En Çok Sevilen Patronların 11 Alışkanlığı

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 08:00

İyi bir lider olmak için kazanılması gereken alışkanlıklar vardır. Herkes lider olarak doğamaz ancak bu önerileri dikkate alanlar liderlikleriyle göz dolduracaktır.  

En Çok Sevilen Patronların 11 Alışkanlığı
Enes Öksüz admin

Lider olmak kolay değildir, zaman ve emek gerektirir. Lider mi doğulduğu yoksa liderliğin öğrenilebilen bir yetenek mi olduğu sorusu çok eskilere dayansa da genel kanı liderliğin öğrenebilen bir yeti olduğu doğrultusunda şekillenmiştir. Dünya çapındaki şirketlerin yönetimi düşünüldüğünde liderliğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunun savunulması işleri karmaşık hale getirir… Netice de her çalışanın yetenekli bir liderle çalışma ihtimalini yakalaması oldukça zordur. Ancak liderliğin öğrenilebilir olması iş dünyasının dinamizmini sürekli arttıracaktır. Bu yazımızda en çok sevilen liderlerin ya da diğer bir deyişle patronların 11 alışkanlığını sizlerle paylaşacağız.

Organize Olmak

Organize etme yeteneği, işler üzerinde tam hakimiyet gerektirir. Şirketinizin ya da yönettiğiniz kurumun operasyonel süreçlerine hakim olursanız çalışanlarınızın iş bölümünü sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik bu iş dağılımını yaptıktan sonra lider olarak, üstlenmeniz gereken sorumlulukları da azaltabilirsiniz. Ekibinizden ne istediğinizi net bir şekilde belirtirseniz, onların da sizin beklentilerinizi açıkça kavramasını sağlarsınız.

Saygılı Olmak

Tüm insanlar gösterdikleri çaba neticesinde onore edilmek ve saygı görmek ister. Başarılı bir lider olmak istiyorsanız karşınızdakilere saygılı olmayı öğrenmelisiniz. Kızgınlık, öfke ve anlayışsızlık ile yönetilen bir organizasyonda çalışanlarınızın sizi sevmesini, daha da önemlisi size saygı göstermelerini bekleyemezsiniz.

Kararlı Olmak

Vermeniz gereken kararlardan şüphe duyulmamasını sağlamalısınız. Şirketiniz için attığınız her adımın verdiğiniz her kararın bir amaca hizmet ettiğini açıkça belli edecek denli kararlı ve güvenli olmalısınız. Tutarlılık ve kararlılık bir liderde olması gereken en önemli özelliklerdir.

Adil Olmak

Çalışanlarınızın performanslarının farklılığı onlara karşı davranışlarınızı şekillendirebilir, elbette favori personelleriniz olacaktır. Ancak bu hissiyatınızı belli etmemeye çalışmalısınız. Ön yargılarınızdan arınmalı ve herkese eşit şekilde davranmalısınız. Sadece sevilebilmek adına adil olmayı; göz ardı etmekle özdeşleştirmemelisiniz. Başlangıçta net tutumlarınız sizin sevilme olasılığınızı azaltabilir ancak uzun vadede davranışlarınızın sorgulanmasını engelleyebilirsiniz.

Meraklı Olmak

Çalışanlarınıza görevleri ile ilgili sorular sormak yaratıcı düşüncelerin de çoğalmasını sağlayacaktır. Sizin onlara değer verdiğinizi hissettiren bu davranış çalışanlarınız için kendi fikirlerini ifade etme şansı yaratacaktır. Böylece işletmeniz için sürekli bir gelişme ivmesi yakalayabilirsiniz.

Açık Olmak

Bir liderin açık olması, fikirlerini net bir şekilde paylaşması olarak yorumlanabilir. Ne düşündüğünüz, nasıl kararlar verdiğiniz açıkça anlaşılırsa çalışanlarınız sizin ne düşündüğünüzü algılayabilir. Karşılıklı güvenin oluşması adına bu süreç çok önemlidir. Böylelikle size güvenen çalışanlar arasında saygınlığınızı da arttırabilirsiniz.

Gelişim İçin İstekli Olmak

Personellerinizin gelişmesi için onlara fırsatlar sunmalısınız. Onlar için kariyer yolları yaratırsanız şirketinize olan katkılarını da doğal olarak arttırmış olursunuz. Karşılıklı kazançla sonuçlanan bu davranış modelini benimseyerek çalışılanlarınızı teşvik edebilirsiniz. Bu değişim zaman içerisinde sizin vizyonunuz haline gelir ve şirketinizin sınıf atladığını görebilirsiniz.

Rehberlik Etmek

Ekibinizin sizin görüşlerinize saygı duymasını istiyorsanız fikirlerinizle onların iyiliğini istediğinizi vurgulayacak adımlar atmalısınız. Onlara yol göstermeli, motive etmeli, hedeflerini netleştirip onlara yardımcı olmalısınız.

Liderliği Paylaşmak

Çalışanlarınızı liderlere dönüştürebilmenin sizin elinizde olduğunu biliyor musunuz? Görev tanımlarını değiştireceğiniz ve onlara sorumluluk vereceğiniz bir düzen yaratmalısınız. Yeterince iyi olduklarında ödüllendirileceklerini bilmek onların üretkenliğini arttıracaktır.

Mütevazi Olmak

Şirket sahibi ya da yetkili bir yönetici olan kişilerin mütevazi olması beklenir, gerçekte pek öyle davranmadıkları durumlar olduğu inkar edilemese de iyi bir lider olacaksanız mütevazi olmayı öğrenmelisiniz. Herkesi yargılayan, sorunlardan sürekli çalışanları sorumlu tutan, bağıran, ego yapan ve çalışanlarının hayatını zindana çeviren bir lider olmamalısınız.

İyi Bir Dinleyici Olmak

Bir lider olarak ilk sorumluluğunuz ekibinizi yönetebilmektir. Onları iyi bir şekilde yönetebilmek istiyorsanız ilk olarak onları dinlemelisiniz. Düşüncelerini, isteklerini, hedeflerini öğrenmelisiniz. Öğrendikleriniz karşısında onlara yardımcı olmak için adım atarsanız işte o zaman sağlıklı bir iletişim kurmayı başarabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler