Franchise Veren Firmalara Yapılan Düzenli Ödemeler

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:56

Franchise Veren Firmalara Yapılan Düzenli Ödemeler
Enes Öksüz admin

Franchise alarak iş hayatına başladıysanız öncelikte seçtiğiniz markayı temsil edebilmek ve iş süreçlerini uygulayabilmek için sisteme giriş ücreti ödersiniz. Bu ücret haricinde ileriki dönemlerde “royalty” diye adlandırılan ve düzenli olarak yapılan “sadakat ödemeleri” sizi bekler. “Sürekli franchise ödemeleri olarak bilinen bu ödemeler nedir ve franchise alan girişimciler neden bu ücreti ödemelidir?” gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Franchise Veren Firmalara Yapılan “Sadakat” Ödemeleri Nedir?

Franchise veren firmalara yapılan düzenli ödemeleri, telif hakkı ödemeleri olarak düşünebilirsiniz. Öncelikle x marka bir ürünü satmak için x markası ile anlaşma yaparsınız. Sonrasında ise o ürünleri satabilmeye devam edebilmek için belli miktarlarda ücret ödersiniz. Franchise sisteminin gerekliliği olan bu ödemeler franchise alan kişilerin belli dönemlerde; düzenli olarak ödemeleri gereken “aidat” olarak kabul edilir. Bir markanın ismini kullanma hakkını aldığınızda ana gelir kaynağınız, o markanın sunduğu ürün ya da hizmetleri satmaktır. Fakat satışa sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin bir telif hakkı olduğunu düşünürseniz, “sadakat ödemelerinin” mantığını da kavramış olursunuz. 

Sadakat Ödemeleri Neden Alınır?

Franchise alan kişilerden düzenli olarak toplanan bu ücretler tüm Franchise sistemine katkı sağlamaktadır. Sistemin devamlılığı  ve temsilcilerle marka arasındaki ilişkilerin düzene oturmasını sağlar. Bu ücretlerin toplanması markanın geliştireceği yeni ürün ya da hizmetlerin hazırlık sürecinde kullanılır. Franchise sisteminin geliştirilmesi ve müşterilere sunulan alternatiflerin çoğaltılması adına harcanır, dolaylı olarak da olsa franchise alan kişilere geri dönecektir. 

Franchiseların yaptıkları sadakat ödemeleri, ciddi bir sermaye birikiminin oluşmasını sağlayabilir. Zincirdeki franchise sayısı ve kâr marjına göre miktar değişiklik gösterse de potansiyeli yadsınmamalıdır. Marka bilinirliğinin arttırılması için de kullanılabilen bu ödemeler markanın müşteri sadakati sağlamasının arkasındaki temel gelir kaynaklarından biri olarak düşünülür. Şu şekilde daha açık anlatabiliriz; franchise sahibisiniz ve temsil ettiğiniz markaya; onun ürünlerini sattığınız için düzenli ödemeler yapıyorsunuz. Marka bu ödemelerle yeni ürünlerin geliştirilmesi için çalışmalar başlatıyor. Yeni ürünler çıkıyor, yeni bayilikler veriliyor. Daha çok müşteri o markayı tanıyor ve tercih etmeye başlıyor. Çıkan ürünler sizin işletmenizde de satılıyor. Böylece sizin müşteri kitleniz dolayısıyla da kârınız artıyor. 

Sadakat Ödemeleri ile “Kazan-Kazan” Stratejisi Hayat Buluyor

Franchise alan kişilerden toplanan bu ödemelerin kullanım alanları az önce de belirttiğimiz gibi çok farklıdır. Temel amaç ise aynıdır. Marka bilinirliğini arttırmak, müşteri bağlılığını sağlamak ve marka değerini yükseltmek…

Sadakat ödemelerini yapma konusunda Franchise alan girişimciler ilk etapta biraz çekimser kalıp, içten içe şikayet edebilirler. Ancak bu ödemelerin “kazan-kazan” stratejisini gerçeğe dönüştürdüğünü anladıkları zaman tepkileri azalacaktır. Markanın bilinirliğinin artması her koşulda o markanın ürünlerini satan temsilcilere de para kazandıracaktır. 

Sadakat Ödemeleri Ne Kadardır?

Bu soruya kesin bir yanıt veremeyiz. Franchise almayı düşünüyorsanız, sisteme girişiniz sırasında bu ödemelerle ilgili mutlaka bilgi almalısınız. Çünkü her markanın franchiselarından beklediği sadakat ödemesi miktarı farklılaşabilmektedir. Kimi markalar bu ödemeleri aylık olarak alır, kimileri yıllık olarak. Kimileri brüt satışlarının %5’inden pay ister, kimileri %10’luk bir ödeme talep eder. Markaya, markanın politikasına ve satış temsili verdiği ürün ya da hizmetlerin kârlılığına göre bu oran değişebilir. 
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler