4 Adımda Başarılı Bir Franchise Sistemi Kurabilirsiniz!

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:23

4 Adımda Başarılı Bir Franchise Sistemi Kurabilirsiniz!
Enes Öksüz admin

Kendi işinizi kurdunuz, başarılı oldunuz ve artık sonraki adıma geçmek istiyorsunuz. Önünüze iki seçenek çıkar; yeni bir şube mi açacaksınız yoksa franchise veren firmalar arasında mı yer alacaksınız? 

Bu seçimi yapmak zorunda kalacak olan sadece siz değilsiniz, The Meat House markasıyla perakende sektöründe hizmet veren bir firma, bu seçimi çok öncesinde yaptı. Bu firmanın kurucu ortağı ve CEO’su Justin Rosberg öncelikle şube açarak işletmesini büyütmeye başladı. Şube sayısını yediye çıkardıktan sonra bir sonraki şubesini açmadan radikal bir değişime gitmeye karar verdi. Şube açmak için gerekli sermayeyi temin etmek amacıyla bir ortak bulup; bulduğu kişi kâr marjından yüklüce bir miktar isteyince franchise iş modeli onun yeni çıkış noktası oldu. 

Bugün 30’dan fazla franchise verdiği lokasyonda kârını maksimumlarda tutan bir The Meat House gerçeği var. Bu ilham verici hikaye sizin için de yol gösterici olabilir. Nasıl mı? İşte The Meat House tarafından uygulanan, başarıyla sonuçlanan stratejiler…

Müşteri İlişkileri Konseptinizi Sağlam Temellere Oturtun

Franchise vermeyi düşünüyorsanız markanızın müşterilerle olan ilişkisinin temellerini sağlamlaştırmanız ve bu değerlere uygun zihniyete sahip girişimcilerle çalışmanız  gerekir. En kaliteli ürünleri ya da hizmetleri sunuyor olabilirsiniz; ancak günün sonunda bu satışı franchise verdiğiniz lokasyonlarda yapıyor olacaksınız. Başarıya giden yollardan biri, franchise alacak girişimcilerin insan ilişkilerinin iyi olmasıdır. Markanızı temsil etmesine izin verdiğiniz girişimcilerin,  hizmet verdikleri lokasyondaki kişilerle iyi geçinmeleri, sosyalleşmeleri ve marka değerlerinizi yansıtmaları gerekir. İnsan ilişkileri iyi olmayan kişilerin temsil ettiği markalar; ürün ya da hizmetleri ne kadar iyi olursa olsun zamanla daha az tercih edilir hale gelecektir. 

Franchise Vereceğiniz Girişimcileri Özenle Seçin

İşletmenizin başarısına kayıtsız kalamayan ve sizden franchise almak isteyen girişimciler çoğalabilir. Sadece işinizi büyütmek için kriterlerinize uygun olmayan kişilere marka adınızı kullanma hakkı tanımamalısınız. Franchise vereceğiniz kişilerin karakterlerini, iş bitiriciliklerini, marka değerlerinize olan saygılarını seçimlerinizi yaparken hesaba katmalısınız. 

Franchise Verdiğiniz Girişimcilerin Eğitim Süreçlerine Yatırıp Yapın

Başarılı bir franchise sistemi oturtmak istiyorsanız franchise verdiğiniz girişimcilerin eğitim süreçlerini sıkı bir şekilde planlamalısınız. İşe yeni başladıklarında onlara verdiğiniz eğitim kesinlikle yeterli gelmemelidir. Periyodik aralıklarla marka değerlerinizi, hizmet süreçlerinizi ve kalite algınızı karşı tarafa hatırlatmalı; aynı zamanda belirlediğiniz kuralların yeterince anlaşılıp anlaşılmadığından emin olmalısınız. Franchise verdiğiniz kişilerin eğitimine harcayacağınız bütçe düşündüğünüzden daha fazla olabilir, ancak bu harcamaları yatırımlarınızın bir parçası olarak görmelisiniz. Gelecekte daha çok başarıya imza atabilmek için başlangıçtan itibaren başarıya giden uygun zemini hazırlamaya başlamalısınız. 

Kontrol Mekanizmanızı Güçlendirin 

Franchise verdiğiniz girişimcileri dikkatle seçtiniz; kendilerine başlangıç aşamasında da sonrasında da kapsamlı eğitimler verdiğiniz; ancak tüm bu koşulları sağlamanız kurduğunuz franchise sisteminin başarılı olması için yeterli gelmeyebilir. Marka adınızı kullanan girişimciler üzerindeki denetimleri sıkılaştırmanız ve kontrolün sizde olduğunu hissettirmeniz gerekir.  Franchiselarınızın açılacağı lokasyonlardan, mağaza seçimlerine; çalışacak personellerden eğitim süreçlerinin takibine kadar tüm aşamaları kontrol etmelisiniz. Zaman zaman gizli müşteri uygulaması başlatarak markanızı temsil eden bu birimlerdeki hizmet kalitesini kontrol etmelisiniz. Çalışan personellerin tavırlarının marka imajınızı zedeleyip zedelemediği, bilgilerinin tam olup olmadığı ve sizin denetiminizden uzak olunduğu düşüncesi hakim olduğu zaman müşterilerinize nasıl davranıldığını kontrol etmelisiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler