Maddi Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Tasarruf Tavsiyeleri

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 08:38

Gün içerisinde pek göze çarpamayan şeyler aslında alt alta konduğunda büyük bir gider halini alıyor. Bunu önlemek ve finansal durumunuzu düzeltmek için yapacağınız şeyler oldukça basit.

Maddi Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Tasarruf Tavsiyeleri
Enes Öksüz admin

Kendinize maddi bir hedef koyduysanız paranızı bütçeniz doğrutlusunda tutmak son derece önemlidir.  Ne kadar çok tasarruf ederseniz o kadar çok hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bu kenara para atmayı teşvik eden döngüsel bir durumdur. Ayrıca bazı adımlar atarak bu süreci daha kolay ve daha hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Tasarruf Etmek De Bir Para Kazanma Yöntemidir

Uygulamaları Deneyin

Cep telefonu uygulamalarından yararlanarak alışverişlerinizde indirimler, puanlar ya da hediyeler kazanabilirsiniz. Bu tarz uygulamaları kurmak ve alışveriş yapmadan önce göz gezdirmek büyük avantajlar sağlayabilir. Ülkemizde birçok internet mağazasının ve markanın uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar sürekli olarak kampanyalardan haberdar olmanızı sağlayabilir.

Giderlerinizde Nakit Kullanın

Hedefinize ulaşmak için yapabileceklerinizden birisi de giderleriniz için nakit kullanmak. Birçok kişi banka ya da kredi kartı kullanırken para harcadığını düşünmez. Ayrıca basit bir yöntem olduğu için de genellikle ne kadar harcadığınıza bakmazsınız. Nakit kullanmanın ise iki avantajı bulunmaktadır. İlk olarak ne kadar para harcadığınız üzerine düşünürsünüz. İkinci avantajı ise daha fazla para harcamamanızı sağlar. Çünkü olmayan paranızı harcayamazsınız. Bunun çalışabilmesi için banka ya da kredi kartlarınızı kesinlikle kullanmamanız gerekir. Evden alışveriş için çıktığınızda bu kartları yanınıza almamayı bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Önerilen İçerik: İşletme Giderlerini Azaltmanın 5 Yolu 

Alışveriş Merkezlerinde Alışveriş Yapmayın

Nerede alışveriş yaptığınıza göre aynı ürünlere büyük paralar ödeyebilirsiniz. Örneğin bir sodanın fiyatında büyük bir marketle bakkal arasında çok büyük farklılıklar olabilir. Benzer örnekler daha da geliştirilebilir. Bu nedenle alışveriş yaptığınız yerlerin sadece ihtiyaçlarınızı karşılamasını sağlayın. Ayrıca büyük mağazalarda aklınızda olmayan şeylere ihtiyaç duyduğunuzu düşünüp alma riskiniz oldukça yüksektir fakat bu durum küçük marketlerde ya da bakkalarda yaşanmamaktadır.

Faturalarınızı Düşürün

Birçok kişi faturaları düşürmenin çok büyük bir fayda sağlamadığnıı düşünmektedir. Ancak bunların fiyatını düşürmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Daha düşük debili duş ve çeşme başlıkları kullanabilirsiniz. Evinizin termostatını kışın biraz daha düşük ve yazın biraz daha yüksek ayarlayarak elektrik faturanızın daha düşük gelmesini sağlayabilirsiniz. Pencelerinizin ve kapılarınız etrafındaki açıkları kapatmak da ısınma konusunda önemli tasarruflar sağlamanıza yardımcı olur. Sadece bunları yaparak yıl sonunda önemli bir tasarruf elde edebilirsiniz.

Faiz Ödemeyi Bırakın

Eğer maddi hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biriside boş yere faiz ödememektir. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız bankanızı arayarak sizin için en uygun faiz biçimini öğrenebilirsiniz. Faizsiz ya da daha düşük faizli kartlar da önemli tasarruf araçları arasında yer almaktadır. Ödediğiniz aylık faizin hesabını yaparak bu adımı atabilirsiniz.

Yemekleri Kendiniz Yapın

Günün sonunda birçok kişi yemek yapmak için yorgun olur ve dışarıdan yemek sipariş etmeyi tercih eder. Ancak yemeklerinizi haftalık olarak hazırlarsanız bu durumun önüne geçebilirsiniz. Tek bir gününüzü ayırarak bütün yemekleri yapıp buzluğa attığınızda o hafta boyunca tekrar yemek düşünme derdiniz olmaz ve bu sayede dışarıdan yemek yeme gibi gideriniz ortadan kalkabilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler