İlham Veren Başarı Hikayeleri

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 12:24

Uzun süreli başarı kolay yoldan elde edilemez. Zorlu saatler, çok çalışma ve bazı kırılma anlarını iyi bir şekilde değerlendirerek ancak kalıcı bir başarı elde edersiniz.

İlham Veren Başarı Hikayeleri
Enes Öksüz admin

Bir işletmeci olarak mucizevi bir şekilde, kısa bir süre içerisinde başarılı olmak herkesin hayali olabilir ancak gerçek işletmeciler bunu beklemek yerine harekete geçen, çalışanlar alan, gerçek ürünler sunan ve gerçek müşterilere sahip kişilerdir. Bu süreç zorlu ve çok çalışma gerektiren bir süreç olabilir ancak doğru şekilde yapılan işler eninde sonunda başarıya ulaşır. Günümüzdeki birçok başarılı işletmeciler de bulundukları yerlere zorlu yollardan geldiler. İşte bu işletmecilerin ilham veren başarı hikayeleri.

Pierre Omidyar

1995 yılında bilgisayar programcısı Pierre Omidyar kendi internet sitesinde bazı açık arttırmalar düzenlemeye başladı. Kişisel bir proje olarak ortaya çıkan AuctionWeb beklenmedik bir şekilde trafik aldı ve mecburen bir işletmeye dönüşmek zorunda kaldı. Omidyar bu işle ilgilinecek çalışanlar işe almaya başladı. Omidyar’ın işe ilk aldığı kişinin görevi ise çalışanların ödemelerini kontrol etmekti. Kısa sürede büyük bir başarı yakalamış olan Pierre Omidyar’ın sitesini bugün eBay olarak biliyoruz.

Howard Schultz

Milan’a Seattle kahve çekirdekleri ve kahve öğütücüleri pazarlamaya giden Howard Schultz, İtalya’nın dört bir köşesine yayılmış espresso kafeleri görünce şaşırdı. Bu sistemi oluşturmak isteyen Schultz geri döndüğünde iş vereni ile konuştu. İş vereni herhangi bir şekilde espresso kafesi açma gibi bir niyeti olmamasına rağmen Schultz’a finansman desteği sağladı. Hatta sahibi olduğu kendi markası Starbucks’ı bile Schultz’a sattı.

Konosuke Matsushita

1917 yılında Osaka Electric Light Company’de çalışan ve herhangi bir eğitimi bulunmayan 23 yaşındaki Konosuke Matsushita yep yeni bir lamba bağlantı yöntemi geliştirdi. Matsushita’nın patronu bu fikirle ilgilenmediği için Matsushita bunu kendi evinde geliştirmeye başladı. Kendisi daha sonra bataryalı bisiklet lambaları ve diğer elektrikli ürünlerde geliştirdi. Kurduğu şirket bugün 66 Milyon $ değerinde ve 2008 yılında resmi kayıtlarda Matsushita Electric olarak geçen adını dünyada daha çok bilinen hali olan Panasonic ile geliştirdi.

Matt Maloney ve Mike Evans

Chicago’da bilgisayar yazılımcısı olan Maloney ve Evans, üzerinde çalıştıkları apartmens.com projesi esnasında sürekli dışarı çıkıp yiyecek birşeyler almaktan sıkılırlar ve akıllarına bir fikir gelir. İnsanların, yemek yemek için evden çıkmak zorunda kalmaması üzerine bir şeyler geliştirirler ve sonunda GrubHub ortaya çıkar. GrubHub geçtiğimiz Nisan ayında halka açıldı ve puanda tam 3 Milyar $ değerinde.

John Ferolito ve Don Vultaggio

70’li yılların başında Brooklyn’de iki arkadaş olan Ferolito ve Vultaggio sahibi oldukları eski bir Volkswagen minibüsün arkasında gezici olarak bira satmaya başladı. Yaklaşık 20 sene sonra, kendi içeceklerini geliştirmeye karar veren ikili AriZona Green Tea markasıyla kendi içeceklerini piyasaya sürdüler. Bugün ise ikili hala şirketin başında ve AriZone çayları Amerika’dan dünyaya ihraç edilen çaylar arasında birinici sırada yer alıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler