Avrupa Franchise Federasyonu Başkan Yardımcısı Türkiye'den seçildi

Son Güncellenme: Wed Dec 2023 11:32

Avrupa Franchise Federasyonu  Başkan Yardımcısı Türkiye'den seçildi. Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD) Genel Başkanı ve Karadeniz Franchise Federasyonu (

Avrupa Franchise Federasyonu  Başkan Yardımcısı Türkiye'den seçildi
İlyas Özkurt user

Avrupa Franchise Federasyonu

Avrupa Franchise Federasyonu  Başkan Yardımcısı Türkiye'den seçildi. Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD) Genel Başkanı ve Karadeniz Franchise Federasyonu (BSFF) Kurucusu ve Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Dünya Franchise Konseyi (WFC) geçmiş dönem başkanlığı sonrası Avrupa Franchise Federasyonu (EFF) Genel Kurul Toplantısında Başkan Yardımcılığına seçildi. Mustafa Aydın Mustafa Aydın Markalaşma ve franchise konularında yaptığı çalışmalar sebebiyle 2002 yılından beri UFRAD Genel Başkanlığını yürüten Dr. Mustafa Aydın, 2008 yılından bu yana Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Avrupa Franchise Federasyonu tarafından Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Paris'te gerçekleşen toplantıda Avrupa Franchise Federasyonu üyeleri tarafından oy birliği ile Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Aydın, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu başarı benim değil ülkemizin başarısıdır. UFRAD Franchising Derneği olarak amacımız markalarımızı global pazarlarda hakettikleri yerlere taşıyarak küresel rekabette başarılara imza atmalarını desteklemek ve markalarımızın gücü ile dünyada gücümüzü artırmaktır. Yıllardır gerek EFF, gerek Dünya Franchise Konseyinde yürüttüğümüz yoğun çalışmalar neticesinde bugün görüyoruz ki UFRAD ve Türkiye franchise sektörü artık lider dünya markaları ile birlikte hızla ilerlemektedir. Derneğimiz ve ülkem adına son derece mutluyum, gururluyum."

AB ÜYESİ OLMAYAN ÜLKEDEN BAŞKAN YARDIMCISI

Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkeden ilk kez Başkan Yardımcısı seçen EFF üyeleri toplantı sonrası bir açıklama yaparak bu kararı vermelerinde en büyük etkenin UFRAD Franchising Derneği'nin sektördeki gücü olduğunu belirtti. Derneğin çalışmalarını örneklerle anlatan üyeler, Türkiye pazarının artan etkinliğini, sağlanan ekonomik istikrarı dikkatle takip ettiklerini, Dr. Mustafa Aydın'ın Markalaşma ve Franchising konusundaki kararlı ve sonuç odaklı çalışmalarını takdir ettiklerini dile getirdi. 1972 yılında kurulan Avrupa Franchise Federasyonu, Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Hırvatistan, Hollanda, İtalya, İsviçre, İsveç, İngiltere, Macaristan, Polonya, Portekiz, Sırbistan, Slovenya, Yunanistan ve Türkiye başta olmak üzere tüm Avrupa'da faaliyet göstererek 30 binin üzerinde Franchise markasını Avrupa Birliği ve global ekonomik platformlarda başarıyla temsil ediyor. AB parlamentosunda aktif olarak yer alan EFF, franchise sektörü ve kurumsal markalaşma konularında dünyanın en etkin ve saygın kuruluşları arasında yer alıyor. Türkiye'de 1991 yılında kurulan UFRAD, Avrupa Franchise Federasyonu üyesi olarak ülkemizi temsil etmekte ve önemli çalışmalara imza atıyor.

AVRUPA FRANCHİSE FEDERASYONU

1972 yılında kurulan (EFF) Avrupa Franchise Federasyonu'nun temel amacı, Avrupa Franchise derneklerini tek bir çatı altında toplayarak Franchising sektörünün hukuki ve etik kurallar içinde çalışmasını sağlıyor. EFF, yıllardır Franchising sektöründe yaptığı çalışmalar ve elde edilen tecrübeleri, Avrupa'nın dışına da taşımış ve 1980'lerde Dünya Franchise Konseyi'nin(WFC) kurulmasına destek veriyor. Bugün WFC'e bağlı 35 ülkenin yarısı Avrupa'da bulunan Franchise derneklerinden oluşuyor. Merkez ofisi, Belçika'nın Brüksel kentinde olan EEF, Avrupa'daki Franchise derneklerinin üst kuruluşu görevini yürütüyor. EFF, Dürüst Franchise İlkelerini uygulama konusunda belli standartlar getirerek ve üyelerinin uymasını zorunlu tutuyor. EFF üyeleri, Avrupa Birliği üyesi veya AB üyesi olmaya aday olan ulusal franchise derneklerinden oluşuyor.

UFRAD FRANCHİSİNG DERNEĞİ

21. yüzyılda markalı perakendeciliğe yeni ufuklar kazandıran ve Franchising sisteminin Türkiye'deki tek çatı örgütü olan UFRAD Franchising Derneği, 1991 yılından kurularak bugüne kadar başarısını ispatlamış markaların dinamiğini girişimci ruha aktarmasını destekliyor. UFRAD, ülke ekonomisi başta olmak üzere, sektörel gelişimin sağlıklı büyümesine, ülkemiz yatırımcılarının markalaşmaya yönlendirilmesine, yerli markaların teşvik edilerek uluslararası pazarlarda yer edinmesine ve rekabet şansı yakalamalarına katkı sağlıyor. Sayıları 200'e yakın uluslararası statüye sahip güçlü firmayı çatısı altında bulunduran ve yılda 35 milyar dolarlık ticari işlem hacmine sahip olan UFRAD, Franchise sisteminin ülkemizde doğru bir biçimde öğrenilmesini, temel kuralların belirlenmesi ve uygulanması, Türk hukuk sistemi içinde yerini bulması ve sisteme güven duyulması için gerekli çalışmaları yaparak sistemin gelişmesini sağlıyor. UFRAD, Dünya Franchising Konseyi (WFC) ve Avrupa Franchising Federasyonu (EFF) Yönetim Kurulu üyesi, Karadeniz Franchise Federasyonu (Black Sea Franchise Federation-BSFF) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır. UFRAD aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK Kurucu Kuruluş üyesidir.

FRANCHİSİNG SİSTEMİ NASIL İŞLER?

Franchising sistemi, marka sahibinin yıllarca kurumsallaşmak için elde ettiği bilgi birikimini ve tecrübeyi yatırımcıya aktarması ile ortaya çıkan, bulunduğu bölgede fırsat eşitliği oluşturarak, yatırımcının iş olanağı sağlamasına, ekonominin tam istihdam seviyesine yaklaşmasına ve ekonomide önemli ölçüde gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bugün Türkiye'de zincir işletmelerin sayısı 1850 civarındadır. Bu markaların yüzde 24'ü yabancı, yüzde 74'ü ulusal markalardan oluşmaktadır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler