Başarı Elde Ettiğinizde Unutmamanız Gerekenler

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 05:20

Başarı elde etmek ilk başta bir hedeftir. Ancak bir kez bu hedef tutturulduğunda bazı ince ayarlar yapmak gerekir. Bu süreçte sonradan ortaya çıkan şeyleri göz önünde tutarak bu ince ayarları yapabilirsiniz.

Başarı Elde Ettiğinizde Unutmamanız Gerekenler
Enes Öksüz admin

Bu itiraf etmesi zor bir şey olabilir ancak başarılı olan herkes bir yerde ipin ucunu kaçırabilir. Bazıları için bu durum çok çabuk bir şekilde ortaya çıkabilir bazı kişilerde ise başarıda kaybolma süreci biraz daha geç işleyen bir süreçtir. Bir zamanlar başarıya aç ve özverili birisi, başarı elde ettikten sonra kolay bir şekilde tembel ve aşırı inatçı birisine dönüşebilir. Başarı elde edildiğinde insanlar kendilerine ve çevrelerine hiçbir şey kanıtlamak zorunda olmadıklarını hissederler ve bu yüzden denemeyi tamamen bırakabilirler.

Başarı Nereden Geldiğinizi Unutturabilir

İnsanlar olarak bu dünyadaki ilerlememizi geri dönütler ile yapabiliriz. Bu gri dönütler hem içsel hem de dışsaldır. Ancak dışsal geri dönütler, içsel geri dönütlerden daha etkilidir. Yaptığınız bir şeyde başarılı olmaya başladığınızda bu şey sizin çok sevdiğiniz bir şey, hatta hayatınız boyunca yapmayı düşündüğünüz bir şey bile olsa, onu takip etmek daha zor bir hal alır. Başkalarından doğrulama almak ve bu doğrulamayı kanıtlamak yerine başarı ile yetinebilirsiniz. Özellikle işin içerisine para girdiğinde bu durum daha da zor bir hal alır.

Önerilen İçerik: İlham Veren Başarı Hikayeleri

Başarı, Kendi Beklentilerinizi Etkiler

Çocuklar büyüdükçe masrafları da büyüyor sözü işletmeler içinde geçerlidir. Başarı elde ettikçe temel değişiklikler ortaya çıkar. Size bazı şeyler daha normal gelir, daha ucuz ya da daha pahalı gelir. Bir gün bir anda artık etrafınızdaki insanlara yetişmeye çalışmak yerine, kendi beklentilerinizle baş başa kalırsınız. Düşüş yapmak size yanlış yönde ilerlediğinizin işaretini verecektir. Dolayısıyla, yaşam standartınızı yükselttikten sonra geri dönmek, bir şekilde başarısız olduğunuz anlamına gelir.

Başarı Mümkün Olanı Gösterir

Başarı, hedef ve beklenti bir döngü içerisindedir. İlk başta yılda 100.000 TL kazandığınızda mutlu olacağınızı düşünebilirsiniz. Bunu gerçekleştirdiğinizde ise yılda 200.000 TL kazandığınızda mutlu olacağınızı düşünürsünüz. Bunu da gerçekleştirdiğinizde ise yılda 1.000.000 TL kazanabileceğinizi hedeflersiniz. Bunu başardığınızda arkasından gelen düşünce ise yıllık 2.000.000 TL kazanabilmektedir. Bu böyle devam eder. Gittikçe daha başarılı olmak ile ilgili en zorlu kısımlardan birisi, sizin için yeterli olanın ne olduğunu tanımlamakttır. Birçok insan için bu durum zorlayıcıdır ve sanki pes ettikleri hissini doğurur.

Önerilen içerik: Girişimciler için “Başarı” Tanımını Nedir?

Başarı İnsanların Size Bakışını Etkiler

Bir kere başarıyı yakaladığınızda, insanlar sizi bu başarı ile tanımlarlar. Size verdikleri etiket budur ve beklentilerinin seviyesi de bununla doğru orantılıdır. Bu beklentilere ayak uydurmak bir zorunluluk haline gelebilir. İnsanlara inanmak istememek, ancak hayranlıklarını ve saygılarını kaybetmemek son derece önemlidir. Fakat bu durum sizi gerçekten tanımlayan şey haline gelmemelidir.

Başarı, Başarıya Öncelik Vermeyi Düşündürtür

Bir kere başarılı olduğunuzda herşey çok güzeldir ancak bunu devam ettirmek için günlük yazmak, koşmak, eğlenmek gibi kendinize vakit ayırdığınız aktivitelere son vermek zorunda olduğunuzu hissedebilirsiniz. Çünkü sizi başarıya ulaştıran şeyler bunar değildir. Başarı yola çıkarken sevdiğniiz ve eğlendiğiniz şeyleri yapabilmek için bir araçtır ancak zaman geçtikçe bunun kaybolması son derece olasıdır. Halbuki ilk başarınızı yapmayı sevdiğiniz aktiviteleri yaparak yakaladınız. Bunu sürdürmek için bu aktivitelerden vazgeçmek zorunda olduğunuzu düşünmeyin.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler