Ülkemizde de bilinen Spotify ve Netflix gibi aylık ücretler ile abone olunan servisleri sayısı hızla artıyor. Birçok sektör abonelik sisteminin avantajlarından faydalanmak için bu sistemi kendi alanlarında uygulamayı hedefliyor. Abonelik sistemi aslında yeni yeni karşımıza çıkmaya başlasa da özellikle dijital sektörde çok daha geçmişe dayanıyor. Genel olarak çok oyunculu devasa çevrimiçi oyun türündeki oyunlar uzun zamandır aylık abonelik sistemi ile çalışıyor. Daha sonra mobil oyunlara sıçrayan bu sistem şimdi ise giderek daha fazla alanda kullanılmaya başlıyor. 2014 yılında  Dollar Shave Club bu sistem sayesinde 60 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin 2013 yılı geliri ise 20 milyar dolar civarındaydı. Netflix’in dünya çapında kullanıcı sayısı 100 milyonu geçti ve hala artmaya devam ediyor. Spotify’ınkullanıcı sayısı da 140 milyonun üzerinde ve aylık abonelik ile ücretli servis kullananların sayısı ise 60 milyon civarında. Bu sektöre sonrasan giren Apple Music servisinin ise 30 milyondan fazla abonesi bulunuyor. Peki bu sistemin ne gibi avantajları bulunuyor?

Önerilen içerik: Yaşam Şartları Fikirlerin Evrimine Neden Oluyor

Esneklik

Abonelik sistemine sahip bir hizmeti bulunan şirketler kaynaklarını daha kolay planlıyabiliyor ve elde edecekleri geliri daha kesin bir şekilde hesaplayabiliyor. Bu sayede şirketler yatırımlarını daha gerçekçi bir şekilde yapabiliyor. Ayrıca bu sistem müşteriye de esneklik sağlıyor. Müşteriler ne kadar para karşılığında ne alabileceklerini kesin bir şekilde biliyor.

Güven

Netflix gibi bazı abonelik sistemlerinde ücretlendirme verilen hizmete göre farklılıklar gösterebiliyor. Kullanıcılar ise bu paketler arasında ihtiyaçlarına göre herhangi bir sözleşme problemi yaşamadan geçiş yapabiliyor. Kullanıcılar sistemden çıkmak yerine ihtiyaçlarının daha fazla karşılandığı pakete yöneliyor.

Daha Güçlü İlişkiler

Abonelik sisteminde işletme ile müşteri arasında daha güçlü bağlar kurulabiliyor. Ayrıca işletmelerin hesap verilebilirliği de artıyor. Sıradan bir sistemde hedef sona gelmek anlamına gelirken abonelik sisteminde hedef bir görevi bitirmek ve daha sonra yeni görevlere devam ederek yeni değerler yaratma anlamına geliyor.

Geri Bildirim Almak Daha Kolay

Abonelik sisteminde müşterilerin yaptığı geri bildirimleri takip etmek daha kolaydır. Bu geri bildirimler müşteri tepkileri olarak da görülebilir. Yaptığınız ufak değişiklikler ya da getirdiğiniz yenilikler anında müşteriler tarafından cevaplandırılır ve bu sayede siz de yaptığınız işin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu çok kısa sürede görebilirsiniz.

Daha Kolay Etkileme

Abonelik sisteminin en önemli avantajlarından birisi de müşteriye ürününüzü deneme şansı verebiliyor olmanızdır. Sunduğunuz hizmeti ilk ay ücretsiz olarak verdiğinizde müşteri bir ay boyunca sizin hizmetinizden yararlanır. Eğer bundan gerçekten fayda sağlıyorsa bir ay sonunda bu hizmeti sonlandırmak daha zor geleceği için hizmette kalmaya devam edecektir. Bunun gibi kampanyalar ile müşteriler bir işletme ile bağ kurduktan sonra ondan kolay kolay vazgeçmek istemezler.