yanlış uygulama konusunda yapılacak düzeltmeler ile daha rahat ödeyebileceğiniz bir doğal gaz faturası edinebilirsiniz.

Kombinizin yeterli kapasiteye sahip olması önemli bir ayrıntı. Evinizin metrekaresine uygun pompa yapısına sahip bir kombi size daha uygun doğal gaz faturaları getirecektir. Evde olmadığınız saatlerde kombiyi kapatmak ya da kullanmadığınız odaların peteklerini kapatmak, yaygın inancın aksine, tasarruf sağlamaz. Hatta bu hatalar ile doğalgaz faturanıza sevmeyeceğiniz ilaveler yapıyor olabilirsiniz. Kombiyi kapatmak, sistemdeki suyun soğumasına sebep olacağı için ekstra gaz yakılmasına sebep olacaktır. Kombiyi mümkün olan en düşük ısıda tutarak, tekrar ısıtmak için gereken enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Kullanmadığınız odaların peteklerini kapatmak ise soğuk duvarlar oluşmasına sebep olacaktır. Böylece kullandığınız odayı ısıtmak için daha fazla doğal gaz yakmak zorunda kalabilirsiniz.

Market Giderlerinizi Azaltmak İçin Tavsiyeler

Ev alışverişi konusunda en büyük tasarruf tavsiyesi; bir listeye sahip olmaktır. Böylece neye ihtiyacınız olduğunun sakince belirleyebilir ve sadece onları satın alabilirsiniz. Marketler size ihtiyacınızdan fazlasını satmak üzerine kurulmuştur. Evinizin mutfağında sakince yaptığınız ihtiyaç listesi en doğru olandır. Mutlaka gördüğünüzde fark ettiğiniz eksikleriniz olacaktır.

Bim ve A101 gibi marketlerin aktüel indirim bültenleri içerisinde almak istediğiniz bazı ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz. Bu bültenlerde gerçekten kullanışlı ürünler ve avantajlı fiyatlar bulabilirsiniz. Kötü yanı ise stoklar ile sınırlı olmalarıdır. Bu açıdan aktuelbulteni.com gibi internet siteleri üzerinden bültenleri önceden takip etmek size avantaj sağlayabilir. Tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi bozulma sorunu olmayan ürünleri büyük paketler ile satın almak da size avantaj sağlayabilir. Ayrıca marketler tarafından uygun fiyatlı ürünleri de denemekten çekinmeyin. 

Tasarruf konusunda temel şart not tutmaktır. Matematiğe dönüştüremediğiniz hiç şeyi kontrol edemezsiniz. Günlük olarak harcamalarınızı yazın. Böylece nelere ne kadar para harcadığınızı takip edebilirsiniz. Harcamalarınızı görmeniz ve limiti aştığınız kalemler hakkında önlem almanız için bu yöntem faydalı olacaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler