Yaşam Şartları Fikirlerin Evrimine Neden Oluyor

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 01:04

Avusturalya'da ortaya çıkan yeni bir mağazacılık fikri insanların beğenisine sunuluyor. Bu sistem eski ve yeni alışkanlıkları bir araya getirerek insanlar için tam istedikleri deneyimi sunuyor.

Yaşam Şartları Fikirlerin Evrimine Neden Oluyor
Enes Öksüz admin

Değişen hayat şartları ve alışkanlıkları hedef alan fikirler ile yenilikçi ve başarılı bir iş sahibi olabilirsiniz. Eğer doğru bir planlama ile yola çıkarsanız hem teknolojiye hem de insanlara uyum sağlayan yenilikleri bir araya getiren iş modelleri ortaya çıkarabilirsiniz. Avustralya’da uygulanmaya başlayan yenilikçi ve oldukça cin fikirli bir mağaza sistemi var bu sistem hem e-ticaret dinamiklerini destekliyor hem de insanların alışveriş alışkanlıklarının büyük ölçüde aynı kalmasını sağlıyor. Bu sayede teknolojinin getirdikleri ile insani duygular bir araya gelerek başarılı bir iş fikri ortaya çıkıyor.

Bu mağazanın bayilik teklifi, bayilik veren firmalar arasında bir seçenek olarak size teklid edilse tepkiniz ne olurdu? Gelin önce bu fikri derinlemesine bir inceleyelim.

Her Şey Bir Arada

Avusturalya'da ortaya çıkan yeni bir mağazacılık fikri insanların beğenisine sunuluyor. Bu sistem eski ve yeni alışkanlıkları bir araya getirerek insanlar için tam istedikleri deneyimi sunuyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün biraz daha yaygınlaşan e-ticaret sistemleri insanlar için vazgeçilmez bir alışkanlık haline dönüşmeye başlamış olsa da pek çok insan hala temas ederek alışveriş yapmanın kendileri için çok daha avantajlı olduğunu düşünüyor. Bunun temelinde insanların kullandıkları ekranların birebire gerçeği yansıtmaması ile birlikte ürün tanıtım fotoğraflarının ürünün gözle görülen hali ile her zaman bağdaşmaması yer alıyor. Bu iki unsur insanların özellikle önem verdiği alışverişlerde mağazacılığa yönelmesinin sebebi oluyor. Abiye elbise, gelinlik, yemek takımı ya da tencere almak kendi özelinde farklı farklı derecelerde önemli olan alışverişlerin pek çoğu günün sonunda mağazacılıktan dokunarak alınması gereken şeyler arasında yer alıyor. 

Yeni mağazacılık sisteminin detayları da bu alışkanlıkları baz alarak şekilleniyor. Bu sistemde mağazada her üründen bir adet bulunuyor. Bunun anlamı insanların sadece yakından inceleme şansı bulması ürünleri denemek mümkün olmuyor. Ancak başarılı bir alışveriş insanı için beden olmamasının bir anlam ifade etmeyeceği de az çok biliniyor. Bir ürünün mevcut bedeninde kalıbın nasıl olduğunu görmek onu hangi bedende satın almak gerektiği ile ilgili kararın daha doğru verilmesini sağlar. Yeni sistem ürünlere dokunmayı ve tanımayı sağlıyor. Ancak satın alma ve tüm işlemler standart e-ticaret uygulamalarında olduğu gibi dijital olarak yapılıyor. Satın alma işlemlerini tamamlamak için müşteriler kendi mobil ya da masa üstü cihazlarını kullanabiliyor. Dilerlerse mağazada bulunan tabletler aracılığı ile ürün inceleme esnasında sipariş vermek de mümkün oluyor. Müşteriler mağazanın mobil uygulamasında istedikleri ürünlerin barkodlarını tarattıkları zaman ürüne yapılan yorumları da görebilme şansı elde ediyor. Tamamen çok yönlü olan bu uygulama e-ticaretin avantajları ile birlikte mağazacılığın belirgin maliyetlerini de azaltıyor. 


Neden Yapmalı ve Yapmamalı?

Yenilikçi sistem insanların alışveriş alışkanlıkları için başarılı bir geçiş modeli olabilir. Hologram, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları göz önünde bulundurulduğunda alışveriş alışkanlıklarının tamamen sanallaşması bekleniyor. Yeni mağazacılık sistemi ise bu geçiş için oldukça etkili bir alıştırma yöntemi olarak değerlendirilebilir. İnsanların ürünleri görmeleri ve denemeleri şu an teknolojik olarak mümkün değil. Konsept çalışmalar bunun yakın gelecekte mümkün olduğunu ifade ediyor olsa da şimdilik en gerçekçi yaklaşım bir mağazacılık deneyimi olarak gözüküyor. Sistem eski alışveriş alışkanlıklarını bıraktırma konusunda etkileyici bir deneyim sunuyor. İnsanları büyük bir e-ticaret portalına alıştırmak için etkili bir pazarlama yöntemi olarak da değerlendirilen sistem her iki alana da yeni bir bakış açısı getiriyor. İnsanların temas ederek satın alma yapmalarını destekleyen sistem bir yandan dijital dünyanın kolaylıklarını da sunarak çift yönlü yaklaşımı avantaja çeviriyor.

Her sistemde olduğu gibi avantajların yanı sıra dezavantajlar da bulunuyor. Bu sistem e-ticaret uygulamalarının en önemli unsuru olan maliyet azaltma konusunda pek başarılı bir sistem değil. Sistemde hizmet çift yönlü olduğu için maliyetler de çift yönlü olarak ortaya çıkıyor. Mağazacılığın kendine has maliyetleri olan mekan ve personel maliyetleri olduğu gibi kalıyor. Bu maliyetler normal sistemlerden farklı olarak mağaza satışı olmadığından dolayı stok tutmama ile depo ve stok maliyetlerinin azalması ve çok sayıda personel çalışmaması sebebiyle azalıyor. Diğer yandan sistemde alışveriş dinamikleri e-ticaret üzerine kurulu olduğunda web sitesi masrafları ortaya çıkıyor. Mağazada bulunan ürünlerin incelenmesi ve sonradan satın alınması için yapılan mobil uygulama da ek bir masraf olarak girişimcilerin karşısına çıkıyor. 

Bu fikir ne kadar çift yönlü bir hizmet anlayışına sahip olursa olsun insanlar için yine bir geçiş süreci yaratabilir. Pek çok insan mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor olsa da yaygınlaşan e-ticaret sistemleri kendilerini öyle ya da böyle kabul ettirmeyi başardığından dolayı insanlar yeni bir deneyim olarak görecekleri bu sisteme karşı ön yargı ile yaklaşabilirler. Ancak her yeninin zor ve güzel olmasından gelen bu risklerle birlikte e-ticaret mağazalarının mağazacılık sistemlerini de değerlendirmeye başladığı ve kendilerine fiziksel mağaza açmaya başladıkları göz önünde bulundurulduğunda yeni bir sistem alışveriş dinamikleri için oldukça başarılı bir etki unsuru olabilir. 

Önceki " Neden Emlak Sektöründe Bayilik Alınmalıdır? " başlıklı yazımızda emlak sektöründe bayilik almayı düşünenler için önemli fikirler var. Eğer siz de emlak sektörüne meraklı iseniz bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler