Franchise Mı Yoksa Başka Seçenekler Mi?

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 09:26

İşletmenizi kurduktan ve işleri yoluna oturttuktan sonra nasıl büyümenize karar vermeniz gerekir. Bu kararı vermeden önce yapacaklarınız ile işletmenizi sağlam temellere dayalı bir şekilde büyüyen bir yapı haline getirebilirsiniz.

Franchise Mı Yoksa Başka Seçenekler Mi?
Enes Öksüz admin

Büyümeyi hedefleyen birçok marka için franchise sistemi her yönüyle başarılı bir modeldir. Ancak büyümek için tek seçenek değildir. Aynı zamanda bazı durumlar için en iyi seçenek de olmayabilir. Bunun kararını verebilmek için farklı yolları tercih etmiş olan büyük girişimcilerin yaptıklarını izleyebilirsiniz. Franchise açmak ya da ürünü veya hizmeti başkalarına lisanslamak size çok farklı getiriler sunabilir.

Büyümek İçin Doğru Yolu Bulmak

Küçük bir işletmeden büyümeye doğru adım atmak gerçekten de önemli bir adımdır. Bu yüzden şirketinizin nasıl büyüyeceğine karar vermeden önce, şirket sahibi olarak yönetim biçiminizi ve hedeflerinizi doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Bu noktada kararınızı sadece Francis’e sisteminden yana kullanmak yerine işletmenizi nasıl yürüteceğinize karar vermelisiniz. İşletme açısından bakıldığında franchise sistemi oluşturma süreci ile  ile lisans sistemi oluşturma süreci arasında çok az farklar bulunmaktadır. Bu süreçleri yönetmek için kullanılan araçlar ve stratejiler de büyük oranda benzerlik göstermektedir. Ancak birbirinden ayrıldığı noktalar da bulunmaktadır. Bu noktalar genel olarak sizin işletmenizi yönetim biçimiyle ve yönetim tarzıyla alakalıdır.

Bir Yol Seçmek ve Devam Etmek

Üçüncü kişilere markanızı kullanmasını izin verdiğinizde bu kişilerin markanızı tüketiciye nasıl sunacağı konusunda bazı kontrol çalışmaları yapmanız gerekir. Her kontrol artışı ister franchise sistemi olsun ister lisans sistemi olsun her işletmeye yeni maliyetlerin gelmesi anlamına gelir. Ancak bu gibi şeyler her iki sistemde de mevcuttur. Burada önemli olan yer aldığınız sektörün, sattığınız ürün ya da hizmetin ve sizin yönetim biçiminizin hangi sisteme daha çok uyduğunu bilmek ve bu doğrultuda bir yol seçmektir.

Önerilen İçerik: 4 Adımda Başarılı Bir Franchise Sistemi Kurabilirsiniz!

Uzun vadeli planlarınızı ve stratejilerinizi oluşturacağınız bu yol işletmeniz için geri dönülmeyecek bir noktadır. Bu yüzden seçim sürecinde ne kadar araştırma yapar ve bu araştırmalardan ne kadar çok veri elde ederseniz seçiminizi yapmak da o derece kolay olacaktır.

Her Şey Büyümek Üzerine

İster franchise olsun ister lisans sistemi olsun işletme sahibi olarak bir yola girdiğinizde başarı temel olarak aynı benzer şekillerde gelmektedir. Bu konumda işe aldığınız çalışanlarla, belirlediğiniz önceliklerle ve aldığınız kararlarla şirket kültürünüzü oluşturmanız gerekir. Oluşturacağınız şirket kültürü size başarıya ulaşacağınız yolda sizi taşıyan bir araç görevi görür ve ne kadar iyi olursa o kadar uzun süre yol almaya devam eder.

Başarının Rehberi

Hangi yolu seçerseniz seçin şirketinizi başarıya bir yönetici olarak ancak siz götürebilirsiniz. Belirlediğiniz stratejiler, yönetim biçimleri, oluşturduğunuz şirket kültürü, seçtiğiniz büyüme yöntemi bu yolda size ancak rehber görevi görmektedir. Bu yüzden büyüme sürecini yönetirken başvurduğunuz tüm elemanların detaylı ve sonuç odaklı olmasına dikkat etmeniz büyük önem arz etmektedir. Dünya çok hızlı bir şekilde büyüyen ancak birkaç senenin sonunda batmaya mahkum olan işletme örnekleri ile doludur.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler