Kendinize Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 05:26

Kendinize Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Enes Öksüz admin

Artık dünya, dar bir görüşe sahip, genelin uyduğu kuralların dışına çıkamayan ve vasatı geçemeyenlere insanlara ihtiyaç duymuyor. Günümüzde teknolojiye, uyarıcılara, sağlıksız beslenmeye sahip, dikkati dağınık olan kimseler ortalama kimseler olarak kabul ediliyor. Bir iş gününün yarısından fazlasında konsantre olmadan yarı bilinçli halde olmak düşük kişisel standart olarak görülüyor. Bu tarz insanların artık hayatı için bir amacı olmadığı ve uğruna feda edecekleri, yatırım yapacakları ya da sonuna kadar savunacakları bir şeyleri olmadığı kabul ediliyor. Günümüz dünyasında yerinde sayanlara yer verilmiyor. Ancak bütün bunlara rağmen en büyük hayalinizi yaşamak elinizde. Tabi bu kendinize nasıl bir yatırım yaptığınız ile ilgili doğru orantılı olarak değişiyor.

Önerilen İçerik: Zamanı Değil Enerjinizi Yönetin

En Üst Seviyedeyken Karar Verin

Abraham Maslow insanın kendisini en üst seviyede hissettiği anda yaşadıklarını benzersiz olarak tanımlıyor. Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisini ortaya koyan Abraham Maslow bu seviyelere çok nadiren gelindiğini belirtiyor. Ancak bu aslında o kadarda nadir görülen bir durum olmayabilir. Kendinizi günlük bazda bu seviyeye çıkarabilirsiniz. İnsanlar günlük bir programa sahip olmadıkları için kendilerini zirvede hissetmenin çok nadir olduğunu düşünebilirler. Bu da insanları öngörülebilir kılar. Zirvede olmak demek işlevselliğinizin en üst seviyede olmak demek. Bu şekilde daha önce hiç başaramadığınız şeyleri başarabilirsiniz. Birçok insan basit ve yararsız kararlar verebilmektedir. Ancak çok az insan çok önemli kararlar verebilir. Bu da onları diğerlerinden ayıran özelliklerden bir tanesidir. Bu tarz kararları verebilenlerden birisi olmak için düzenli ve planlı bir hayata sahip olmak gerekir.

Önerilen İçerik: Girişimcilikte Tükenmişlik Sendromuna Dikkat!

Verdiğiniz Kararlarda Sürekli Kendinizi Hatırlayın

Hayatı yeni bir seviyede yaşamaya karar verdiğinizde bu karar sonucu ortaya çıkanlara direnç gösterebilirsiniz. Genel olarak insanların çevrelerinde olanı olduğu gibi koruma isteği bulunuyor. Kendinize olan güveniniz ve kararlarınız günlük hayatınız ile uyumludur çünkü öyle olmasa hayatınız çok farklı olurdu. Bu nedenle farklı bir yaşam tarzı için kesin bir karar verdiğinizde kararı verme hareketini sağlayan deneyimi sürekli olarak yeniden oluşturmanız size büyük yarar sağlar. Bu deneyim ile ona eşlik eden zihniyet, yeni halin normal hale gelmesine katkıda bulunuyor. Dolayısıyla kendinizi sürekli olarak zirvede olmaya zorlamalısınız. Bunu yapmanın en iyi zamanı ise kararı verdiğiniz andır. Çünkü o an yapmazsanız kararınızın seviyesinin daha altında olan mevcut durumunuza geri dönersiniz. Düşünceniz bir değişiklikten çok iyi niyet olarak kalır. Bu da kendinizde yapmanız gereken değişikliği hiçbir zaman yapamamanıza yol açar. Böyle durumlarda kaldığınızda ise kendinize dürüst bir şekilde aldığınız kararın aslında bir karar olmadığını kendinize itiraf etmelisiniz. Bu sizin için bir önemli ise her gün arkasında durmalısınız, kesin bir yolda ilerlemelisiniz ve ne olmak istiyorsanız ona dönüşmelisiniz. Ancak üzerinden zaman geçirdiğinizde olmak istediğiniz kişiye güle güle diyebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler