Zamanı Değil Enerjinizi Yönetin

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 03:57

Yeni trendler zamanı değil enerjiyi yönetmenin çok daha avantajlı olduğunu söylüyor. Siz de işlerinizden kendinize zaman ayıramıyorsanız, enerjinizi doğru yöneterek verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

Zamanı Değil Enerjinizi Yönetin
Enes Öksüz admin

İş hayatının yoğunluğu içerisinde işlerinizi yetiştiremiyorsanız, işletmenizin verimliliği düşüyorsa ve özel hayatınıza yeterince zaman ayıramıyorsanız zaman yönetimi konusunda çok da başarılı olduğunuzu söyleyemeyiz. Gün içerisindeki yapılacak listenizi tamamlayamamak rutine bağlandıysa hayatınıza acilen çeki düzen vermelisiniz. Sürüklenen işler, giderek artan yorgunluk stresinizi çoğaltıp verimliliğinizi düşürebilir.

Zaman yönetiminin öneminden bahseden birçok yazı ve bilgiyle karşılaşmışsınızdır. Biz de zamanı doğru yönetmenin ne denli olduğunu birçok kez sizlerle paylaştık. Ancak bu yazımızda bir adım öteye geçiyoruz ve zaman yönetiminin öneminin giderek azaldığını iddia ediyoruz. Zaman yönetiminin yerini artık enerji yönetimi aldı! İşte detaylar…

Zaman yönetiminizi iyi yaparsanız gün içerisindeki işlerinizi yetiştirebilir ve amaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Profesyonel hayatta ya da günlük hayatta zamanı ne denli iyi yönetirseniz kendinize ve sevdiklerinize ayıracağınız zamanlar da doğru orantılı olarak artar. Fakat  zamanınızı verimli bir şekilde organize etmeniz maalesef ki yaptığınız her işi maksimum verimlilikle yapacağınız anlamına gelmiyor! Kronik yorgunluğun etkisiyle hayatınızın her bir anının işkenceye dönüşmesi ihtimalini görmezden gelemezsiniz. Bu nedenle uzmanlar son dönemde zaman yönetimine değil enerji yönetimine odaklanılmasını öneriyor. Eğer enerjiniz yüksek olursa işlerinizi daha hızlı gerçekleştirebileceğinizi ve uzun dönemde sürdürülebilir başarılara imza atabileceğiniz konusunda hem fikir kalıyorlar.

Enerji Yönetiminin Olmazsa Olmazları

Enerjinizi yüksek tutmak ve gününüzün verimliliğini arttırmak istiyorsanız az sonra sıralayacağımız önerileri uygulamalı ve hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışmalısınız.

Yeterince Uyuyun; İyi ve kaliteli bir uykunun fiziksel ve zihinsel faydaları bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yeterince uyuyamazsanız kilo alırsınız, enerjiniz düşer, konsantre olamamaya başlarsınız, bağışıklık sistemiz zayıflar… Eğer gün içerisinde giderek enerjiniz düşüyorsa, halsizseniz, sık sık hastalanıyorsanız belki de yeterince uyumuyorsunuzdur! Enerji verimliliğinizi arttırmak ve dinamizminizi çoğaltmak için gece uykularınıza daha çok önem vermeli ve ortalama 7 saat uyumayı ihmal etmemelisiniz.

Düzenli Egzersiz Yapın; Güzel bir uykudan sonra enerjinizi yerine getirecek tek şey egzersizdir. Egzersiz yapmaya yeni başlayacaksanız yavaş yavaş temponuzu arttırın ve kondisyonunuz artmadan egzersiz sürelerinizi kısıtlayın. Sabah yapacağınız egzersizler gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi sizi sağlayacaktır; ancak iş programınız gereği sabahları vaktiniz olmuyorsa akşamları da egzersiz yapabilirsiniz. Metabolizmanızın genel sağlığını iyileştiren egzersizlerle kısa zamanda enerji seviyenizdeki farklılığı hissedeceksiniz.

Telefonunuzu Kapatın; Cep telefonları salt telefon olmaktan çok daha fazlasıdır; biliyoruz. Gün içerisinde mailleriniz, müşterilerinizin aramaları ve hatta satış görüşmeleri için telefonlarınızı kullanıyorsunuz. Ancak yedi gün yirmi dört saat telefonlarınızdan ayrılamıyorsanız yarardan çok zarar görmeye başlarsınız. Aklınızın sürekli işinizle meşgul olması sizi tahmininizden çok yorar ve asıl ihtiyaç duyduğunuz zaman dilimlerinde enerjinizi düşürür.

Gerçekçi Beklentiler İçerisinde Olun; Hayalleriniz olmadan başaramazsınız ancak gerçekleşmesi mümkün hayaller kurarsanız motivasyonunuz ve dolayısıyla enerjiniz artacaktır. Kendinize ulaşabileceğiniz, küçük ama önemli amaçlar edinin, her bir amaca ulaştığınızda enerjiniz maksimuma ulaşacaktır.

Hangi Aktivitelerin Size Enerji Verdiğini Bulun; Gün içerisinde gerçekleştirdiğiniz aktivitelerin size enerji verip vermediğini düşünün. Sadece fiziksel değil, mental olarak da enerjinizi yükselten aktivitelere ayırdığınız zamanı arttırın. Örneğin müşterilerinizle yaptığınız görüşmeler sizi motive edip enerjinizi yükseltiyorsa, müşterilerinize daha fazla zaman ayırın.

Programınızı Enerji Seviyenize Göre Düzenleyin; İşletmenizin faaliyetlerini düzenleyebilme lüksüne sahipseniz enerji verimliliğinize göre hayatınızı ve işlerinizi organize edebilirsiniz. Örneğin akşamları enerjiniz yüksek oluyorsa, işletmenizle ilgili kendinizin yapabileceği işleri yapabilir ve yüksek enerjinizi boşa harcamaktan kurtulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler