Girişimciler için “Başarı” Tanımını Nedir?

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 07:40

Başarı kavramına farklı bir perspektiften bakmaya hazır mısınız? Kabuğunuzdan sıyrılın ve önyargılarınızdan kurtulun! Hazırsanız; başlıyoruz…

Girişimciler için “Başarı” Tanımını Nedir?
Enes Öksüz admin

Başarı kavramı çocukluktan bu yana hayatımızdadır; önce derslerimizdeki sonra arkadaşlarımızla ilişkilerimizdeki başarımız sorgulanır. Zaman ilerledikçe başarı kavramı evrilir ve genişler; başarı kavramının çok yönlülüğü aynı zamanda bu kavramı bulanıklaştırır. Çocukluktan yetişkinliğe geçip iş hayatına atıldığımız zaman başarılarımızın somut göstergeleri olması gerektiği düşünülür; daha çok para kazanırsak başarılı sayılırız. Ünlü olduysak başarılı olduğumuz kanısına varılır. Peki nedir bu kavramın özü? Girişimciler için başarı ne ifade etmektedir? Daha farklı bir deyişle girişimcileri motive eden başarı kriterleri nelerdir?

Başarı Tanımınız Nedir?

Başarılı dediğiniz kişileri düşünün; muhtemelen ya zengindirler, ya ürettikleri ile adını duyurmuşlardır ya da televizyonda sıklıkla boy gösterirler. Başarıları somut edinimlere indirgemeniz sadece sizin tercihiniz değildir; zaman içerisinde dayatılanların doğal bir sonucu olarak düşünülmelidir. Hepimiz aynı şekilde düşünmeye; başarıyı aynı kazanımlara indirgemeye programlanmışızdır. Aksini düşünmemiz çok da mümkün değildir; banka hesabında yeterince parası olmayan bir kişiye başarılı sıfatını layık görmeyiz mesela; aklımıza o insanı idolümüz olarak kabul etmek asla gelmez.

Önerilen İçerik: Başarılı Olmak İçin Bakış Açınızı Değiştirin!

Başarı tanımının çok yönlü olması bizim yargılarımızı da çeşitlendirir; para, güç, mevki, şan, şöhret gibi olgulara odaklanmadan duramayız. Herkesin kendine göre bir başarı kriteri olsa da başarı sınıflandırmaları oldukça kısıtlıdır. En büyük aldanışa da bu noktada kapılırız; başarının istenilene ulaşmak için mücadele edip elde etmek ile ilgili olduğu gerçeğini hesaba katmayız.

Başarıyı mücadele edip sonunda zafer kazanmak olarak tanımladığımızda da kendi isteklerimizin ne olduğunu fark ederiz. Eğer hayalimiz büyük bir evde yaşamaksa; büyük evlere sahip olanlara; en büyük isteğimiz üniversite mezunu olmaksa üniversiteden mezun olabilen herkese başarılı deriz.

Başarı sübjektif bir kavramdır; kazanımlardan bağımsız olarak verilen mücadele ile ilgilidir. Bu nedenle herkesin başarılı kriteri farklı olmakta ve dolayısı ile kişisel motivasyonlar çeşitlenmektedir.

Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Richard Branson’a göre başarı mutluluğa ulaşmaktır;  yatırımcı Mark Cuban’a göre ise başarılı olmak için paraya ihtiyaç yoktur. Efsaneler arasında yer alan basketbol koçu John Wooden’a göre başarı kişisel tatmindir, Bill Gates için ise topluma etki etmektir.

Dünyanın En “Başarılı” Girişimcileri için Başarı Nedir?

Başarı ya da başarının tanımı söz konusu olduğunda bireylerin düşünceleri, hayat tarzları, tercihleri ve karakterleri devreye girer. Bu nedenle genel geçer bir başarı tanımından bahsedilemez. Her şey özlem duyulan ve elde edilebilenlerle ilgilidir; girişimciler için başarı tanımı da bu sebeple değişkendir.

Önerilen İçerik: Başarı İçin Doğru Hedefi Nasıl Koyarsınız?

Hayali para kazanmak olan bir girişimci için başarı; banka hesabındaki birikimlerin artmasıdır. Amacı ürettikleri ile adını duyurmak olan bir girişimci için ise bilinirliğinin çoğalmasıdır. Bill Gates gibi toplumu etkilemek isteyen bir girişimciye göre başarı; toplumu değiştirebilmektir. Sadece takdir görmek isteyen bir girişimci için ise başarı; ailesinin övgüleridir.

Başarıyı salt somut kazanımlara indirgemek girişimciler için motivasyon kaynağı olmaktan çok stres yaratan bir durum olarak kabul edilir. Dünyanın en önemli ve takdir gören girişimcilerine göre başarı insanın kendini nasıl hissettiği ile ilgilidir. Forbes dergisinde yayımlanan bir makalede dünyaya yön veren girişimcileri motive eden başarı unsurları şu şekilde özetlenmiştir;

  • Başarı; dünyayı değiştirebilmektir.
  • Başarı; yapılan işte kendini bulabilmektir.
  • Başarı; yaptığı işte iyi olduğunu hissetmektir.
  • Başarı; kişinin kendini geliştirmeye devam etmesidir.
  • Başarı; başkalarının hedeflerine ulaşabilmeleri için yardımcı olabilmektir.
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler