Franchise Açmadan Önce Sorulması Gereken Sorular

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 09:36

Kendi işinizi kurmadan önce vermeniz gereken bazı kararlar vardır. Sıfırdan bir iş mi kuracaksınız? yoksa franchise satın alarak daha konforlu bir alan mı yaratacaksınız?

Franchise Açmadan Önce Sorulması Gereken Sorular
Enes Öksüz admin

Birçok kişi franchise girişimine kafasında büyük soru işaretleri ile başlar. Ancak asıl önemli olan bu soru işaretlerinin sayısından çok nitelikleri. Yeni bir adım atılacağı esnada doğru soruları belirlemek ve bu soruları doğru bir şekilde cevaplamak işletmenizin her dönemine önemli katkılar sağlayabilir. 

Önerilen İçerik: Franchisor’a Sorulacak Sorular? Nasıl ve Ne Olmalı?

Toplam Yatırım Seviyesi Ne Kadar?

Girişimciler, işletmeye katılmadan ya da işletmeyi kurmadan önce toplam yatırımı hesaplamak durumundadır. Bunun içerisinde satın alma masrafları, stok masrafları gibi giderler de bulunur. Bütün bu durumu göze alarak yeni bir işletmeye adım atmak ileride işletmenin sağlam finansal ayaklar üzerinde durmasını sağlar. Maliyetlerin ve yatırımın önceden hesaplanması başarının eşiğine gelmiş bir işletmenin parasız kalmasını engeller. Aynı zamanda bir çok franchise fırsatı ya da fikri daha başlangıç aşamasında düşünüldüğünden daha büyük bir başarı yakaladığı için bir franchise’ı finanse etmenin ne olduğunu anlamaya yardımcı olur.

Önerilen İçerik: İşletmenizi Nasıl Daha Ucuza Kurarsınız?

Önerilen İçerik: Franchise Veren Firmalara Yapılan Düzenli Ödemeler 

Yetenekleriniz Nelerdir ve Hangi Konularda Tutkulusunuz?

Diğer girişim türlerinde olduğu gibi franchise tipi bir girişimde de işi siz yapmak zorunda değilsiniz. Sunduğunuz servisi ya da sattığınız malı tüketicilere ulaştırması için birilerini işe alabilirsiniz. Örneğin bir fast food franchise’ı için gıda uzmanı olmanız gerekmez. Ancak yeteneğiniz doğrultusunda sizin de işletmenize sunacağınız şeyler büyük önem arz edebilir. Tutkulu olduğunuz konuları işletmenizin çıkarlarını gözetecek şekilde kullandığınızda bundan hem siz hem de işletmeniz büyük fayda sağlayabilirsiniz. Franchise sahipleri aslında bir bakıma işletmenin içerisinde değil üzerindedir ve bu sayede kendilerinin en avantajlı olabileceği konumlara daha rahat entegre edebilirler. 

Vakit Ne Kadar Önemli?

Muhtemelen 12 saatlik mesai süresinden nefret eden bir tek siz değilsiniz. Bunun yerine bir girişim ya da franchise kurmak her ne kadar mantıklı bir fikir gibi gelse bile ilk başlarda vaktinizin büyük bir çoğunluğunu bu işe aktaracağınıza hazırlanmanız gerekir. Diğer taraftan mevsimlik franchise seçeneklerini de düşünebilirsiniz. Bu sizin işletmeniz ve ona ayıracağınız her bir dakika işletmenizin bir adım ileri gitmesini sağlayacaktır. 

Franchise Sahibi Nasıl Olur?

Bir franchise sahibi olarak franchise işletmeleri hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar çok yarar görürsünüz. Franchise modeli ne zamandır var, ne kadar potansiyele sahip, başarılı olan örnekleri nelerdir veya müşterilerin franchise markalarına bakış açısı nelerdir gibi soruların cevaplarını verebildiğiniz takdirde bu cevaplara sahip olmanın avantajlarını yaşayabilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Bir Firmaya Bayilik Almadan Sorulması Gereken 10 Soru

Başarılı Franchiselar İçin Önemli Faktörler Nelerdir?

Franchise modeline başlamadan önce yapacağınız incelemelerin diğer franchise sahiplerini de kapsadığından emin olun. Özellikle başarılı olmuş ve bunun için mücadele etmiş insanlar ile iletişim içerisinde olmak işletmenizin geleceği hakkında sizde fikir oluşturabilir. Başarı faktörlerinin, üstesinden gelmek durumunda kalınacak güçlüklerin neler olduğunu öğrenmek son derece önemli. Unutmayın kendi hatalarınızdan öğrenmek güzel ancak başkalarının hatalarından öğrenmek çok daha karlı. 

Çıkış Stratejisi Nasıl Olmalı?

İşletmenizden çıkış stratejinizi daha baştan belirlemek uzun vadeli plan çalışmalarınızı daha da kolaylaştıracaktır. İşletmenizi çocuklarınıza mı bırakacaksınız, satmayı mı hedefliyorsunuz veya birkaç yıllığında çalıştırıp daha sonra devretmek planlarınız arasında mı? Bu soruları daha başından cevaplamak işletmenizin alanını daha doğru belirlemede yardımcı olabilir. Bir franchise sahibi olmak büyük bir fırsat ancak bu işe nasıl gireceğinizi, nasıl gireceğinizi, neden ve kiminle gireceğinizi bilmek bu fırsatı başarıya yaklaştıran elementler arasında yer alıyor.

Önerilen İçerik: Bayilik Almadan Önce Mevcut Bayilere Sorulması Gereken Sorular

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler