4 Yıllık Üniversite Derecesine İhtiyaç Duymayacağın İş İmkanları

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 10:22

Bir iş sahibi olabilmek için lisans mezunu olmak gerekmiyor. Üstelik lisans mezunu olmayanlar için çok farklı kariyer seçenekleri bulunuyor.

4 Yıllık Üniversite Derecesine İhtiyaç Duymayacağın İş İmkanları
Enes Öksüz admin

Bir iş sahibi olmak için üniversite mezunu olmak zorunda değilsiniz. Diş hijyenistinden, web geliştiricisine kadar birçok alanda üniversite mezunu olmadan kariyer planlanaması yapabilirsiniz. İş başında eğitim alınabilen tarzda işler ile kendinize başarılı bir iş yaşamı sağlayabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Ek İş Arayanlara Özel 10 Fikir

Yönetici Asistan

İdari asistanlar, araştırma, yürütme, rapor hazırlama ve bilgi taleplerini işleme dahil olmak üzere idari destek sağlayan kişilerdir. Ayrıca şirket için konferans görüşmeleri, toplantılar ve etkinliklerde önemli roller oynarlar. Bu pozisyon için genellikle bir lise eğitimi yeterli görülmektedir. Güçlü iletişim becerileri ve örgütsel yetenekleri olan kişiler için en uygun pozisyonlardan birisi yönetici asistanıdır.

Önerilen İçerik: En Yeni 10 İş Fikri

Bilgisayar Destek Uzmanı

Bilgisayar servis teknisyenleri olarak da bilinen bilgisayar destek uzmanları ofislerde bilgisayar yazılımı ve ekipmanı konusunda yardımcı olur ve tavsiyelerde bulunur. İnternet bağlantısının neden çalışmadığı ya da e-postaların neden gelmediği gibi konularda yardımcı olabilirsiniz. Genellikle lise diploması bu işin yeterli olmaktadır ancak bazı durumlarda liselerin Bilgisayar Programcılığı gibi programlarından mezun olmak gerekebilir.

Diş Hijyenisti

Diş hijyenistleri hastaların dişlerini temizler ve koruyucu diş bakımı uygular. Diş hijyenisti olabilmek için dört yıllık bir üniversite derecesine gerek yoktur ancak genellikle bir önlisans derecesine ihtiyaç duyulur. Hijyenistler genellikle güçlü iletişim becerilerine sahip ve insanlarla yakın çalışmaktan hoşlanan kimselerdir.

Tıbbi Dokumantasyon ve Sekreterlik

Sağlık endüstrisi sürekli olarak gelişmekte olan bir sektör. Özel hsatane sayısının giderek artması ile bu alanda yeni istihdam ihtiyaçları da ortaya çıkıyor. Sağlık alanıyla ilgili ancak hastalarla doğrudan bir etkileşim içerisine girmek istemiyorsanız Tıbbi Dokumantasyon ve Sekreterlik alanını seçebilirsiniz. Bu pozisyon için lisans derecesi gerekmese de genel olarak önlisans şartı aranmaktadır. Teknisyenler hastaların dosyalarının günce olmasını sağlayan kimselerdir.

Önerilen İçerik: Düşük sermayeli iş fikirleri

Solunum Terapisti

Nefes almakta zorlanan insanlara yardımcı olmak son derece önemlidir. Bir solunum terapisti olarak, nefes almayı zorlaştıran astım, amfizem ya da diğer rahatsızlıkları bulunan genç ya da yaşlı hastaların rahat bir şekilde nefes almasını sağlayabilirsiniz. Solunum terapistleri hastanelerin acil servis departmanlarından pediatriye kadar çeşitli bölümlerinde çalışabilir. Solunum terapisti olabilmek için çeşitli eğitim ve sertifikasyonların yanı sıra önlisans diploması şartı da aranabilmektedir.

Web Developer

İnternet sitesi tasarlayan, geliştiren ve bakım yapan kişilere web geliştirici adı verilmektedir. Web geliştiriciler genel olarak serberst meslek sahibi olup şirketler ya da kişiler için çalışmaktadır. Hem teknik hem de yaratıcı kişiler için başarılı bir kariyer olan web geliştiricilik geleceğin önemli meslekleri arasında yer almaktadır.

Önerilen İçerik: İnternette Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Web gelişiticilik kariyeri için bu işi yaptığınız sürece gelişmeye açık olmak zorundasınız çünkü teknoloji her geçen gün daha da hızlanarak gelişiyor. Her ne kadar web geliştirici için web tasarım, programlara ya da grafik tasarım gibi bir alanda önlisans gerekiyor olsa da zorunlu değil ve piyasada kendini geliştirmiş birçok web geliştirici bulunuyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler