Aile İşi Kurmanın Eksileri ve Artıları

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:56

Gerçektende aile üyeleri ile bir iş kurma fırsatınız varsa ya da mevcut bir aile şirketi işine katılıyorsanız karar sürecinizi uzun ve detaylı tutmanız gerekir.

Aile İşi Kurmanın Eksileri ve Artıları
Fatih Bozoğlu user

Girişimcileri arkadaş ya da aile üyeleriyle iş kurmamaları konusunda uyarmak genel olarak iş danışmanlığının bir parçasıdır. Gerçektende aile üyeleri ile bir iş kurma fırsatınız varsa ya da mevcut bir aile şirketi işine katılıyorsanız karar sürecinizi uzun ve detaylı tutmanız gerekir. Aile ya da arkadaşlarla iş kurmanın akıllıca olup olmadığını karar vermek, ailenizi ya da arkadaş çevrenizi oluşturan insanlara duyduğunuz sevgi kadar net değildir. Aile ya da arkadaş çevresinden birilerini bir iş kurup işletmek konusunda uzmanlar arasında bile anlaşmazlıklar ortaya çıkmaktadır. 

Uzmanlar Arasında Tartışma

Uzmanlardan bazıları aile tarafından kontrol edilen şirketlerin daha fazla servet yarattığını ve daha fazla gelir elde ettiğini gösteren çok sayıda çalışmaları örnek göstererek aile şirketlerinin yararlı olduğunu düşünüyor. Geri kalanları ise kilit liderlerin seçiminin genellikle aile ya da arkadaş üyeleriyle sınırlı olması nedeniyle meritokrasiden ciddi şekilde yoksun olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle birçok aile şirketi, büyüme ve inovasyon açısından zaman içerisinde düşüş göstermektedir. 

Önerilen İçerik : Aile Şirketinizi Başarıya Ulaştırıcak 7 Yol

Aile İşi Kurmanın Artıları

Çalışma arkadaşlarınız sadece iş arkadaşlarınız olmadığı için güvende olduğunuz arkadaşlarınız ve sizi gerçekten önemseyen aile üyeleridir. Bu nedenle aile üyeleriyle olan iş ilişkileri çok daha empatik olacaktır. Önemli insanlar aynı zamanda hisse sahipleridir. Bu durum işletmeye başarıdan çok daha fazlasını getirebilir.

Önerilen İçerik: İşletmelerde Ekip Ruhu

Ortak bir hedef doğrultusunda bir araya gelmiş ve şirketin başarısı için büyük fedakarlıklar yapmaya hazır kişilerdir. Çalışma ortamı çok daha rahattır. Çünkü çevrenizdeki insanlardan dolayı rahat davranabilirsiniz ayrıca arada küçük konuşmalar yapmaya gerek kalmayabilir çünkü tanıdık insanlar birbirleri için üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirme davranışını gösterme eğilimi taşımaktadırlar. 

Aile İşi Kurmanın Eksileri

İlişkiler zamanla çok rahat hale gelebilir. Bu da büyümeyi yavaşlatır ve uzun vadede işletmenin mükemmellik arayışını kaybetmesi, iş ortamında profesyonelliğin yitirilmesine neden olur. İş ortamında yaşanan çatışmalar özel hayata yansıyabilir ve bu da taraflar arasında tartışmaların daha da büyük olmasına neden olabilir. Hatta mahkemeye taşınan durumların meydana gelmesi aile ya da arkadaş üyeleriyle bir daha görüşmemeye kadar varabilir.

Ayrıca bu tarz şirketlerde yeni fikirler daha zor ortaya çıkar. Yabancılar ya da çevrenizden olmayan insanlar işletmeye kendilerini kabul ettirmekte çok daha fazla zorluk çeker. Meritokrasi kavramanın ortadan kalkması aynı zamanda bir sonraki aile üyesinin iş ortamının hazır olduğunun bir göstergesidir. Bu durum işletmede mükemmelleşmek ve terfi etmek için motive olan yetenekli adayların heveslerini kaybetmeleri ve önlerinin kapanması anlamına gelir. Diğer taraftan vasıfsız veya kötü donanımlı aile ya da arkadaş üyeleri vasat bir iş performansı ile liderlik yapmaya devam ederler. En önemlisi ise daha önceden net bir şekilde belirlenmemişse, liderlik ardı ardına ciddi bir çatışma kaynağı olabilir. Şirketteki kardeşler ya da arkadaşlar ve diğer önemli üyeler arasındaki çekişmeler sosyal ilişkilerde kalıcı çatlakların ortaya çıkmasına neden olabilir. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler