Franchisor’a Sorulacak Sorular? Nasıl ve Ne Olmalı?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 03:50

Franchisor’a Sorulacak Sorular? Franchisor’a Sorulacak Sorular? Nasıl ve Ne Olmalı? Konusu : Araştırmaları ve fizibilitesi iyi yapıldığı takdirde franchising si

Franchisor’a Sorulacak Sorular? Nasıl ve Ne Olmalı?
İlyas Özkurt user

Franchisor’a Sorulacak Sorular?

Franchisor’a Sorulacak Sorular? Nasıl ve Ne Olmalı? Konusu : Araştırmaları ve fizibilitesi iyi yapıldığı takdirde franchising sistemi ile iş kurmak ve para kazanmak son derece olası bir durumdur. Sistemin tüm dünyada her geçen gün yaygınlaşması da bu durumun en önemli göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Franchisor’a Sorulacak Sorular? Nasıl ve Ne Olmalı? Ancak franchising sistemine giriş yapmak için pek çok konunun araştırılması lüzum etmektedir. Bunlardan en başta geleni ise franchise verecek olan kuruluştur. (franchisor) İşe başlamadan önce Franchisor’a sorulacak sorular ne olmalı konusu iyi irdelenmelidir. Ayrıca sorular ile birlikte araştırma yapılacak konular da iyi belirlenmelidir. Franchisor’a Sorulacak Sorular? Nasıl ve Ne Olmalı?

Franchisor’a Sorulacak Sorular? Nasıl ve Ne Olmalı? Franchisorların sahip olmaları gereken özelliklerden en başta geleni, uluslararası franchising birliklerine üye olup olmadıklarıdır. Özellikle Uluslararası Franchising Birliği’ne ve British Franchise Association’a üye olmak, franchising veren kuruluşlar için son derece önemlidir. Franchising dünyasında prestiji ve kaliteyi beraberinde getiren bu iki kuruluş, franchising almak isteyen kuruluşlar için işaret fişeği görevi görebilmektedir.

Franchisor’a sorulacak sorular ne olmalı konusunun bir diğer başlığı ise franchisor hakkında yapılacak saha araştırmasıdır. Bir soru olarak değil de bir araştırma olarak işe koşulabilecek bu işlem, franchisorun franchise verdiği bir başka kuruluşu ziyaret etmek şeklinde gerçekleştirilmelidir. Ziyaret franchisordan ve franchiseeden habersiz olarak yapılmalı ve kuruluşun nasıl işlediği, işlerinin nasıl gittiği, kazancı vb. konularda bilgi Franchising alınacağı zaman hangi sektörde alınacağı franchisee için büyük önem arz etmektedir. Çünkü popüler kültür ürünü olan ve bir süre sonra modası geçecek olan bir ürünün veya hizmetin imtiyazlarını almak, o an için kârlı gibi görünebilmekle beraber, sonrasında sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Dolayısıyla franchisingin alınacağı alan Franchisor’a sorulacak sorular ne olmalı konusunun önemli bir alanı da franchisorların hedefleriyle ilgili olmalıdır. Bazı idealist olmayan franchisorlar, franchiseelerin her isteklerine “tamam” diyerek firma standartları konusunda prensipsiz davranabilmektedir. Saygın olma amacı güden franchiseeler de franchisor şirketlerin bir çizgilerinin olmasını, prensip sahibi olmalarını ve standartlarını korumalarını ister. Siz kaliteli bir franchisee olarak ne kadar iyi çalışırsanız çalışın, franchisoru temsil eden kalitesiz bir franchisee sizin de adınızı lekeleyecektir. Dolayısıyla franchisor çatısı altında yer aldığınız diğer franchiseelerin de iyi çalışıyor olmasına önem vermelisiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler